Nem szeretsz kitöréseket csinálni? 3+1 érvünk van, hogy miért szokj rá már ma

Szinte bármilyen edzésen találkozhatsz a kitöréssel. Lehet szeretni, de sokan nem kedvelik ezt a gyakorlatot (vagy épp csak elviselik), pedig számos jó hatása lehet az egészségre.

Ha nem tartozik a kedvenceid közé a kitörés és az edzéseken azt kérdezgeted magadról, miért jó egyáltalán, akkor van egy jó hírünk: összeszedtük azokat az előnyöket, amelyek miatt talán neked is nagyobb kedved lesz beilleszteni a fitneszrutinodba a következő lábnapon ezt a gyakorlatot. Lássuk is a részleteket!

Ilyen előnyökkel jár a kitörés, ezért csináld rendszeresen

1. Erősebb lesz tőle az alsótested: nemcsak a tested hátsó részét, például a farizmokat dolgoztatja meg, hanem aktiválja a törzsed, a combjaid elülső részén lévő izomcsoportokat, illetve – a kitörés típusától függően – a belső combizmait is.

2. Növeli az egyensúlyt és a stabilitást: azon kívül, hogy az alsótestet erősítik a rendszeres kitörések, az egész tested jobban tud majd az egyensúly és a stabilitás megtartásán dolgozni. Aryana Shokat személyi edző azt mondja, ez a gyakorlat segíthet növelni például a bokaizmokban lévő kontrollt is. „Ahogy a kitörések között mikroszünetet tartasz, a sarok megemelt helyzetben van. Így aktiválódik az összes olyan izom, amelyek a bokát stabilizálják. Ez azért is fontos, mert ezek a helytelen használat miatt idővel meggyengülnének, és a lábizmok kontrolljának és erejének hiánya miatt hajlamosabbak lehetünk elesni, ami súlyos sérülésekkel is együtt járhat” – mondta a tréner.

3. Növelik a rugalmasságot: a kitörés sokféle változatban végezhető, így remekül alkalmas a rugalmasság növelésére. És a bónusz, hogy így sosem lesz unalmas az edzésed, hiszen nem kell mindig ugyanúgy csinálnod ezt a gyakorlatot. 

+1: Nincs szükség semmilyen felszerelésre: ha a fentieken túl még egy kis extra pozitívumot szeretnél hallani, azzal is tudunk szolgálni. Kitörést bárhol, bármikor tudsz csinálni. Felszerelésre, például plusz súlyokra sincs hozzá szükséged (használhatsz ilyesmit, de nem muszáj). Így tulajdonképpen csak tőled függ, mikor akarod kihasználni azokat az egészségügyi és alakodra gyakorolt előnyöket, amelyeket ez a mozgástípus adhat, és az egész világot az edzőtermeddé teheted.

Forrás: wellandgood.com
Fotó: South_agency / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: