Csillagászati ára van és finomabb, mint bármely más gyümölcs: hallottál már a tibeti fekete almáról?

Titkok kertje

Mostantól nemcsak a kávéd, de az almád is lehet fekete. A különlegesség, a fekete alma, amelyet fekete gyémántnak is neveznek nem nő akárhol. Tibet különleges hegyei biztosítják számára a tápanyagot, amely a színét adja.

Az alma és a luxus szó általában nem jár kéz a kézben, a fekete alma esete azonban kivétel. Az egzotikus finomság csak nagy ritkán kapható élelmiszerboltokban, termelői piacokon vagy speciális kulináris boltokban, de ott is nagyon drágán. Ha tippelnem kellene, a fekete gyémántként emlegetett alma lehetett az oka az édenkertből való kiűzetésnek, hiszen nem tudom elképzelni, hogy bárki ellent tudna állni ennek a lédús kísértésnek. Mi tehát ez a titokzatos gyümölcs, és mi indokolja borsos árát?

Az édenkert íze

Az alma csillagászati ára a magas minőségű és szigorú termelési követelményekből következik elsősorban. Valamint nagyban hozzájárul az is, hogy a fekete gyémánt, amelynek színe valójában inkább sötétlila a nehezen megközelíthető tibeti Nyingchi hegyen őshonos egyedül a világon. Az alma a kínai Huaniu alma egyik ritka fajtája, és színét a talajban található gazdag és különleges ásványi anyagoknak, valamint a nagy hőingadozásnak köszönheti.

A fekete almákat a nap folyamán nagy magasságban éri a napsugárzás, majd az éjszaka beköszöntével az átlagnál is hűvösebbnek vannak kitéve. Ez a gyorsan ingadozó éghajlati változás pedig nemcsak a színüket, de zamatosságukat is rendkívüli mértékben befolyásolja.  A gyönyörű, szemnek is kellemes látványt nyújtó lédús gyümölcs igazi kuriózum, amely egyszerre olvad és harsan a szájban, íze pedig a benne összegyűlt glükózkoncentrációnak köszönhetően maga a mennyország. Külön érdekessége, hogy bár a nagy hőingadozást simán bírja, ha hosszú ideig van kitéve magasabb vagy alacsonyabb hőmérsékletnek, akkor tönkremegy. Termesztése ezért speciális éghajlatot, körülményeket és nagy tudást igényel.

Minden nap egy alma

Amerikában például sehol nem tudják termeszteni, de még a Himalájában is komoly fejtörést okoz a farmereknek a fekete gyémánt. Eleve nyolc évet kell várni az első termésre és a betakarítási ideje mindösszesen csak két hónap. Mindezek ellenére, aki kóstolta azt mondja, még így is megéri vele küzdeni. Beszerezni sem könnyű, és a darabára is 4-5000 forint körül mozog. Ha véletlenül ázsiában jártok, (vigyetek magatokkal engem is! a szerk.) exkluzív szupermarketekben lehet belőle találni, és ha nem is minden napra, de azért egyszer az életben érdemes kipróbálni, milyen beleharapni a fekete gyémántba.

Forrás: Mentalfloss
Nyitókép: Laila Elbattouyi / 500px/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)