Mégis ki akarná magára kenni a kis kerti barátunk nyálkáját? Ha ráncokkal küzdesz, akkor érdemes lehet kipróbálnod a legújabb tanulmányok szerint.
Mi, nők sok mindenre képesek vagyunk a szépségünk és a fiatalságunk megőrzése érdekében, úgy vetjük bele magunkat a legújabb, csodákat ígérő szépségtrendek közé, mintha nem lenne holnap. Ezzel pedig a kozmetikai termékek gyártói is tisztában vannak, egészen elképesztő összetevőkkel próbálnak levenni minket a lábunkról – mint a piócaenzim vagy fokhagymazselé. Hogy kinél, hol jön el a lélektani határ, ami után már nem kér a bizarr ötletekből, az változó, de megértjük, ha a csiganyál szó hallatán kicsekkolnak az olvasóink. Pedig nagyon úgy tűnik, hogy a nem is olyan újkeletű ötletre még a bőrgyógyászok és a kozmetikusok is áment mondanak.
A csiganyál divatja igazából az ókori görögöktől indult: arra használták, hogy csökkentsék a gyulladást és harcba szálljanak a bőr öregedésével. A 18. században már sokkal szélesebb körben alkalmazták: a bőrproblémáktól a tuberkolózisig rengeteg nyavalyát kezeltek ezzel az összetevővel. Először az 1960-as években készült tanulmány a csiganyál jótékony hatásáról, amikor egy spanyol onkológus radiológus a csernobili katasztrófa áldozatain próbált segíteni, és felfedezte, hogy a mucin, vagyis a nyálban található összetett fehérje jótékony hatással van a sugárzás okozta égési sérülésekre. Ezután a koreai szépségpiacnak köszönhetően terjedt el újra, már a 2010-es évek elején, onnantól pedig megállíthatatlan – de még mindig megosztó – szerepe van a szépségápolásban.
Mi már kipróbáltuk
Amikor jó pár évvel ezelőtt anyukám kezében megláttam a csigakrémet, nekem sem az volt az első gondolatom, hogy milyen szuper ötlet lenne az arcomra kenni. Akkor még bőven a húszas éveimet tapostam, érdekeltek is engem abban az időben a ráncok! Egy dolog foglalkoztatott igazán, a szemem alatti, bőröndméretű táskák eltüntetése. Magam sem hittem el, de tíz perccel azután, hogy a nyálkás cuccot felkentem a karikáimra, úgy kihúzta a bőrömet, mintha kivételesen átaludtam volna az éjszakát – innentől pedig megingathatatlan rajongója lettem a csigakrémnek. (Mit sem tudtam még akkor arról, hogy ezt a problémámat nem a kenceficék, hanem az életmódváltás oldja majd meg hosszú távon…)
Mit mondanak a szakértők?
„A csigamucint regeneráló tulajdonságai és a bőr szabadgyökök elleni védelme miatt is tanulmányozták. Hidratáló hatással is rendelkezik, ezért széles körben használják a bőrápolásban a sebgyógyulás, a kollagéntermelés és a hidratálás elősegítésére” – magyarázza Rebecca Marcus bőrgyógyász. A csiganyálat a kis kerti barátaink nemcsak önvédelemből termelik, ez segíti őket abban, hogy hidratáltak maradjanak és ezáltal könnyebben mozogjanak.
„Népszerű bőrápoló összetevő, mert természetes módon tartalmaz glikoproteineket, hialuronsavat, glikolsavat és peptideket, amelyek mindegyike erős öregedésgátló összetevőket tartalmaz” – vallja Rachel Lee Lozina, esztétikai kozmetikus, a New York-i Blue Water Spa alapítója.
Egy nemrégiben végzett tanulmány a ráncok és finom vonalak drámai csökkenését mutatta ki 25 alanynál, akik 12 héten keresztül mucinszérumot használtak. A szakértők szerint bárki learathatja a nyálka előnyeit. „Az érett bőr hajlamos szárazabbá válni, ezért hasznos számára a csigamucin gyógyító és hidratáló képessége. Ráadásul, mivel idővel elveszítjük a kollagént, a csigamucin kollagén-stimuláló tulajdonságai vonzóak lehetnek az érett bőrűek számára” – mondja Dr. Marcus.
Hogyan használjuk a csigakrémet?
