Ebben a két életkorban sokkal intenzívebben öregszik a testünk, állítják a tudósok

Nemrég minket is meglepett egy kutatás, mely szerint két életkorban elég intenzíven felgyorsul az öregedés. Kitalálod, melyek ezek az életszakaszok?

Ha eddig az öregedés került szóba, azt gondoltam, nincs ennél lineárisabb folyamat: minden reggel egy nappal idősebbek leszünk, a születésnapunkon mindig egy gyertyával többet gyújtunk meg a szülinapi tortánkon, és úgy pereg az életünk, mint a homokórában a homok. Szép egyenletesen. A tudósok viszont most is újdonsággal szolgáltak a témában. Új kutatások szerint ugyanis van két olyan életkor, amikor intenzíven felerősödik az öregedés. Ez pedig nem más, mint a 44 és a 60 éves kor. Hogy mi történik ilyenkor a testünkben? A kutatók azt mondják, 40-es éveink elején a lipidek és az alkohol anyagcseréje változik, míg 60 éves korunk körül a veseműködés, a szénhidrát-anyagcsere és az immunszabályozás csökken. A szakemberek a bőr, az izomzat és a szívbetegségek kockázatában is jelentős változásokat észleltek mind a 40-es, mind a 60-as években.

A kutatásban egyébként mindössze 108 fő vett részt, mindannyian 25 és 75 év közti kaliforniai felnőttek voltak, az eredmények megerősítéséhez pedig további vizsgálatokra lesz szükség. De ez a felfedezés már most fontos a professzorok szerint, mert új diagnosztikai tesztekhez és az öregedéssel kapcsolatos betegségek megelőzési stratégiáihoz vezethetnek. A tanulmány vezető szerzője, Michael Snyder, Stanford Egyetem Genomikai és Személyre szabott Orvosi Központjának igazgatója pedig kiemelte, hogy bár a hosszú élet nem feltétlen jár együtt az egészséges, illetve aktív időskorral sőt, ez akár 11-15 évvel is kevesebb lehet, mint a valós élettartam , azt mondja, végső soron ezt az aktív, egészséges, önellátó életszakaszt szeretnék élethosszig nyújtani, és ideális esetben az élettartamot is még inkább meghosszabbítani.

A Harvard kutatói megalkották az étrendet, ami akár 20%-al növelheti az élettartamot

Egészséges középkorúság, egészséges öregedés

Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a középkorú éveinkben jellemzően 40 és 65 éves kor között az egészségi állapot nagy szerepet játszik abban, hogy később mennyire leszünk egészségesek. A Nutrients című folyóiratban 2018-ban megjelent tanulmány összefüggésbe hozta a középkorunkban jellemző életmódbeli tényezőket (egészséges testsúly, fizikai aktivitás, jó minőségű étrend, dohányzás, stb.) az öregedés során javuló egészséggel. A The Lancet című folyóiratban közzétett 2020-as jelentés pedig azt is kimutatta, hogy a középkori éveink az agy egészségét illetően is fontos átmeneti időszakot jelenthetnek. A vérnyomás kezelése és a társadalmi, kognitív és fizikai aktivitás megőrzése ebben az életszakaszban segíthet csökkenteni a későbbi demencia kockázatát, írja ez a jelentés. Az új tanulmány kiegészíti ezt az egyre bővülő kutatási anyagot az egészségesen töltött életszakaszról, és rávilágít bizonyos életmódbeli szokások korai kialakításának fontosságára.

„A 60, 70 vagy 80 éves kori egészségünket valójában az határozza meg, hogy mit teszünk az azt megelőző évtizedekben” – mondta Dr. Kenneth Boockvar, a Birminghami Alabama Egyetem Integrative Center for Aging Research igazgatója, aki nem vett részt a tanulmányban. És bár a tudósok közül sokan azt mondják, túl korai lenne konkrét ajánlásokat tenni az új tanulmány alapján, azoknak, akik 60 évesen is egészségesek akarnak lenni, már 40 és 50 éves korban el kellene kezdeniük odafigyelni az étrendjükre és az életmódjukra.

Az öregedés elkerülhetetlen, de az életmódváltás javítja az egészségi állapotot.

Mennyit számít az életmód?

Az új tanulmány megállapította, hogy az öregedéssel összefüggő molekulák és mikrobák az élettartam bizonyos pontjain csökkennek. De további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy az emberek különböző csoportjaiban ugyanazok a molekuláris változások következnek-e be. „Szeretnénk több embert profilozni országszerte, hogy lássuk, amit megfigyelünk, az mindenkire igaz-e – nem csak a Bay Area-ban élőkre – mondta Snyder. Majd hozzátette, hogy a férfiak és nők közti különbséget is elemezni szeretnék. A nők ugyanis tovább élnek, és a tudósok szeretnék megérteni, hogy miért.

Az öregedés tehát elkerülhetetlen, de bizonyos életmódbeli változtatásokkal csökkenthetjük az ezzel kapcsolatos betegségek kockázatait. Ugyanakkor sok más tényező, például a környezet, a gazdasági stabilitás, valamint az egészségügyi ellátáshoz és az oktatáshoz való hozzáférés is befolyásolja az egészséges öregedés eredményeit, írja a Verywellhealth.

Michael Snyder szerint az apró életmódbeli változtatások is rengeteget számítanak. Például az, ha a vesénk egészségének támogatása érdekében hidratáltak maradunk, ha súlyzós edzéssel izomtömeget építünk, és ha koleszteringyógyszert szedünk a magas LDL-koleszterinszintünkre. „Ez valószínűleg nem állítja meg az öregedést. De csökkentheti az általunk megfigyelt problémákat, és segít meghosszabbítani az emberek jó egészségben töltött élettartamáttette hozzá.

Forrás: Verywellhealth.com
Nyitókép: anouchka/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)