Amikor nevet választasz a kutyusodnak, nyilván fontos, hogy neked mi tetszik, de ezen túl is bőven vannak még tényezők, amelyeket nem árt figyelembe venni, hogy évek múlva is nagyon szeresd... nemcsak a kutyust, hanem a nevét is.
Miután felnőtt életem során minden háziállatomat örökbe fogadtam, illetve a kutyáinkat már a férjemmel közösen, mindenkinek volt már neve, amit megtartottunk. Így a névadás szép, de felelősségteljes feladata nem ránk hárult, bár nyilván lehetőségünk lett volna megváltoztatni a kedvenceink nevét. Utoljára szerintem nyolcéves korom körül kellett nevet adnom a kölyökkutyának, akit Nagypapám testvérééktől kaptunk, miután a németjuhászuk egy forró éjszakán egy csodaszép kuvasszal indult sétálni… és bizony, a románc egyik, hozzánk került szülöttének nem volt könnyű megtalálni a hozzá illő nevet. Vidéki kutyus lévén a Buksi lett volna a legkézenfekvőbb, de miután a szomszéd minden kutyáját úgy hívták eddig (és a mai napig így hívják az éppen aktuális négylábújukat), ez a név kiesett. A Nagyszüleim pedig hagyták, hadd kreatívkodjon a gyerek, vagyis én. Igen ám, de fogalmam sem volt, hol kezdjem… rengeteg lehetőség tetszett, de igazából egyik sem illett a közben már kajlává cseperedő, hosszúlábú, öntörvényű, csupaszív kutyánkra.
A választ bölcs Nagyanyám találta meg a kérdésre, mint gyerekkoromban nagyjából mindenre. Egy meleg nyári napon bringára ültünk, elkerekeztünk a falusi könyvtárba, és együtt kikölcsönöztünk egy kutyákról szóló könyvet. Ebben oldalakat szenteltek csak a névválasztásnak. Ez szuper kutyanevek olyan bőséges tárházába vezetett be, hogy néhány hétig szegény eben kísérleteztem, vajon mire fog a legjobban hallgatni. A Pajtás nyert, de egy-két falat zsíroskenyérrel igazából a Kelly-től a Brandonig minden más nyerhetett volna.
Így válassz nevet a kutyádnak
A kutyanevekkel tehát nem is foglalkoztam igazán felnőtt koromig, egész pontosan a közelmúltig. Amikor több alkalommal jött velem szembe például olyan négylábú delikvens, akinek a nevén – és ezt nem tudom finomabban megfogalmazni – percekig röhögtem. Ilyen volt a törpe méretű Zeusz, a kackiás Igor vagy a picúrka Cézár, aki csivavaszerű kis testbe zárva valójában minden kétséget kizáróan a világ urának hitte magát. De találkoztam zseniális párossal is, akiket Lecsó és Krumpli néven intett magukhoz csupa mosoly gazdájuk. A humor tehát valóban game changer lehet, ha – és ezen van a hangsúly – jól használjuk.
Mi mindent érdemes még figyelembe venni, amikor nevet választasz a kutyádnak? A fent említett, jól használt humor mellett nyilván fontos, hogy neked tetsző nevet válassz. Ahogy az is, hogy a kutya nemét is vedd figyelembe – bár vannak uniszex nevek, mint a Taylor, a Blacky, vagy a különböző fűszernevek, mint a Menta vagy a Bodza, amiket fiúnak és lánynak is adhatsz. Utóbbiak a mi környékünkön már kicsit kezdenek a Hannákhoz és a Bencékhez hasonlóan terjedni, de nyilván ízlés dolga is, hogyan akarod hívni a kutyusodat.
Szerintem előny az is, ha a név jó hangzású, picit dallamos, így a kutya még gyorsabban és könnyebben fog rá rezonálni.
Az összhang a legfontosabb
És talán az egyik legfontosabb: a kutya és a neve legyenek összhangban. Itt visszautalhatunk a fenti aprócska Zeuszra, Igorra és Cézárra, mert náluk valahogy nagyon nem működtek a nevek, már persze, erősen ironikus hangulatban talán mégis. De ha figyelembe veszed a fajtát, a méretet, a kutya megjelenését, talán te is aranyosabbnak fogod gondolni egy kis szőrös kutyusnak a Pihe nevet, mint a Zeuszt. A külső tulajdonságok alapján amúgy is örök divat elnevezni egy kutyust. A mienk például Zorró, mert olyan vastagon fekete a szeme körüli résznél, mintha álarcot viselne (és kiskorában valószínűleg még feketébb volt). De találkoztunk már Nózival, akinek egy korábbi sérülés miatt hiányzott az orrocskájából egy pici. Ezzel együtt is egy mókás kis tünemény volt: kis aranyos, pont mint a neve.
Végül, de nem utolsósorban még egy dolog, bár még nagyon sok mindenről lehetne beszélni. Hogy a kutyának egyáltalán nem muszáj emberi nevet adni, bár sokan ehhez ragaszkodnak. Ha ennél maradnál, a történelmi nevek vagy akár a filmek, sorozatok világából is választhatsz. Csak arra ügyelj, hogy egész biztosan ne bánd meg a döntésed – gondolj csak arra, hányan bánták meg a világon, amikor a Trónok harca első egy-két évada után Daenerysnek nevezték el a gyereküket vagy a kiskutyájukat, aztán egyszer csak nagyot változott a karakter. Érdemes inkább egy jól bevált, régi kedvenc karaktered nevét elővenni (mondjuk a Star Wars rajongóknak hazánkban nem feltétlen a Luke a legjobb választás). Vagy ha úgy látod, hogy inkább mégsem, még mindig ott a Pajtás, a Maci. De Morzsi és Buksi sem valószínű, hogy szembe jönne veletek egy városi kutyafuttatóban.
Fotó: Kymberlie Dozois Photography/GettyImages