Egy orvos, akinek biológiai kora 20 évvel kevesebb az életkoránál! Íme, tippjei az egészséges életért

A hosszú és egészséges élet mindenki számára elérhető, ám sok múlik azon, mennyit vagyunk hajlandóak tenni érte. Dr. Mark Hyman tanácsai segítséget nyújtanak a jó kondíció megőrzéséhez.

A kor csak egy szám, mondják gyakran, és bizony vannak olyan szerencsés személyek, akiknél úgy tűnik, hatványozottan igaz az állítás. De vajon ők tényleg szerencsések, vagy tesznek is ezért? A genetika valóban nagy segítség, de nem lehet mindent csak és kizárólag erre fogni.

A biológiai kor azt jelzi, mennyire „használódott el” a testünk valós életkorunkhoz képest. A biológiai életkort (sejtegészség mutatói alapján vett) ugyanis több dolog is befolyásolhatja. Általában 20-25 éves korig nem nagyon van különbség a valós és a biológiai korunk között, ám ezután beindulnak az öregedési folyamatok, és ennek gyorsasága nagyban függ az életvitelünktől. Idősebb korban a valós életkor és a biológiai kor között nagymértékű, akár több tízévnyi különbség is lehet. Dr. Mark Hyman, a hosszú élettartam szakértője, több sikerkönyv szerzője, nem véletlenül fiatalabb 20 évvel a tényleges koránál.

Bár a biológiai életkor meghatározásra szolgáló tesztek ellentmondásosak lehetnek, egyes bizonyítékok azt támasztják alá, hogy az életmódbeli szokások – mint a diéta, a rendszeres testmozgás és a stressz kezelése – több egészséges évet adnak hozzá az élethez. A szakember nem az öregedés ellen akar tenni, hiszen az – jelen tudásunk szerint – megállíthatatlan folyamat, hanem azt az általános tévhitet szeretné cáfolni, hogy a kor automatikusan együtt jár az ízületi problémákkal és a krónikus betegségekkel.

Befolyásolhatjuk az egészséges éveinek számát

Az emberek nem veszik észre, hogy ezek a problémák sokszor olyan dolgok következményei, amelyeken változtatni tudunk, amelyek visszafordíthatók. Ez egy kezelhető állapot” – mondja Dr. Hyman. A szakember legújabb könyve, a Young Forever olyan használható tippeket és tanácsokat ad, amelyek nemcsak az élettartamot, hanem az egészséges élettartamot is meghosszabbítják. És lássuk be, a kettő között óriási a különbség.

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Mark Hyman, M.D. (@drmarkhyman) által megosztott bejegyzés

Biztos mindenki látott már olyan híradásokat, amikor száz év körüli embereket köszöntenek vagy mutatnak be. S milyen furcsa, hogy van, aki hosszú ideje egy kórházi ágyban fekve éli meg ezt a kort, de van, aki fitt és fürge, akiről ránézésre el sem hisszük, hogy valóban 100 éves. Nyilván ez sem véletlen, de jól példázza, hogy mekkora a különbség, hogy megélünk, vagy egészségben élünk meg egy adott kort. Dr. Hyman szerint kulcsfontosságú, hogy hosszú távú stratégia legyen az egészség megőrzése, ne csak átmeneti fellendülés. A jobb életminőséghez ugyanis folyamatos figyelemre van szüksége a szervezetnek.

Meditáció, kávé és edzés – ebben a sorrendben

A szakember elárulta a napi rutinját, hogy bárki követhesse a példáját az egészséges évek számának növeléséért. Dr. Hyman minden reggel 6-kor kel, majd  közvetlenül ébredés után egy 20 perces meditációval indítja a napot. Ezután megissza a reggeli kávéját, leül dolgozni, és egy óra múlva kezd edzeni.

Bár a kávéról gyakran azt állítják, hogy egészségtelen, az orvos szerint ez nem így van: „Akkor árt, ha túlzásba visszük, de ez szinte mindenre igaz”. A kávé ugyanis rengeteg antioxidánst tartalmaz, ami segíthet a szívbetegségek és a demencia kialakulásának csökkentésében. A meditáció pedig kifejezetten jót tesz a mentális egészségünknek, és csökkentheti a stresszt is, ami nagymértékben befolyásolja az öregedést.

A napi erősítő edzés elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez, hiszen a korral egyre fontosabbá válik az ízületek védelme és az izmok megtartása, a hát-, derék- és csípőfájdalmak elkerülése érdekében. Ehhez azonban nem szükséges kimerülésig küzdeni egy edzőteremben, elég hozzá egy nyújtható szalag, amit akár utazás során is magunkkal vihetünk. Hyman akkor érzi jól magát, ha egy nap folyamán összességében 3 órát mozgott. Ez lehet gyaloglás, túrázás vagy kerékpározás is, kinek mi a komfortos.

A pegán diéta elveit követi

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Mark Hyman, M.D. (@drmarkhyman) által megosztott bejegyzés

A reggeli edzés után forró és hideg váltózuhanyt is használ, ez csökkentheti a szervezet gyulladásait, és javíthatja az anyagcserét. A felfrissülés után pedig, fehérjében és tápanyagokban gazdag reggelit fogyaszt, mivel a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztása létfontosságú az izmok építéséhez és fenntartásához. A nap további részében a saját maga által kifejlesztett pegán diéta szerint étkezik, amely a paleo és vegán étrend kombinációja. Tányérjára rengeteg zöldség, gyümölcs, jó minőségű hús, hal és tojás kerül, azonban a feldolgozott és hozzáadott cukrokat tartalmazó élelmiszereket kerüli, akárcsak a gyors felszívódású szénhidrátokat. A legfontosabb dolog a testmozgás, és az egészséges zsírokat és növényi ételeket tartalmazó étrend. Ezeket a legdrágább étrend-kiegészítő sem tudja helyettesíteni” – foglalja össze az orvos.

Forrás: insider.com

Nyitókép: D Dipasupil /GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)