Egészséges-e a popcorn? A válasz nem is olyan egyszerű

A pattogatott kukorica az egyik legnépszerűbb rágcsálnivaló, főleg ha mozizásról van szó. Ha ezt a néhány szempontot figyelembe veszed, még bűntudatot sem kell érezned a filmnézés közben.

Nem sok olyan embert ismerek, aki nemet mondana egy jó pattogatott kukoricára. Valahogy jó érzés kerít minket hatalmába a rágcsálása közben, azok a gyerekkori mozis élmények, a családi filmnézések emlékei szinte szorosan összefonódnak ezzel az étellel, amit még a napjainkban oly’ divatos nachos sem tudott letaszítani a népszerűség trónjáról. Sokan nem tudják, de nálunk a családban nagy felfedezés volt, amikor rájöttünk, hogy még a bolti, mikrós verzió (legtöbbje) is gluténmentes, így a szekrényben mindig lapul egy, ha nassolnivalóra vágynánk. Igazi jolly joker, hiszen gyorsan készen van, mindenki szereti, nem is kell ennél jobb megoldás, legyen szó unaloműző ropogtatásról vagy váratlanul betoppanó vendégek kínálgatásáról.

De vajon mennyire egészséges a pattogatott kukorica?

Nos, ha leegyszerűsítjük a kérdést, akkor nagyon is az. A pattogatott kukoricának ugyanis rengeteg áldásos hatása van a szervezetünkre, amit a szakemberek is elismernek, így örömmel ajánlják a nagyétkezések mellé. „Egyértelműen az egészséges rágcsálnivalók közé sorolom a popcornt. Nemcsak abban segít, hogy jóllakottnak érezzük magunkat, hanem könnyen elkészíthető és olcsó megoldást is jelent, ha egy kis ropogtatnivalóra vágyunk. Sokoldalú választás, hiszen különböző ízesítésekkel és feltétekkel gazdagíthatjuk“ – mondja Mariann Walsh táplálkozási szakértő, a Walsh Nutrition Consulting elnöke, aki szerint a popcorn teli van ásványi anyagokkal és antioxidánssal, így a nassolása segíthet növelni a rost és a teljes kiőrlésű gabonák bevitelét.

Midsection of friends sharing popcorn in theater

Teljes kiőrlésű snack

Walsh szerint azáltal, hogy a pattogatott kukorica teljes kiőrlésű, összefüggésbe hozható a szívbetegségek és a cukorbetegség kialakulási esélyeinek csökkentésével. Az Amerikai Dietetikusok Szövetségének ajánlása szerint a gabonafogyasztásunk legalább felének teljes kiőrlésűből kellene állnia, ami azt jelenti, hogy körülbelül 48 gramm fogyasztását kellene beiktatnunk a mindennapjainkba. 

Magas rosttartalom

Az Amerikai Kardiológiai Szövetség szerint a pattogatott kukorica egy teljes kiőrlésű kenyérnél is több rostot tartalmaz, Walsh szerint három pohárnyi popcorn körülbelül 3-4 grammhoz juttat hozzá bennünket. Hogy kontextusba tegyük, egy átlagos férfinak körülbelül 30-38 gramm, míg egy nőnek 21-25 gramm rostbevitelre van szüksége napi szinten az egészsége fenntartása érdekében. A rostok ugyanis kordában tartják a vércukorszintet és a koleszterint, segítik az emésztést és a súlyunk megőrzését is támogatják.

Eltelít

A popcorn légiessége egy nagyon laktató rágcsálnivalóvá teszi, ezáltal hamar úgy érezzük tőle, hogy megtelt a gyomrunk. Egy bögrényi, olaj nélkül pattogatott kukorica – minden ízesítés nélkül – körülbelül 30 kalóriát tartalmaz, így az átlagosan fogyasztott 3 bögrényi adag mindössze 100 kalóriának felel meg. (Persze, csak ha nem esel neki mindenféle földi jót rápakolni.) Ráadásul a rosttartalma is segít a telítettség-érzés elérésében, ezáltal pedig csökkenti a járulékos kalóriabevitelt, amit a kedvenc filmünk alatt még összenassolgatnánk.

Antioxidánsokat tartalmaz

A pattogatott kukorica polifenolokat tartalmaz, amelyek a növényekben található antioxidánsok egy fajtája, mondja Walsh. A polifenolokról kimutatták, hogy felveszik a harcot az UV-sugárzással, és csökkentik egyes rák-, szív- és érrendszeri betegségek, a cukor- és más betegségek kialakulásának kockázatát. A kutatások azt mutatják, hogy a polifenolok nagyobb koncentrációban vannak a pattogatott kukoricában, mint a csemegekukoricában vagy más zöldségekben.

Teli van vitaminokkal

Az Amerikai Dietetikusok Szövetsége szerint a pattogatott kukorica teli van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, így például tartalmaz kálciumot, vasat, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket, mangánt, tiamint, niacint, folsavat és B6-vitamint is. Jól hangzik, nem igaz?

A sokoldalú csapda

A popcorn áldásos hatásai mellett azonban a szakértők felhívják a figyelmet arra is, hogy könnyű beleesni a hibákba. A pattogatott kukorica elkészítésének ugyanis számtalan módja van, az amerikai trendek bekúszásával pedig ma már óriási népszerűségnek örvendenek a különböző ízesítéssel bíró változatai is. A már hagyományosnak mondható sós és sajtos verziókon túl csak a képzelet szab határt annak, hogy feldobjuk a kedvenc rágcsánkat, hiszen létezik már baconos, ketchupos és sült csirkés ízben is, amiknek az otthoni előállításához fűszerkombinációkat is találunk a boltok polcain. És bár én magam még mindig ufóként tekintek az édes popcornra, ma már az sem ördögtől való gondolat, ha csokis, karamellás, epres vagy esetleg Twix-ízű kukoricát ennél.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Ashley + Jenna (@jennaraecakes) által megosztott bejegyzés

Nos, amellett, hogy a bőség ilyen fokú zavara negatívan hathat a döntési képességeinkre, a fogyasztási szokásaink befolyással bírnak arra is, hogy mennyire mondhatjuk egészségesnek a pattogatott kukoricánkat. Amíg ugyanis a kísérletező kedvünk jó mókaként tálalhatja az ízesített opciókat, a különböző feltétek bizony rombolhatják az eredetileg még a dietetikusok szerint is egészségesnek titulált snackünk tápértékét.

Walsh kiemeli, egyáltalán nem mindegy, milyen minőségű és mekkora mennyiségű olajat használunk a kukorica elkészítéséhez, ahogy a sómennyiség és a hozzáadott ízesítések is befolyásolják azt, hogy milyen hatással van a szervezetünkre. A mozikban kapható, üzemi mennyiségben előállított popcorn ugyanis a szakértő szerint nagy kalóriatartalmú vajjal vagy olajjal és már-már túlzásba vitt sómennyiséggel készül, míg a bolti, mikróban elkészíthető verziók rengeteg ízfokozóval vannak ellátva, amik egészségünkre kifejtett hatásával már bőven lehet vitatkozni.

Milyen a jó popcorn?

Bár az említett példák nem ezt mutatják, alapvetően nem kell bűntudatot éreznünk egy-egy tál popcorn elfogyasztása miatt. Sőt! Ha megfelelően készítjük el, minden áldásos hatását élvezhetjük a kukoricának. Mariann Walsh szerint a legjobb, ha olaj nélkül készítjük el, ám ha mégis zsiradékot használnánk, a legjobb, ha olyan egészséges alternatívák mellett tesszük le a voksunkat, mint az avokadóolaj vagy az extra szűz olívaolaj. 

 


Ha pedig szeretnéd feldobni az egyszerű pattogatott kukoricádat, azt házilag is megteheted, erre a Cleveland Klinika szakértői balzsamecetet, fűszereket, mogyoróvajat vagy egy kis reszelt sajtot ajánlanak. Az sem ördögtől való azért, ha győz a lustaság, egy dologra azonban mindig ügyelj, ha a bolti verziót választod: nézd meg az összetevők listáját és tartsd szem előtt, hogy egy csomag natúr popcornnak körülbelül 100 kalóriát illik tartalmaznia – ez jó kiindulási alap ahhoz, hogy felmérd, mennyi extra termék hozzáadásával készült. A mikrós verziók ugyanis sokszor tartalmaznak ízesítést és ízfokozót, amiket gyakran kemikáliákból nyernek. Egy átlagos, moziban kapható popcorn például 400-1200 kalóriát is tartalmazhat, függően a mérettől és a feltétektől. Igen, jól olvasod, akár 1200 kalóriát is. 

Van olyan, hogy túl sok popcorn?

Gyakorlatilag bármit eszel, egy bizonyos mennyiség felett a legjótékonyabb ételek is károssá válhatnak. De a popcorn fogyasztását viszonylag nehéz túlzásba vinni Walsh szerint, hiszen olyan telítettség-érzést vált ki az emberből, hogy egy-két csomag után biztosan nem tudja folytatni az ember. Kivétel ez alól természetesen, ha csucsog az olajtól vagy a vajtól, na és persze a rengeteg feltéttől, amik együttese már nem tesz jót az egészségünknek.

„Az egyetlen hátulütője a popcornnak, hogy ha ízesítve szeretjük, akkor a különböző feltétek mind-mind beleszámítanak a kalóriabevitelünkbe, erről pedig gyakran megfeledkezünk. Az olajból, vajból, sajtból nyert kalóriák pedig hamar összeadódnak. Ráadásul ha a sóbeviteledre is ügyelned kell, óvatosan kell bánnod a sószóróval, amikor popcornt készítesz.“

Nyitókép: Getty Images
Forrás: menshealth.com

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)