Tele a konyhád régi befőttesüvegekkel? Mutatós konyhai, fürdőszobai tárolót vagy vázát varázsolhatsz belőlük, megmutatjuk, hogyan! Nem kell más, csak egy kis krétafesték, csiszolópapír, ecset és viaszpaszta.
Nem szeretnéd kidobni az üres befőttesüvegeket, de nem mindegyik kell ételtárolásra? Ne hagyd, hogy a kamrában porosodjanak! Egy kis kreativitással a konyhába a fakanalaknak vagy akár a fürdőszobába is ízléses kiegészítőt készíthetsz, ezek a cukorka színű tárgyak biztosan feldobják a helyiségek hangulatát.
A krétafesték nem véletlenül ilyen népszerű, hiszen gyönyörű, elegáns, pasztell árnyalatú, vintage hangulatú tárgyakat készíthetünk a segítségével. Bár főleg fa felületek felújítására használják, üvegen is megtapad. Mivel szagtalan, nem oldószeres festék, ezért beltérben is bátran festhetsz vele.
Íme, a teljes folyamat:
Mire lesz szükséged hozzá?
- 1 befőttesüvegre
- krétafestékre
- közepes méretű ecsetre (8-10 méretű)
- csiszolópapírra
- viaszpasztára
- újságpapír vagy papírtörlő a munkaasztal lefedéséhez
- zsíroldó tisztító (alkohol, vagy mosogatószer koncentrátum)
Krétafesték házilag?
Saját magad is készíthetsz krétafestéket, ehhez viszont szükséged lesz beltéri, latex alapú falfestékre. Válassz matt típusút, hogy a képeken látható végeredményt kapd. Ezen kívül kell még gipsz – ez adja a jellegzetes, púderes jellegét – és víz. A házi festék előnye, hogy nagy mennyiségben jóval olcsóbb, mint a hobbiboltos kis kiszerelés.
Így tudod kikeverni:
Lépésről lépésre:
- Terítsd le a munkafelületet valamilyen papírral, hogy a festék ne csöpögjön a bútorra. A befőttes üvegeket töröld át valamilyen zsírtalanító folyadékkal, például alkohollal, majd mosd meg szappanos vízzel. Így jobban fog tapadni rájuk a festék.
- Miután megszáradt, vigyél fel egy réteg festéket a választott színből. A festéket nem kell hígítani. A teljes befőttesüveget fesd be kívülről.
- Hagyd megszáradni! A legtöbb termék csomagolásán szerepel, hogy ez pontosan mennyi idő. Bár a krétafesték gyorsan szárad, legalább fél órát várj, mielőtt folytatod a munkát. Ha biztosra akarsz menni, akkor tarts 2 óra szünetet az alkotásban.
- Fesd fel a következő réteget, majd várj annak száradásáig. Ha van rá időd, hagyj neki legalább egy fél napot, vagy egy éjszakát.
- Ezután jöhet a csiszolópapír. Ha vannak az üvegen feliratok, vagy domború minták, akkor azokat, valamint az üveg száját és a csavaros felületet dörzsöld át a szép, antik hatás érdekében.
- A krétafestéket nem szükséges lakkozni. Hagyd állni egy napot, majd ujjal kend fel a viaszpasztát, és egy puha ronggyal törölgesd át.
Tippek, trükkök:
A tartósabb eredmény érdekében használj alapozó festéket. Ez lehet akril vagy gesso-, vagy akril típusú alapozó is, ami minden felületen megtapad.
A krétafesték meglehetősen sűrű, nehéz vele egyenletesen festeni. Még könnyebb egységes felületet varázsolni, ha szivacsecsetet használsz. Ez filléres kiadást jelent, és sokkal gyorsabban, kényelmesebben tudsz majd vele dolgozni. A stencilezéshez való ecsetekkel szintén jobb hatást érhetsz el.
Egyes márkáknak van olyan festéke, ami kifejezetten üvegre való, így alapozó réteg nélkül is vízálló és tartós marad. Kaphatóak még krétafesték-sprayk is, amik szintén vizes alapúak, ezekkel nem árt beltérben óvatosan bánni (15 percig még letörölhetőek, de utána ott marad a felületen). A bársonyos, matt hatású spray-k kültéri használatra is alkalmasak, ezekhez szintén nincs szükség alapozó rétegre.
Csiszolópapír helyett beszerezhetsz finomcsiszolásra alkalmas akril szivacsot is, de egy nem használt körömreszelőt is bevethetsz a koptatáshoz.
Ha nagyobb igénybevételnek lesz kitéve a tároló, vagy kültérre, esetleg fürdőszobába kerül, növelheted a kopásállóságát matt lakkal. Ebben az esetben hagyd ki a viaszpasztás lépést. A lágy dekorfestékekhez selyemfényű és matt záróréteget is lehet kapni, ha pedig mindennapos igénybevételnek lesz kitéve az üveg, akkor érdemes oldószeres matt lakkot beszerezned.
Az enyém így sikerült:
További ötletek:
Nem kell nagyon színesnek lenniük, egy kevés zsineggel is nagyon mutatósak:
https://www.instagram.com/p/BnGvNqbjAzu/
Ha a befőttesüveg tetejét átalakítod, fürdőszobai tároló szettet is lehet belőle készíteni. Ez esetben ne fesd le az üveg nyakának csavarós részét:
A krétafesték és a száraz ecset technika nemcsak bútorokon és üvegen, hanem apróbb tárgyakon is remekül mutat:
https://www.instagram.com/p/BuqwTCKlzdi/