8 cipő, ami valószínűleg a te gardróbodban is ott lapul. De vajon tudod-e, hogy ezek a stílusok mikor váltak először népszerűvé?
Sokan nem is gondolnák, hogy a magassarkú cipő nem az újkor találmánya. Már az ókori Görögországban megjelent a koturnus, amely egy olyan magasított talpú lábbeli, amit a tragikus szerepet játszó színész viselt. A középkorban először a praktikum miatt használtak magasított sarkú cipőket, ezekkel akadályozták meg, hogy a ruha alja piszkos legyen. Mivel ezt csak a gazdagabb réteg engedhette meg magának, ezért a magassarkú cipő rangjelzővé vált és elképesztő méreteket öltött. A chopine talpmagassága a fél métert is elérhette, ezért a viselője csak kísérettel tudott benne közlekedni. A barokk kor viseletének is fontos része volt a magassarkú cipő, amit a férfiak és a nők egyaránt viseltek.
Amíg a régebbi korszakokban csak minimálisan változott a cipők formája, addig a 20. században szinte mindig más magassarkú számított divatosnak. Az 1910-es években a félmagas pumps cipőket kedvelték, a ’60-as évek végét pedig el sem tudnánk képzelni a go-go csizmák nélkül és természetesen a disco korszak holdjáróiról sem szabad megfeledkeznünk. Manapság a kortárs divattervezők is előszeretettel inspirálódnak a régebbi korokból, így hát nem csoda, hogy van néhány olyan lábbeli, ami sosem megy ki a divatból:
Csattal díszített cipők
Az első világháborút követően a szabadság és a szórakozás került a középpontba, a különböző táncoknak köszönhetően elterjedt a flapper stílus, ami a mesés ruhák mellett a kiegészítők terén is nagy változást hozott. A magasított szárú, fűzős lábbelik után a viszonylag hegyes orrú, félmagas cipők jöttek divat, amelyek olyan különleges díszítőelemeket kaptak, mint például a csat. A csattal díszített cipők bebizonyították, hogy egy apró részlet azonnal sikkessé és elegánssá tesz egy egyszerűbb lábbelit is. Ezzel is indokolható, hogy a fényes elem hol giccsesebb, hol letisztultabb formában, de sokszor divatba jött már. Manapság közkedvelt díszítőeleme a loafer és a mule cipőknek.
T-pántos lábbelik
A csatokhoz hasonlóan, a T-pánt is az 1920-as években vált népszerűvé. Amellett, hogy ez a megoldás kiváló díszítésként szolgált, még praktikus is volt. A hölgyek ebben a kényelmes viseletben könnyedén végigtáncolhatták az estéket. Azok számítottak a legtrendibb daraboknak, amelyeknél a cipőorr színe erős kontrasztban állt a többi résszel. A harmincas évek alatt is jellemző volt ez a pánt, de közel sem számított annyira népszerűnek, mint az ezt megelőző évtizedben. A nagy visszatérésre egészen a 1960-as évekig kellett várni, ekkor jött ugyanis divatba a Mary Jane cipő – kerekített orrú lábbeli, bokapánttal -, amelyhez gyakran párosult a T-pántos megoldás. Mivel a Chanel kollekcióiban a mai napig rendszeresen feltűnik ez a fazon, így a trend teljesen sosem tűnt el.
Kitten heels, azaz az alacsony sarkú cipők
Az elmúlt évek egyik legfelkapottabb trendje a kitten heels cipők, amik egyébként már az 1920-as években is feltűntek, de igazán csak az 1950-es évek végén váltak népszerűvé. A nők ugyanis kényelmes lábbelikre vágytak. Az alacsony sarkú cipők hírnevén az is sokat lendített, hogy a kor egyik legnagyobb stílusikonja, Audrey Hepburn is előszeretettel viselte ezeket a darabokat. Később, a kilencvenes években a mule cipők is törpe sarkakkal jelentek meg az üzletek polcain, a 2018-2019-es szezonban pedig lehetetlen volt olyan trendriportot olvasni, amelyben ne szerepeltek volna az aprócska sarkokkal ellátott lábbelik.
Platformos cipők
A középkor után újra divatba jöttek a platformos cipők, ami nagyban köszönhető Judy Garland szivárványszínű Ferragamojának. A harmincas évek végén ugyan elterjedt ez a fazon, de közel sem volt olyan hatalmas a felhajtás körülötte, mint a 70-es vagy a 90-es években. A hippi mozgalomnak köszönhetően hihetetlenül nagy népszerűségnek örvendtek a magas, fatalpas klumpák, de nehéz volt olyan stílust találni, amelynek ne készítették volna el a platformos változatát is. A diszkóláznak és David Bowie-nak köszönhetően a férfiak is megirigyelték ezeket a lábbeliket és az ő viseletükben is megjelent. A 80-as években lecsillapodott a platform-őrület, hogy aztán a ’90-es években újra fellángoljon. Először a platformos papucsokért volt oda a világ (szinte minden sztár gardróbjában ott lapult egy Steve Madden pár), majd jött a Spice Girls és mindenki ‚‚holdjáró’’ cipőket akart húzni.
Telitalpú lábbelik
A telitalpú cipőket akár a platformos cipők között is említhettük volna, hiszen sokan ebbe a kategóriába sorolják őket. Mi viszont úgy döntöttünk, ez a stílus külön bekezdést érdemel. A lábbeli a II. világháború idején terjedt el, amikor a nők öltözködését szigorú szabályokhoz kötötték. Meghatározták, hogy maximum milyen hosszú lehet egy ruha ujja, az olyan természetes alapanyagok használatát pedig betiltották, mint a bőr. Itt jöttek képe a telitalpú cipők, amelyek sarka fából vagy parafából készült. A 1970-es, 1980-as években a hippi stílusnak köszönhetően is hódított a lábbeli, valamint a 2000-es években is újra megtöltötték a nők gardróbjait. A divatos telitalpú cipők mellett ekkor debütált a borzalmas telitalpú, magassarkú sportcipő.
Magassarkú + zokni
A magassarkú + zokni kombinációt bátran sorolhatjuk a legmegosztóbb cipőtrendek közé. Ez a megoldás a 1960-as évek végén örvendett nagy népszerűségnek, amikor a masnival díszített magassarkú cipőkhöz gyakran párosítottak fodros boka-, vagy necc térdzoknit. A stílus legnagyobb rajongója a Golden Globe-díjas színésznő, Natalie Wood volt – az ő példáját látva, mások is kedvet kaptak a kombóhoz. A 1990-es években újra hódított, de a bokazoknit felváltotta a térdzokni. A kortárs divat egyik legnépszerűbb csizmáját, a textilből készült zoknibetétes boka- és térdcsizmákat ez a trend inspirálta.
Tűsarkú cipő
A stiletto, vagyis a klasszikus tűsarkú cipő az 1950-es évek legkedveltebb lábbelijének számított. Christian Dior és a new look stílus megreformálta az akkori divatot, az elegáns öltözethez egy különleges magassarkú cipő is párosult. Az előző korokkal ellentétben kifejezetten vékony sarkú cipőket kezdtek a nők hordani és ez máig az egyik legnépszerűbb, legsikkesebb választásnak számít. Az évtizedek alatt néhány tervező igazi birodalmat épített fel a magassarkú készítésből – elég csak Christian Louboutin-ra vagy Manolo Blahnik-ra gondolnunk.
Térd fölé érő csizma
A 1960-as évek eseményei a divatra is nagy hatással voltak – ezt az évtizedet a divatvilágban is gyakran emlegetik űrkorszakként, hiszen több tervező – például André Courrèges és Paco Rabanne – is futurisztikus stílusban alkotott. Ekkor váltak népszerűvé a go-go-csizmák, amiket az évtized végén és az 1970-es évek elején már térd fölé érő szárral készítettek. Ez a trend nem volt hosszú életű, de a 2010-es években újra berobbant a kifutókra, majd a mainstream divatba és azóta is az őszi-téli szezon közkedvelt kiegészítője.
Nyitókép: Keystone-France, Christian Vierig/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Híres tervezők találkozása a filmiparral – a legstílusosabb klasszikusok
- Ezek lesznek 2019 legnagyobb őszi csizmatrendjei
- Audrey Hepburn hatszor – Egy stílusikon felejthetetlen outfitjei