Dániából indult ez a rendhagyó „könyvtár ”, ahol nem könyveket, hanem emberi történeteket kölcsönözhetünk

Az Emberi Könyvtár nagyon hasonlít egy hagyományos könyvtárhoz, annyi különbséggel, hogy itt az olvasó könyvek helyett olyan önkéntesekkel találkozhat, akik őszintén és nyíltan beszélnek élettapasztalataikról.

Képzelj el egy könyvtárat, ahol a vaskos kötetek helyett, igazi, emberi történeteket kölcsönözhetsz. A Human Library névre keresztelt intézmény már számos országban működik. Az Emberi Könyvtár lehetőséget teremt arra, hogy a közösségünk olyan tagjaival kerüljünk kapcsolatba, akikkel a mindennapok során talán nem is érintkezünk.

Mint egy nyitott könyv

A rendhagyó könyvtár látogatóinak alkalma nyílik arra, hogy Human Book-ot kölcsönözzenek, vagyis beszélgessenek egy olyan ismeretlennel, akinek az élete nyitott könyvvé válik az adott alkalommal. Az emberi könyvek önkéntesek, akik arra vállalkoznak, hogy biztonságos környezetben, őszintén megosszák történeteiket, segítséget vagy éppen inspirációt nyújtva ezzel másoknak. A Human Library olvasóinak lehetősége van arra, hogy egyénileg vagy kiscsoportban emberi könyveket olvassanak 30 percen át, vagyis megismerjék mások különleges élettapasztalatait és kérdéseket tegyenek fel.

Az Emberi Könyvtárak célja, hogy támogassák a toleranciát, ünnepeljék a különbözőségeket, és elősegítsék az eltérő kulturális vagy életmódbeli háttérrel rendelkező emberek megértését. A Human Library egy non-profit, nemzetközi szervezet, aminek székhelye Koppenhágában, Dániában található. A szervezet célja a sokszínűség előmozdítása, sztereotípiák és diszkrimináció nélkül. „Arra ösztönzünk minden olvasót, hogy ne a borítója alapján ítéljék meg a könyveket, hiszen nagyszerű történetek vannak elrejtve mindannyiunkban. A könyvtárunk pedig lehetőséget ad arra, hogy ezeket a történeteket mások is elolvassák, és felkerülhessenek a bestsellerek listájára” – nyilatkozta Ronni Abergel, aki testvéreivel és kollégáival együtt hozta létre 2000-ben a Human Library-t.

Az ötlet egy tragikus veszteség után fogant meg, miután barátjuk emberölés áldozata lett. A non-profit szervezet eredetileg az erőszak elleni küzdelmet tűzte ki céljául, de a társadalmi igazságtalanság és megkülönböztetés nemzetközi platformjává nőtte ki magát. 2008-ra a koncepció meghódította az Egyesült Államokat és Kanadát is, mára pedig 85 ország büszkélkedhet Emberi Könyvtárral. A szervezet olyan nagyvállalatokkal is együttműködik, mint például az Ebay vagy a Microsoft, ahol szintén fontos a munkavállalók sokszínűségének elfogadása, a tolerancia növelése, valamint az inkluzív munkakörnyezet kialakítása.

Forrás: Human Library
Nyitókép: The Good Brigade/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: