Tudtad, hogy a testünk körülbelül 60%-a víz? Ha ebből akár 1,5%-ot elveszítünk, enyhe dehidratáció jelentkezhet, amely kihat a hangulatunkra, az energiaszintünkre és a kognitív funkcióinkra is. De mi minden vezethet kiszáradáshoz?
Elsősorban az erős napsugárzásra, az izzasztó edzésre, vagy a nem elegendő mennyiségű vízfogyasztásra szoktunk gyanakodni, ha szomjúságérzetünk támad. Pedig valójában számtalan egyéb magyarázata is lehet a kiszáradásnak! Például a következők:
Cukorbetegség
A cukorbetegeknél fokozattan magas a kiszáradás kockázata, különösen azoknál, akik nem tudnak a betegségükről. Ha a vércukorszint túl magas, a test megpróbál megszabadulni a felesleges glükóztól a megnövekedett vizeletmennyiség révén. Ezért az extra fürdőszobába járkálás hamar kiszáradáshoz vezethet.
Menstruáció
Elérkeztek a hónap nehéz napjai? Ilyenkor mindig igyál minimum egy pohár vízzel többet! A szervezetedben az ösztrogén- és progeszteronszint ugyanis befolyásolja a hidratáltságod szintjét. A menstruáció előtti időszakban és a menstruáció alatt a két hormon szintje ingadozik. A hidratáció fenntartása érdekében növeld a folyadékbevitelt! Mindemellett, az erős havi vérzésben szenvedő nők a nagy vérveszteség esetén jobban kivannak téve a folyadékhiány kialakulásának.
Vényköteles gyógyszerek
Ellenőrizd vényköteles gyógyszereid lehetséges mellékhatásainak listáját! A gyógyszerek vízhajóként hathatnak, vagyis mellékhatásuk lehet a rendszeres vizelés, ami növeli a kiszáradás veszélyét. A leggyakoribb példa erre a vérnyomásgyógyszer.
Alacsony szénhidráttartalmú étrend
A szénhidrátokat a folyadékkal együtt tárolja a szervezeted. Ezért adsz le néhány kilót akkor, amikor kizárod a szénhidrátokat az étrendedből. Ez a mérlegen ugyan jól mutat, de dehidratálttá tehet. Ha megvonod magadtól a szénhidráttartalmú ételeket, azzal folyadékot is veszíthetsz. Az olyan szénhidrátok, mint a zabkása, a teljes kiőrlésű tészta vagy a barna rizs a főzés során magukba szívják a vizet, fogyasztásukkal növelheted a hidratációs szinted.
Stressz
Stresszes időszakban a mellékveséd stresszhormonokat szabadít fel. Ha állandó stressznek vagy kitéve, a mellékveséd kimerülhet, és akár mellékvese-elégtelenség is kialakulhat. Tovább ronthat a helyzeten, hogy a mellékvese kimerülésekor a szervezet aldoszteron termelése visszaesik, ami kiszáradáshoz és az elektrolitok alacsony szintjéhez vezet.
Irritábilis bél szindróma
Mintha ez a betegség nem lenne önmagában is elég szörnyű, de a tünetei (a hányinger és a krónikus hasmenés) kiszáradáshoz is vezethetnek. Az ebben a betegségben szenvedőknek ajánlott diétás étrendet követni. Ha az étrend folyadékban gazdag ételeket tartalmaz (gyümölcsök, folyadékot megtartó szénhidrátok), akkor ezek jó eséllyel csökkentik a kiszáradás kockázatát.
Terhesség
A terhesség első időszakában előforduló esetleges rosszullétek, hányás következtében folyadékveszteség léphet fel. A magzatvíz miatt a test folyadéktartalma megnő, több távozik a kismamák szervezetéből, amit pótolni kell. Az utolsó trimeszterben még fontosabb odafigyelni a megfelelő hidratálásra!
Szoptatás
A szoptatás hatalmas folyadékigényű folyamat (napi átlag 750 ml anyatej termelődik). A szoptatás a víz áramoltatásáról szól, nem is beszélve az elektrolitokról, a fehérjékről, az ásványi anyagokról és más összetevőkről, amelyek az anya testéből a kisbaba szervezetébe jutnak. Ez a folyamat csökkentheti az édesanya hidratációs szintjét, ami kiszáradáshoz vezethet, ezért mindig oda kell figyelni a folyadékpótlásra.
Öregedés
Idősebb korban még nagyobb a kiszáradás veszélye. A kor előrehaladtával a szomjúságérzet is csökken, éppen ezért sokkal nehezebb megmondani, mikor alacsony a szervezet folyadékszintje. Ha nehezen veszed rá magad a megfelelő folyadékbevitelre, érdemes egy kis játékot játszani: tarts mindig egy pohár vizet a kezed ügyében, és vezess összesítést az elfogyasztott napi mennyiségről.
Táplálékkiegészítők
Azért, mert természetesek, ugyanúgy túlterhelhetik a húgyhólyagodat. Például a petrezselyem, a zellermag, a vízitorma és a gyermekláncfű mind fokozzák a vizelettermelést, ami akár dehidratáció kialakulásához is vezethet. Ha táplálékkiegészítő szedését fontolgatod, vagy már szedsz is valamit, érdemes lenne beszélned egy táplálkozási szakértővel a lehetséges mellékhatásokról.
Nagy magasságok
A nagy tengerszint feletti magasság jelentős hatást gyakorol a szervezetre. Felgyorsíthatja a légzésed és a vizeletkiválasztásodat is. Az állandó vizelés és zihálás pedig (mivel a megszokottnál több párát fújsz ki) dehidratációhoz vezethet.
Alkoholfogyasztás
„Soha többé nem iszom!” Ugye, te is megfogadtad már néhányszor? Ha nem sikerül betartani a fogadalmat, akkor nem árt tisztában lenned azzal, hogyan hat az alkohol a szervezetre. Már egy visszafogott borozgatás is lecsökkentheti a szervezeted folyadékszintjét. Az alkohol gátolja az antidiuretikus hormon működését, amely normális esetben az elfogyasztott folyadék egy részét visszatartja a szervezetben.
Kevés zöldség- és gyümölcsfogyasztás
Mennyire sűrűn fogyasztasz zöldséget vagy gyümölcsöt? Képzeld, ha minden étkezésnél a tányérod felét zöldségekkel töltöd meg, akkor naponta két pohárral is növelheted a vízfogyasztásodat! E mellé még jöhet a napi 2-3 liter víz és ég veled, dehidratáltság!
Szerző: Szép Csenge
Nyitókép: Zapylaiev Kostiantyn/Shutterstock
Ha tetszett a cikkünk, ezt is olvasd el:
- Mit művelsz velem, édes? Vajon minden cukor rossz neked?
- Maradj fitt! Mit sportolj 20, 30, 40 és 50 évesen?
- Vedd körül magad gyógyító szobanövényekkel!