A csigakrém reggel vagy este, valamint a bőrápolási rutin szinte bármely lépésében használható, sőt akár naponta kétszer is. „Bőrhidratáló, sebgyógyító és ráncsimító előnyei kihasználásához a legjobb, ha ezeket a termékeket egy ideig a bőrön hagyjuk, hogy végezzék a dolgukat“ – tanácsolja Cassandra Bankson esztétikai kozmetikus.
Miért mondanak egyes szakértők mégis nemet a csiganyálkára?
Noha a visszajelzések nagyrészt pozitívak, a csiganyálat nem sikerült teljesen megkedveltetni az emberekkel, és nemcsak a bizarr asszociáció miatt. Néhány szakértő szerint további kutatásokra van szükség, hogy a valódi hatását megismerhessük, míg mások az állatvédelem nevében szólaltak fel. Ugyanis a csigák, bár nem pusztulnak el a mucin betakarítása során, nem zárják ki, hogy az eljárás stresszreakcióra késztetheti őket, ám a legtöbb vállalat egyelőre nem volt hajlandó állásfoglalást adni arról, hogyan nyerik ki az esszenciális összetevőt a készítményeikhez.
Bár jótékony hatását elismeri, Bankson mégsem ajánlja mindenkinek a csigakrém használatát: „irritáló lehet, különösen érzékeny bőr esetén, sőt eltömítheti a pórusokat és pattanásokat okozhat, különösen a gombás pattanásokban szenvedőknél” – figyelmeztet. Utóbbiról azonban már tudjuk, hogy akárcsak a szeborreás dermatitis esetében, könnyen kiküszöbölhető az irritáció, ha odafigyelünk a többi összetevőre.
Azért lassan a testtel, ne indulj el a kertbe csigát gyűjteni!
Ha mindezek után úgy döntesz, kipróbálnád a csigakrémet a bőrápolási rutinodban, ne állj neki feltakarítani a járdáról a nyálkát. Mutatunk inkább három terméket, amellyel kísérletezhetsz:
Cosrx Advanced Snail 92 All In One
A csigakivonatot tartalmazó Cosrx Advanced Snail 92 All In One Cream regenerálókrém 92% csigaváladék-szűrlet tartalmának köszönhetően szépen siklik a bőrön és intenzíven táplálja, feltölti és ragyogóvá teszi. Intenzíven táplálja és feltölti a bőrt, nyugtatja és regenerálja az irritált bőrt, összetétele könnyű és nem zsíros. Tiszta és tonizált arcbőrre alkalmazza. A szemkörnyéki terület kikerülésével vigyen fel megfelelő mennyiségű krémet az arcára. Gyengéden paskolja be a krémet.
Mizon Multi Function Formula Snail
BB krém nagyon magas UV védelemmel. A Mizon Multi Function Formula Snail csiganyál-kivonatos BB krém elfedi a bőrhibákat, élénkíti a bőrt és az SPF50+ védőfaktornak köszönhetően védi a napsugárzástól. Egyúttal hidratálja a bőrt, kímélő összetételének köszönhetően pedig az érzékeny bőrre is alkalmas. Vigyen fel kellő mennyiségű BB krémet az arcára és gyengéden kenje el, amíg a krém fel nem szívódik és nem válik eggyé bőrével.
Kräuter® csigakivonatot tartalmazó gél
A kellemes illatú Kräuter® csigakivonatot tartalmazó gél, komplex összetevőivel, maximális hatékonysággal regenerálja, hidratálja a bőrt, és látványosan javítja a hegek állapotát. Az alantoin stimulálja a bőr regenerálódását, a fehérjék táplálják és feszesítik a bőrt. A kollagént és elasztint tartalmazó Poly-Helixan rugalmasságot kölcsönöz a bőrnek, valamint megakadályozza a bőrt károsító baktériumok elszaporodását. Nyugtat, és enyhíti a bőrirritációkat szőrtelenítés, borotválkozás vagy napozás után. Ráadásul Malassezia-mentes!
Forrás: firstforwoman.com
Nyitókép: Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Acai bogyó, kurkuma vagy épp csiganyál? Így szépülnek a nők a világ különböző pontjain
- 10 szépségtermék, amiért hálás lesz a bőröd ősszel
- Számolj le a szem alatti karikákkal – Íme, a szemkörnyékápolás 4 alapszabálya (x)