Azt már biztos tudtad, hogy a szódabikarbóna valóságos csodaszer, de sejtetted-e, hogy ilyen egyszerűen letisztíthatod vele a hajad és a fejbőröd is?
A családomban egy dolog biztosan tovább öröklődik, a géneken kívül: mindig van itthon szódabikarbóna. Mert ezerféle dologra jó, környezetbarát, olcsó, és mert kreatívvá tesz: mindig felfedezek egy-két újabb trükköt, hogy mi mindenre jó. Vagy épp, hogy mit helyettesíthetek vele. A minap például kiderült, hogy akár az egyébként nem olcsó mélytisztító samponokkal is felveheti a versenyt, méghozzá egy mindössze kétösszetevős DIY kence formájában, amit otthon te is elkészíthetsz.
De mit kell tudnod a használata előtt, pontosan mi kell bele és mennyi, illetve mire kell odafigyelni, amikor felkened?
Szódabikarbóna a hajra
Ez a fehér színű, pezsgést produkáló por képes szépen leszedni a lerakódásokat a fejbőrről, a hajról és a hajtövekről, méghozzá a boltok polcain látható termékek felületaktív anyagai és szulfátjai nélkül. Mélyen tisztít, ami egy szuper dolog, de néhány dolgot jó tudni a használat előtt. A szódabikarbónának nagyon magas a pH-értéke: 8 és 9 közötti, ami lúgossá teszi. A fejbőröd viszont, akárcsak a bőröd többi része, természetes módon savas, hogy megakadályozza a baktériumok és gombák elszaporodását. A lúgos anyagok viszont, mint a szódabikarbóna, megzavarhatják a fejbőr pH-értékét, ami árthat a hámrétegnek. Így a fejbőr kipirosodhat, viszketés és gyulladás léphet fel, a haj pedig a szódabikarbónás súrolás következtében száraz és töredezésre hajlamos lehet.
Keira Barr, okleveles bőrgyógyász korábban azt is elmondta, ha túlzásba visszük a szódabikarbóna használatát, az megnyitja a kutikularéteget. „Ez vízfelszívódást okozhat. Némi felszívódás hasznos lehet, de a túl sok gyengítheti a hajat.”
A szakemberek abban is egyetértenek, hogy a tisztító samponok többségéhez hasonlóan az alábbi DIY szódabikarbónás készítményt csak akkor szabad bevetni, ha a fejbőrödnek mélytisztításra van szüksége. Nagyon száraz haj esetén inkább maradj a már bevált samponodnál, de hajmosás után almaecettel öblítsd le a hajad.
És végül, egy utolsó, de nagyon fontos óvintézkedés: ne hagyd ki a számításból, hogy a bőröd érzékeny lehet a szódabikarbónára. Ezért, mielőtt a fejbőrödre kennéd, végezz egy foltpróbát a karod belső részén. Ha se viszketést, se kipirosodást nem tapasztalsz, jöhet a hajmosás ezzel az alábbi „csodaszerrel”.
Éljen a szódabikarbünak: így készítsd el a saját DIY mélytisztító samponodat!
A recept nagyon egyszerű: vegyél elő egy kis tálat, majd jöhetnek bele az alábbiak.
- 1 rész szódabikarbóna
- 3 rész langyos víz
Egy kis segítség az adagoláshoz: ha vállig érő hajad van, használj 2-3 evőkanál szódabikarbónát és 6-9 evőkanál vizet. Ha rövidebb vagy hosszabb a hajad, ennek megfelelően tudod alakítani az összetevők mennyiségét. Néhány csepp illóolajat is adhatsz hozzá, ha szeretnéd kellemesebb illatúvá tenni a keveréket. Keverd addig, amíg az egész egy egyenletes pasztává válik, amit könnyedén felkenhetsz.
Használati utasítás
Először is ne feledd, hogy csak akkor alkalmazd ezt a mélytisztító kencét a fejbőrödön, amikor úgy látod vagy úgy érzed, hogy több a lerakódás. Ezt okozhatják hajápoló termékek maradványai, elhalt hámsejtek, faggyú és izzadság elegye, illetve ezek felhalmozódása is. Ha a tükörben úgy látod, ráférne a fejbőrödre egy alapos tisztítás, és a hajad nem túl száraz, végezd el az előbb említett bőrpróbát, és zöld utat kaphatsz a mélytisztításhoz.
Készítsd el a keveréket. Csak annyit keverj be, amit el is használsz, mert így működik a legjobban. Öblítsd le a hajad, majd a nedves fejbőrre kezdd el felvinni, és haladj lefelé, a tincsek végéig. A szemcsés keverék ragacsosnak fog tűnni, és nem habzik, mivel nincs benne szappan. Finoman dolgozd be a fejbőrödbe, hagyd állni 1-3 percig.
Öblítsd át a hajad meleg vízzel, majd jöhet egy almaecetes öblítés. Ezt sem bonyolult elkészíteni: fél liter langyos vízbe tegyél egy teáskanál almaecetet, és már kész is! Ez nemcsak azért fontos, mert az almaecet segíthet lezárni a magas pH-jú szódabikarbóna által megnyitott hámréteget, hanem a fejbőr pH-jának helyreállításában, hidratálásában és védelmében is.
Forrás: mindbodygreen.com
Nyitókép: torwai/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Kivi, uborka és szódabikarbóna – valóban ez lenne a fehér fogak titka?
- 15 DIY alapanyag a konyhából, ami kedvez a szépségednek
- Kedvenc „zöld” tisztítószerünk! – A szódabikarbóna