Azt gondolnánk, hogy már mindent tudunk Elvis Presley karrierjéről, azonban a Netflix november 13-án megjelenő A király visszatér – Elvis Presley bukása és felemelkedése című dokumentumfilmjében egészen más megvilágításba kerül a rock&roll királya.
Az 1977-ben, negyvenkét éves korában elhunyt Elvis Presley egy igazi halhatatlan ikon. Zenéje időtlen és generációkon átívelő hatást gyakorolt, filmszerepei között sok olyan volt, amelyekkel nem tudott azonosulni, és amelyek miatt egyre frusztráltabbá vált. A Netflix új dokumentumfilmjében először lesznek hallhatóak azok a felvételek, amelyeken a sztár saját szavaival vall erről az időszakról.
„Hollywood rólam alkotott képe téves volt, és én ezt tudtam, de nem tudtam mit tenni ellene. Nem tudtam, mit tegyek. Csak úgy éreztem, kötelességem teljesíteni olyan dolgokat, amikben nem hittem teljesen” – mondta Elvis az egyik felvételen.
Hozzátette, hogy a korlátozott beleszólási lehetősége és a művészi szabadság hiánya miatt egyre elkeseredettebbé vált. A dokumentumfilm egy fájdalmas időszakot is bemutat Elvis életéből, amikor filmes karrierje nem hozta meg számára azt az alkotói kielégülést, amit szeretett volna. Priscilla Presley, Elvis egykori felesége, megosztja gondolatait az egyik 1967-es zenés filmjéről, a Double Trouble-ról, amelyben az énekes egy gyerekdalt, az „Old MacDonald Had a Farm”-ot énekelte. Priscilla szavaiból kiérződik, mennyire bántotta, hogy Elvist ilyen szerepekben látták:
„Ez szerintem bűn. Bűn, hogy ilyen helyzetbe hozták őt, hogy ezt a dalt énekelje. Nevetség tárgyává tették. És ő ezt tudta.”
A király visszatér
Elvis belső küzdelme ellenére a zenében továbbra is megtalálta az örömöt. „Zeneileg szerintem elégedett volt azzal, ahogy a dolgok alakultak. Szeretette tudni, hogy a zenéje jelentett valamit az embereknek. Emlékszem, egyszer Gracelandben ültünk és hallgattuk a dalokat, amit felvett és megkérdeztem tőle, miért énekel annyi balladát. Azonnal válaszolt: »mert ezek a dalok megérintik a szívet. Az élet igazsága ezekben a dalokban van«. Igaza volt” – mesélte Priscilla a The Times UK-nek. Elvis életében és karrierjében azonban fontos fordulópontot jelentett az 1968-as NBC-n sugárzott visszatérő műsor, amely új lendületet adott zenei pályafutásának. Ugyan akkor már sokan leírták őt, azonban ezzel az előadással bebizonyította, hogy a tehetsége és elhivatottsága minden pletyka ellenére a régi, ha nem még attól is nagyszerűbb. A dokumentumfilm rendezője, Hehir a visszatérés történetét egyfajta sportfilmhez hasonlította.
„Eredetileg sportfilmként képzeltem el, ez egy idősödő szupersztár utolsó lehetősége, hogy egy utolsó nagy dobással meghosszabbítsa haldokló karrierjét. Ha kudarcot vall, vége. Ha sikerrel jár, folytathatja. Elvis, nemcsak hogy sikerrel járt, hanem akkor az egyetemes zenetörténelem egyik legmaradandóbb előadást nyújtotta.”
Elvis Presley bukása és felemelkedése
Hehir célja egyértelműen az volt, hogy bemutassa, milyen érzés lehetett Elvis számára az ikonikus státusz és az emberi mélység közötti egyensúlyozás. „Mindig is lenyűgöztek azok a történetek, amelyek emberivé teszik az ikonikus alakokat, és Elvis talán a legikonikusabb mind közül” – mondta. A dokumentumfilm november 13-től lesz elérhető a Netflixen. Priscilla mellett Bruce Springsteen, Baz Luhrmann és Conan O’Brien is megszólalnak, hogy méginkább megérthessük, Elvis Presley élete a zenéről, a szenvedélyről és a belső küzdelmekről szólt. A király visszatér: Elvis Presley bukása és felemelkedése felfedi, hogyan találta meg a hangját egy olyan iparban, amely időnként megfosztotta őt valódi önmagától, és újra megerősíti az ő legendás és kitörölhetetlen helyét a popkultúrában.
Nyitókép: IMDb
Forrás: People
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Karácsonyi filmek sokasága és egy ikonikus mozi folytatása is érkezik a hónapban: novemberi filmajánló
- Avril halott, de Elvis él! Meredek konteók a zenészek világából
- A nap, amikor meghalt a zene, de a show ment tovább