A szupersztár, akivel sohasem cserélnél életet: megnéztük a Britney vs Spearst a Netflixen

„Aki ebben részt vett, börtönben a helye.” - Britney Spears

Szeptember végén került fel a streaming-szolgáltató műsorára a Britney vs Spears, éppen akkor, amikor kiderült, hogy az énekesnő végre felszabadulhat apja, Jamie Spears gyámsága alól. A dokumentumfilmet viszont így is érdemes felvenned a listádra!

Hiszem, hogy többnyire csak azok nem hallottak még sohasem Britney Spearsről, akik az elmúlt 20 évben a Marson éltek. Akár szeretjük, akár gyűlöljük a dalait, a popkultúrában betöltött szerepe megkérdőjelezhetetlen. Na persze ezért elképesztően sokat dolgozott – és mind a mai napig fizeti is az árát.

„Nyolcéves koromban anyám rájött, hogy jó a hangom. Mindig énekelni akartam. Mindig is ez érdekelt”

– hallhatjuk az énekesnő egy korábbi nyilatkozatát a Britney vs Spears című dokumentumfilmben, ami szeptember végén debütált a Netflix műsorán. A tényfeltáró alkotás Erin Lee Carr munkája, aki egy újságíró, Jenny Eliscu segítségével vágott bele a projektbe még 2019 őszén. Akkor az volt a tervük, hogy a művészetéről és a médiában róla kialakult képről meséljenek, de útközben egészen más irányt vett a doku. Hiszen az elmúlt években egyre inkább egyértelművé vált, hogy az a Britney Spears, aki 16 éves kora óta megállás nélkül dolgozott és a pop egyik koronázatlan királynője lett, valójában a körülmények áldozatává vált.

„A legjobb dolog a hírnévben a tudat, hogy képes vagyok támogatni a családom, bármi is legyen.” – Britney Spears

Egyszer volt, hol nem volt, egy ártatlan szőke lány

Bevallom, én sosem foglalkoztam igazán Britney karrierjével, az életével és úgy általában a személyével sem. Persze pontosan tudtam, ki ő és fanokat megszégyenítő módon az én agyamba is beleégtek az olyan világsikerű dalszövegei, mint például a „Baby One More Time” vagy a „Toxic”. De sosem rajongtam érte és inkább Avril Lavigne számain nőttem fel. Britney mindig is Amerika első számú szöszi üdvöskéje volt a szememben, akit az a menedzserei (vagy a családja?) az ártatlanság és a tisztaság példaképének állítottak be. Ja, és aki nem mellesleg 1998 és 2003 között több mint 73 millió dollár értékben adhatott el lemezeket. De hadd ugorjak pár évet az időben oda, amikor már az sem maradhatott ki Britney életének fejtegetéséből, aki egyébként sosem ütötte be a nevét a keresőbe.

A lány, akit kopaszságba hajtott a szakítása

A 2019 tavaszán (egy gyanús körülmények között lemondott koncertsorozat után) kirobbant #freebritney mozgalom kirobbanásával hirtelen az egész világ elkezdte megkérdőjelezni azt, hogy jót tesz-e az énekesnőnek az édesapja több mint 10 éve fennálló gyámsága. Lássuk be, Britney elmeállapotát mindannyian megkérdőjeleztük, mivel 2007-ben csak arról cikkeztek a bulvárlapok, hogy nem sokkal a Kevin Federline-nal való szakítása után teljesen kopaszra borotválta a fejét egy fodrászatban. Egyszerűen túl könnyű volt elkönyvelni őt egy újabb sztárként, aki összeomlott a világhírnév és a magánéleti válság súlya alatt.

Hová tűnt Britney Spears?

Aztán egyszer csak egyre aggasztóbb posztok bukkantak fel az Instagramján, amelyek számtalan összeesküvés-elméletet indítottak el a fanok körében. Volt, aki rejtett üzeneteket keresett a sorok, azaz a kiírásai között, mások szerint az apja, Jamie Spears kezelte a közösségi oldalát, míg a legszélsőségesebbek már attól féltek, Brit valójában halott, a fotóit pedig ennek álcázására teszik ki. Egy biztos: az énekesnő felkeltette a dokumentumfilmesek és az újságírók figyelmét is. (A teljesség igénye nélkül elkészült többek között a Framing Britney Spears és a Controlling Britney Spears című alkotás is.)

Végzetes válás

A Britney vs Spears például az énekesnő válásának bejelentésével és azzal a gyermekelhelyezési perrel kezdődik, amit volt férjével, Kevin Federline-nal vívott a fiai felügyeleti jogaiért. És aki hozzám hasonlóan megnézi Erin és Jenny alkotását, hamar rájöhet, hogy az in medias res kezdés valóban helytálló, mert közvetve ez az időszak sodorta az apja kezei közé Britneyt. A sztár akkoriban már szinte senkiben sem bízott, furcsa (mondhatni perverz) módon éppen egy korábban őt üldöző lesifotós, Adnan Ghalib volt az egyetlen, akit közel engedett magához. Folyamatosan attól rettegett, hogy a szülei berontanak hozzá és elvesznek tőle mindent.

Diana útján

Ha pedig mindez nem lenne elég, a média szó szerint üldözte őt, mint Diana hercegnét. „Ilyen szintű érdeklődést sosem tapasztaltam” – nyilatkozta a dokumentumfilmben Kevin védőügyvédje, Mark Vincent Kaplan. Britneyt többször is gyorshajtáson kapták és a piros lámpák sem állították meg őt, amikor menekülőre kellett fognia.

„Sokan mondták, hogy őrült volt. Gyűlölöm ezt a szót. Mondhatjuk, hogy el volt keseredve vagy dühös volt. De nem volt őrült”

– jelentette ki határozottan exbarátja, Adnan. Végül 2008 januárjában megpecsételte a sorsát, amikor a gyermekeivel együtt bezárkózott a szobájába, és nem volt hajlandó átadni őket a volt férjének. A bíróság Kevinnek ítélte a fiúkat, Britney bevonult egy pszichiátriai kezelésre, Jamie pedig beadta a keresetet lánya gyámság alá helyezéséről. 2008. február elsején az énekesnő ideiglenesen az édesapja felügyelete alá került.

Britney tényleg halott?

És hogy mi is az a bizonyos „conservatorship”, amiben Britney az elmúlt 13 évét leélte? Nos, a dokufilm erre is megadja a pontos és ijesztő választ. „A gyámság alá vett személyt törvényesen megfosztják az önálló döntéshozataltól és átruházzák ezt a jogát egy harmadik személyre, a gyámra, vagy más államokban a gondozóra.” A felkért szakértő kiemeli azt is, hogy ezt a szabadságkorlátozást nagyon ritkán alkalmazzák, kizárólag akkor, ha nincs más alternatíva, mert gyakorlatilag egyenértékű a társadalmi halállal. Akkor van rá szükség, amikor az adott személy képtelen ellátni magát, azaz ételt, ruhát, ellátást, szállást biztosítani a saját részére.

Ügyvéd fogadásra alkalmatlan, albumíráshoz mentálisan stabil?

Jamie a kérvényében Britney mentális problémáira hivatkozott és nem értesítette lányát a gyámság alá helyezésről. Pedig 5 nappal előbb jeleznie kellett volna felé, hogy az énekesnő ügyvédet fogadhasson, ha akar, és megtámadhassa ezt a döntést. Végül a lányának konkrétan el kellett szöknie ahhoz, hogy felkereshessen egy jogászt és független gyám bevonását kérje, de a bíróság megtagadta tőle a kérését. Szerintük nem volt olyan állapotban, hogy felkérjen valakit önmaga képviseletére. „Láttam, ahogy egy Starbucks szalvétán megírja a Blackout albumot Studio Cityben, a Ventura Boulevardon. Végignéztem, ahogy megkoreografálja. És beszélgettünk róla, hogy milyen színeket, háttereket akar használni, milyen hangulata lesz, milyen kosztümöket akar. Ezt mind végigcsinálta, erre azt mondják, hogy az apja gondozásba akarja venni? Nem is értettem” – mesélte Adnan.

Britney vs Spears
Britney vs Spears (Fotó: Netflix)

Így járt Britney dolgozni a demenciája ellenére

A Britney vs Spears hivatalos dokumentumokra hivatkozva vezet minket végig az ezt követő éveken – azt pedig mindenki szabadon eldöntheti, hisz-e ezeknek a papíroknak. Persze megszólalnak az énekesnő ismerősei, például a volt személyi asszisztense, Felicia Culotta is, de még én, a laikus néző is megmondhatom, hogy ezek az emberek igazán nem mertek vagy nem tudtak kiállni Britneyért. Több kérdést is visszautasítottak, súlyos vádak nem hangzottak el. Mintha az alkotók is féltek volna túlságosan megkaparni a felszínt, a leggyakrabban egymással és nem egy harmadik féllel beszélgettek. De akár őszintének tartjuk, amit elárultak, akár nem, vannak tények, amik magukért beszélnek. Például az, hogy Brit akkor kapott epizódszerepet az Így jártam anyátokkal című sorozatban, amikor hivatalosan már alkalmatlan volt egy ügyvéd felkérésére. 2009 januárjában pedig felhívott egy jogászt (a hangfelvétel bekerült a filmbe is), hogy segítsen neki leállítani a gyámságba vételi folyamatot, mert az apja nem képviseli megfelelően az érdekeit.

