A Nagyi Mutatta alapítója és alkotója a koronavírus-járvány kirobbanásakor, a barátai kedvéért kezdett el hímezni. Ám a szenvedélye pár hónap alatt olyan komolyra fordult, hogy mára bárki rendelhet tőle egyedi mintájú pólókat vagy kiegészítőket.
Bár a koronavírus-járvány az életünk szinte minden területén tagadhatatlanul sok negatív következménnyel járt, azért akad néhány pozitív hatása is a pandémiának. A bezártságnak köszönhetően kénytelenek voltunk befelé fordulni, önreflexiót tartani és vendéglátóhelyek, illetve programok hiányában új hobbikba vághattunk bele. Pontosan így tett Dankovits Eliza, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakának hallgatója is, aki 2020 tavaszán, az első karanténidőszak alatt szeretett bele a hímzésbe.
A Balaton nemcsak a Riviéra, hanem sorsfordító hely is
„Amikor megtudtuk, hogy várhatóan nyáron enyhítenek majd a korlátozásokon, a baráti társaságunk elhatározta, hogy szervezünk egy közös vakációt a Balatonra, még egyenpólókat is szerettünk volna rendelni valakitől” – meséli nekünk Eliza. „Mivel hímzett mintákban gondolkoztunk, az jutott az eszembe, hogy akár én is megpróbálkozhatnék az elkészítésükkel. Éppen Szombathelyen tartózkodtam akkor a családommal, ami kapóra is jött, hiszen a nagymamám úgyszintén ott él, és nála mindig akad egy hímzett ruhadarab, egy matyóhímzéses terítő vagy egy fali dísz.”
A nagyi mutatta, Eliza továbbfejlesztette
Eliza az alaptechnikákat a nagyi segítségével pár nap alatt elsajátította, ezután különböző online videókból megtanulta azokat a megoldásokat, amelyek már nem nevezhetőek hagyományosnak. „Bár sosem jártam művészeti iskolába, kreatív személynek tartom magamat, kiskorom óta mindennapi elfoglaltságom volt a festés, rajzolás, gyöngyfűzés. Egy időben makramékat csináltam. Az alkotás mindig is az életem része volt csak magát a tevékenységet váltogattam korábban” – mondja Eliza, akinek a hímzés mára a hobbijából a foglalkozása lett. „Teljesen kikapcsol, elmélyülök benne, és kizárhatom vele a külvilágot is. Huszonhárom éves korom ellenére engem is megviselt mentálisan a koronavírus-járvány, a bizonytalanság és a félelem. A hímzés megnyugvást jelentett” – árulta el, majd hozzátette, amikor már másoknak is készített dolgokat, elképesztő örömöt szerzett neki a reakció, amit válaszul kapott.
A hazainál nincs jobb!
Eliza 2020 nyarán kezdte el feltölteni az általa hímzett ruhák fényképét egy Instagram-oldalra, de akkoriban még szkeptikusan állt ahhoz a kérdéshez, hogy ezzel komolyabb sikereket érhetne el. „Mégsem a Coca-Cola receptjét találtam fel, hímezni pedig rengetegen tudnak” – vallja be kételyeit. Ám szeptemberre olyan sokan érdeklődtek a munkái iránt, hogy 2020. október 15-én egyéni vállalkozó lett, és ezzel hivatalosan is elkezdődött a Nagyi Mutatta története. „Úgy érzem, az időzítés a mi oldalunkon állt, mert a közelgő karácsonyi ünnepek miatt egyre nagyobb figyelem irányult a hazai kisvállalkozások támogatására.”
A kihívások négy lábon érkeznek…
Eliza emellett azzal is kitűnt a kínálatból, hogy a rendelők házi kedvenceit vagy személyes emlékeit is meghímezte egy-egy fotó alapján. „Ez egy örök darab maradhat a vásárlóinknak” – emeli ki Eliza, aki kezdetben azért még hadilábon állt a kutyusos és cicás mintákkal. „Maximalista vagyok, ezért nem akartam kiadni a kezeim közül olyat, ami nem valósághűen adja vissza az adott kisállatot. Külföldi oldalakról lestem el a technikát, és miután begyakoroltam a fontos jellegzetességeket, megszerettem a házi kedvencek képeinek hímzését.” Sőt, Eliza mára közel 500 kutyás vagy macskás minta elkészítésén túl van.
Együtt könnyebb, de csak ha vannak korlátok
A Nagyi Mutatta másik alapelve az egyediségen túl a fenntarthatóság, ugyanis a pólók anyagától kezdve a csomagoláson át minden újrahasznosított. „Igyekszünk erre minél nagyobb hangsúlyt fektetni” – tudjuk meg Elizától, aki a párjával közösen vezeti és fejleszti a vállalkozását. „Én hímzek, Olivér pedig az adminisztratív feladatokat látja el, egyeztet a megrendelőkkel és a webshopot, illetve a közösségi oldalt is kezeli.” Bár akadnak, akik félnek közös projektbe fogni a partnerükkel, Eliza azt vallja, az első perctől fogja természetesnek tartja, hogy a Nagyi Mutatta egyformán mindkettőjüké, Olivér nélkül nem is tudná működtetni a vállalkozást. Persze a nézeteltérések őket sem kerülik el, de a nyílt kommunikációnak hála megoldják a problémákat. „Érzékeny lány vagyok, kezdetben nehezen vettem a megoldandó feladatokat és az akadályokat, Olivér viszont sokkal határozottabb személyiség, így mindig tudtam kapaszkodni belé.” Elizáék azt is fontosnak tartották, hogy határokat húzzanak a munkában, ezért leszögezték, kizárólag 17 óráig dolgoznak hétköznaponként, hogy ne mehessen a kapcsolatuk rovására.
A család az első
Eliza életében egyébként is a családja szerepel az első helyen. „Szoros a kapcsolatom a családtagjaimmal, főleg anyai ágon. Rengeteget tanultam a nagyszüleimtől. Úgy érzem, a mai rohanó világban jó néha kicsit megállni, és elővenni ezeket a régi dolgokat, hagyományokat. Ezzel ápolhatjuk a köteléket a generációk között. Ezért is lett a szívem csücske a Nagyi Mutatta, mert benne van minden, ami én vagyok: a család iránti szeretetem, a kreativitásom és a vágyam, hogy adhassak valamit másoknak. Ez egy elképesztően belsőséges munka, hiszen kézzel készítem a rendeléseket, nem egy gép varrja azokat.”
Instára a nagyival!
És hogy mit szólt Eliza nagymamája ahhoz, hogy híres lett? „Egy televíziós riportban ő is nyilatkozott velem együtt, izgult, hogy meg tudja mutatni, mennyire büszke az unokájára. Azóta ő is újra elkezdett hímezni és regisztrált a közösségi oldalakra is, hogy követhesse a munkáimat. Általában a nagyi az első, aki lájkolja, kommenteli a posztjaimat, vagy üzenetet küld arról, mennyire szépek a minták. A legnagyobb rajongója a vállalkozásunknak.” A párja, Olivér egyébként mindig azt mondogatja Elizának, hogy jobban hasonlít a nagymamára, mint az anyukájára. „Kívül-belül tipikus tyúkanyó nagyi, tele szeretettel és türelemmel. Számára mindig a család volt a legfontosabb, ezt (és a közös időtöltés örömét) szeretném majd én is továbbadni a gyermekeimnek.”
A jövő a múltban van
Eliza a Nagyi Mutatta esetében sem szeretné ezeket az eszméket feladni, ezért nem akarja bővíteni a vállalkozás létszámát, ami ugyan korlátokat jelenthet, de nem bánja. „Az egyediség a cél, hogy senki ne találja szembe magát a saját mintájával az utcán.” Emellett minél több aktuális társadalmi kérdés és probléma mellett kiállnak majd jövőben különböző feliratok, üzenetek elkészítésével. Sőt, workshopokat is tartanak, hogy átadhassák a legegyszerűbb és legalapvetőbb hímzési technikákat. „Ezeket akárki elsajátíthatja akár otthon is, mi is szeretnénk hozzájárulni a hímzés terjesztéséhez, átadni a tradíciók és a hagyományok iránti szeretetet” – jelenti ki.
A Nagyi Mutatta munkáját Instagramon és Facebookon is követheted!
Nyitókép: Gönci Olivér
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- „Az irodalom a szórakoztatás mellett sokkal mélyebb feladatot is betölthet.” – Jakobovits Kittivel, azaz az @olvasopszichologussal beszélgettünk
- „A body positivity az elfogadásról szól.” – A Szeretest csapatával beszélgettünk
- „Meglátom az emberekben a kincseket és a potenciált” – Gulyás Lídia, azaz @szialidia mesélt nekünk