Csak a fantáziád szüleménye vagy valóban léteznek? – A tündérek legendája

Ha azt mondom, tündér, milyen kép jelenik meg előtted? Gondolom, egy cuki, kedves, mosolygós kis lányka, virágkoszorúval a fején, áttetsző, csillogó szárnyakkal, vagy egyenesen Giling-Galang alakja a Pán Péterből.

A tündérek eredetéről számos legenda kering. Sokan bukott angyaloknak, eltűnt emberek szellemeinek vélik, de elementáloknak, azaz természet angyaloknak is tartják őket. Évszázadok óta beszélnek róluk, rengeteg mítosz, mese ihletői, történetek keringenek róluk – gondolj csak Tolkien A Gyűrűk Ura könyvében megjelenített fantáziavilágra, ahol jelentős szerepet kapnak. Mindannyiunkat foglalkoztat a gondolatuk, nem véletlen, hogy a TikTokon szélsebesen terjed Heather Fawcett tavaly megjelent könyve, Emily Wilde tündérenciklopédiája, amelyben a drüadológus professzor ezeknek a titokzatos kis lényeknek a nyomába ered.

De kik, vagy mik ők?

Az angyalok fizikai szinten is megtestesülő segítőiként tartják számon őket, ők azok, akik a földi síkon irányítják és gyógyítják a Földet. Szorosan kötődnek a természeti elemekhez, imádják a növényeket, különösen az illatos virágokat. Főleg az anyagi természetű kívánságok beteljesülésében szeretnek közreműködni, mint a bőség vagy valamilyen terv sikeres kivitelezése, de imádnak szerelmi ügyekben is segédkezni. Nagyon szeretik a kisgyermekeket, sok mendemonda kering arról, hogy egy újszülött érkezésekor szinte nyüzsögnek körülötte. Ugyanakkor képesek a huncutkodásokra is: szívesen csennek el csillogó tárgyakat, amik aztán a leglehetetlenebb helyen bukkannak elő.

A tündérek sem egyformák

Az ír-kelta mondavilág a tündérek számtalan fajtáját különbözteti meg. Kobold, manó, vízi tündér, sellő, bányamanó, elf… szinte lehetetlen felsorolni. Lehetnek egészen aprók, de embernagyságúak is, legtöbbször mezítláb ábrázolják őket, de sokszor csinos, csillogó kis cipőcskében. Mivel természetfeletti, de földközeli lényeknek tartják őket, szeretik fák és virágok közé rajzolni, festeni őket. Megjelennek a régi magyar mondavilágban is. Tudtad, hogy Erdélyt Tündérországnak hívták? Sok olyan várat találni arrafelé, például a dévai, aranyi vagy a kolozsvári vár, amelyről úgy hitték, hogy tündérek lakták vagy építették őket. Még manapság is hallhatsz olyan történeteket, hogy ezeken a helyeken látni vélték őket.

Mi a szerepük világunkban?

Sokféle elmélet létezik, ami szerint itt élnek közöttük és segítenek. Vagy adott esetben gátolnak minket, ha úgy érzik, pont ezzel segítenek egy adott helyzetben. Azt tartja a mendemonda, hogy mivel jobban szeretnek táncolni, mint zenélni, ezért a zene tudományát inkább az emberekre hagyták. Állítólag az év egy bizonyos napján megmutatják magukat azoknak, akik szépen tudnak zenélni. Játékos és vidám természetükből adódóan segíthetnek megszabadulni a negatív gondolatoktól. Alvás közben is dolgozhatnak veled, segíthetnek, hogy kipihend magad. Gyógyító erőt is tulajdonítanak nekik. De mivel azt beszélik róluk, hogy eléggé hangulatlények, nem mindegy, hogyan szólítod meg őket. Ha nem vagy elég udvarias, tiszteletteljes, megsértődnek és bizalmatlanná válnak. Nem szeretik a pimasz, hazug, vagy az agresszív embereket.

Amikor a természetben sétálsz, gondolkozz el. Ha már évszázadokon át beszéltek a tündérekről, épült rájuk mese, napjainkban rajzfilm, film szereplői, akkor vajon tényleg csak a képzelet szüleményei? Vagy az is lehet, hogy köztünk vannak, csak nem vesszük észre őket?

Fotó: AI

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)