Milliomos világsztár milliók nélkül

És mégis, ugyanebben az évben Jamie ideiglenesből állandó felügyelője lett, ami még több kiváltságot és nagyobb hatáskört adott neki. Immár Britney személyes ügyeibe is beleszólhatott és orvosi jóváhagyással szakmai megbízásokat kereshetett neki. És Jamie talált is neki feladatot: kezdésképpen egy laza 9 hónapig tartó turnét szervezett, amivel Britney körülbelül 40 millió dollár bevételt termelt. (Na persze nem rendelkezhetett az összeg felett.) De így kényszerítették bele az X-Faktor egyik zsűrijének székébe is az énekesnőt, amit egyébként már az orvosok sem szívesen engedélyeztek. Azért végül mégis beleegyeztek, Brit pedig munkanapokon több gyógyszert kapott, mint máskor. Spears apuka azonban nem állt le. 2013-tól öt éven át erőltette a vegasi „Piece of me” koncertsorozatot, ami 248 show alatt 137,7 millió dollárt termelt. És tudod, hogy mennyi zsebpénzt kapott Britney mindezek mellett az apjától? Havi 8000 ezer dollárt… (Igen, ez átszámítva közel 2 millió forint, ami valóban szép összeg lenne, ha nem tudnánk, milyen kicsi százaléka annak, amiért megdolgozott.)

Mindent Britneyről, Britneytől

Az énekesnő a 2019-es koncertsorozatát végül lemondta (akkor indult el a #freebritney mozgalom), 2021. június 23-án pedig kiállt a bíróság elé. „Nem úszhatják meg ilyen könnyen, akik ezt művelték velem. Négy évig voltam Vegasban, és szükségem lett volna szünetre. De nem, azt mondták: ez a menetrend, ez lesz. Én rendeztem meg a műsor jelentős részét. Betanítottam a saját, új koreográfiámat a táncosoknak. Nem jó voltam, hanem kiváló. Azt mondták, ha nem akarom, nem muszáj megcsinálnom még egy vegasi turnét. Hatalmas kő esett le a szívemről. Azonnal, már másnap lítiumot kaptam, a semmiből. Levettek a gyógyszerről, amit öt éve szedek. A lítium roppant erős, teljesen más, mint amit előtte kaptam. A családom nemhogy nem törődött ezzel, apám támogatta. Minden percét imádta. Hogy egy ilyen fontos embert, mint én, befolyásolhat. Száz százalékosan imádta. Ezért mondom, két évvel később most újra, azok után, hogy azt hazudtam a világnak, jól vagyok, ez hazugság. Azt hittem, ha eleget mondom, valóban boldog leszek, mivel tagadásban, sokkban éltem. Traumatizáltak. De most az igazságot mondom el.

Boldogtalan vagyok, nem alszom. Iszonyú dühös vagyok és depressziós. Mindennap sírok.

Azért beszélek most, mert nem értem, ha az államnak minden megvan írásban, hogyhogy nem tesznek semmit? Az apámnak, és mindenkinek, aki ebben részt vett, börtönben a helye. Mikor utoljára beszéltünk, úgy éreztem, mintha halott lennék, mintha nem számítanék. Most újra elmondom, hátha megértik, mennyire súlyos ez, és mekkora kárt okoztak nekem. Kínos és demoralizáló, amin keresztülmentem, ezért sem tudtam nyíltan elmondani. Nem akartam megnyílni, mivel azt gondoltam, úgysem hinne nekem senki.

Én csak vissza akarom kapni az életem. Tizenhárom éve tart ez, elég volt.

Hihetetlen, hogy az állam ölbe tett kézzel nézi, ahogy számtalan embernek keresem a pénzt és közben azt mondják, nem vagyok elég jó. Pedig zseniális vagyok. Úgy érzem, összefogtak ellenem, terrorizálnak, kirekesztettek, és magányos vagyok. Elegem van a magányból. Nekem is kijárnak az alapvető jogok, gyerek, család, bármi.”

#Britneyszabad

A többi pedig mondhatni már történelem: július 14-én végre új ügyvédje lett és apja szeptember 7-én kérvényezte a gyámság megszüntetését, amit a bíróság azóta jóvá is hagyott. Britney tehát végre szabad: a róla szóló legújabb dokumentumfilmet azonban már csak azért a néhány sokkoló képkocka miatt érdemes megnézni, amikor az énekesnő házát elárasztották a lesifotósok és még a tűzoltók vagy a rendőrök útját is elállták volna egy képért. Többek között ők azok, akik Jamie börtönébe záratták Britneyt.

Nyitókép: Kevin Winter/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)