Csak egy újabb bizarr trend vagy valódi csodaszer? Ezt mondják a szakértők a csigakrémről

Mégis ki akarná magára kenni a kis kerti barátunk nyálkáját? Ha ráncokkal küzdesz, akkor érdemes lehet kipróbálnod a legújabb tanulmányok szerint.

Mi, nők sok mindenre képesek vagyunk a szépségünk és a fiatalságunk megőrzése érdekében, úgy vetjük bele magunkat a legújabb, csodákat ígérő szépségtrendek közé, mintha nem lenne holnap. Ezzel pedig a kozmetikai termékek gyártói is tisztában vannak, egészen elképesztő összetevőkkel próbálnak levenni minket a lábunkról – mint a piócaenzim vagy fokhagymazselé. Hogy kinél, hol jön el a lélektani határ, ami után már nem kér a bizarr ötletekből, az változó, de megértjük, ha a csiganyál szó hallatán kicsekkolnak az olvasóink. Pedig nagyon úgy tűnik, hogy a nem is olyan újkeletű ötletre még a bőrgyógyászok és a kozmetikusok is áment mondanak.

A csiganyál divatja igazából az ókori görögöktől indult: arra használták, hogy csökkentsék a gyulladást és harcba szálljanak a bőr öregedésével. A 18. században már sokkal szélesebb körben alkalmazták: a bőrproblémáktól a tuberkolózisig rengeteg nyavalyát kezeltek ezzel az összetevővel. Először az 1960-as években készült tanulmány a csiganyál jótékony hatásáról, amikor egy spanyol onkológus radiológus a csernobili katasztrófa áldozatain próbált segíteni, és felfedezte, hogy a mucin, vagyis a nyálban található összetett fehérje jótékony hatással van a sugárzás okozta égési sérülésekre. Ezután a koreai szépségpiacnak köszönhetően terjedt el újra, már a 2010-es évek elején, onnantól pedig megállíthatatlan – de még mindig megosztó – szerepe van a szépségápolásban.

fotó: fizkes/GettyImages

Mi már kipróbáltuk

Amikor jó pár évvel ezelőtt anyukám kezében megláttam a csigakrémet, nekem sem az volt az első gondolatom, hogy milyen szuper ötlet lenne az arcomra kenni. Akkor még bőven a húszas éveimet tapostam, érdekeltek is engem abban az időben a ráncok! Egy dolog foglalkoztatott igazán, a szemem alatti, bőröndméretű táskák eltüntetése. Magam sem hittem el, de tíz perccel azután, hogy a nyálkás cuccot felkentem a karikáimra, úgy kihúzta a bőrömet, mintha kivételesen átaludtam volna az éjszakát – innentől pedig megingathatatlan rajongója lettem a csigakrémnek. (Mit sem tudtam még akkor arról, hogy ezt a problémámat nem a kenceficék, hanem az életmódváltás oldja majd meg hosszú távon…)

Mit mondanak a szakértők?

„A csigamucint regeneráló tulajdonságai és a bőr szabadgyökök elleni védelme miatt is tanulmányozták. Hidratáló hatással is rendelkezik, ezért széles körben használják a bőrápolásban a sebgyógyulás, a kollagéntermelés és a hidratálás elősegítésére” – magyarázza Rebecca Marcus bőrgyógyász. A csiganyálat a kis kerti barátaink nemcsak önvédelemből termelik, ez segíti őket abban, hogy hidratáltak maradjanak és ezáltal könnyebben mozogjanak.

Fotó: Getty Images

„Népszerű bőrápoló összetevő, mert természetes módon tartalmaz glikoproteineket, hialuronsavat, glikolsavat és peptideket, amelyek mindegyike erős öregedésgátló összetevőket tartalmaz” – vallja Rachel Lee Lozina, esztétikai kozmetikus, a New York-i Blue Water Spa alapítója. 

Egy nemrégiben végzett tanulmány a ráncok és finom vonalak drámai csökkenését mutatta ki 25 alanynál, akik 12 héten keresztül mucinszérumot használtak. A szakértők szerint bárki learathatja a nyálka előnyeit. „Az érett bőr hajlamos szárazabbá válni, ezért hasznos számára a csigamucin gyógyító és hidratáló képessége. Ráadásul, mivel idővel elveszítjük a kollagént, a csigamucin kollagén-stimuláló tulajdonságai vonzóak lehetnek az érett bőrűek számára” – mondja Dr. Marcus.

Hogyan használjuk a csigakrémet?

A csigakrém reggel vagy este, valamint a bőrápolási rutin szinte bármely lépésében használható, sőt akár naponta kétszer is. „Bőrhidratáló, sebgyógyító és ráncsimító előnyei kihasználásához a legjobb, ha ezeket a termékeket egy ideig a bőrön hagyjuk, hogy végezzék a dolgukat“ – tanácsolja Cassandra Bankson esztétikai kozmetikus. 

Miért mondanak egyes szakértők mégis nemet a csiganyálkára?

Fotó: IrenaV/GettyImages

Noha a visszajelzések nagyrészt pozitívak, a csiganyálat nem sikerült teljesen megkedveltetni az emberekkel, és nemcsak a bizarr asszociáció miatt. Néhány szakértő szerint további kutatásokra van szükség, hogy a valódi hatását megismerhessük, míg mások az állatvédelem nevében szólaltak fel. Ugyanis a csigák, bár nem pusztulnak el a mucin betakarítása során, nem zárják ki, hogy az eljárás stresszreakcióra késztetheti őket, ám a legtöbb vállalat egyelőre nem volt hajlandó állásfoglalást adni arról, hogyan nyerik ki az esszenciális összetevőt a készítményeikhez.

Bár jótékony hatását elismeri, Bankson mégsem ajánlja mindenkinek a csigakrém használatát: „irritáló lehet, különösen érzékeny bőr esetén, sőt eltömítheti a pórusokat és pattanásokat okozhat, különösen a gombás pattanásokban szenvedőknél” – figyelmeztet. Utóbbiról azonban már tudjuk, hogy akárcsak a szeborreás dermatitis esetében, könnyen kiküszöbölhető az irritáció, ha odafigyelünk a többi összetevőre.

Azért lassan a testtel, ne indulj el a kertbe csigát gyűjteni!

Ha mindezek után úgy döntesz, kipróbálnád a csigakrémet a bőrápolási rutinodban, ne állj neki feltakarítani a járdáról a nyálkát. Mutatunk inkább három terméket, amellyel kísérletezhetsz:

Cosrx Advanced Snail 92 All In One

Notino, 11 300 Ft

A csigakivonatot tartalmazó Cosrx Advanced Snail 92 All In One Cream regenerálókrém 92% csigaváladék-szűrlet tartalmának köszönhetően szépen siklik a bőrön és intenzíven táplálja, feltölti és ragyogóvá teszi. Intenzíven táplálja és feltölti a bőrt, nyugtatja és regenerálja az irritált bőrt, összetétele könnyű és nem zsíros. Tiszta és tonizált arcbőrre alkalmazza. A szemkörnyéki terület kikerülésével vigyen fel megfelelő mennyiségű krémet az arcára. Gyengéden paskolja be a krémet.

Mizon Multi Function Formula Snail

Notino, 7 560 Ft

BB krém nagyon magas UV védelemmel. A Mizon Multi Function Formula Snail csiganyál-kivonatos BB krém elfedi a bőrhibákat, élénkíti a bőrt és az SPF50+ védőfaktornak köszönhetően védi a napsugárzástól. Egyúttal hidratálja a bőrt, kímélő összetételének köszönhetően pedig az érzékeny bőrre is alkalmas. Vigyen fel kellő mennyiségű BB krémet az arcára és gyengéden kenje el, amíg a krém fel nem szívódik és nem válik eggyé bőrével.

Kräuter® csigakivonatot tartalmazó gél

Naturcentrum, 5 090 Ft

A kellemes illatú Kräuter® csigakivonatot tartalmazó gél, komplex összetevőivel, maximális hatékonysággal regenerálja, hidratálja a bőrt, és látványosan javítja a hegek állapotát. Az alantoin stimulálja a bőr regenerálódását, a fehérjék táplálják és feszesítik a bőrt. A kollagént és elasztint tartalmazó Poly-Helixan rugalmasságot kölcsönöz a bőrnek, valamint megakadályozza a bőrt károsító baktériumok elszaporodását. Nyugtat, és enyhíti a bőrirritációkat szőrtelenítés, borotválkozás vagy napozás után. Ráadásul Malassezia-mentes!

 

Forrás: firstforwoman.com
Nyitókép: Getty Images

 

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)