Megbarátkozni az ismeretlennel? Egy pszichiáter 4 tippje segít ebben

Az elmúlt csaknem két hónapban minden baráti, családi beszélgetésen vagy munkahelyi meetingen elhangzott a kérdés: „Mi az, ami a legnehezebb most?” Kivétel nélkül mindenki a bizonytalanság és a reménytelenség érzését említette.

Nem csoda, mindegy, honnan, mennyit és mit dolgozunk, ez az érzés kétségtelenül mindannyiunk napjait átitatja. Nehéz felfogni, hogy nem tudjuk, mikor lesz vége a járványnak (ó, hányszor hangzott el ez a fél mondat az elmúlt hetekben!), és még nehezebb elképzelni azt, hogy mi lesz ezután. A Virginiai Orvostudományi Egyetem pszichiátriai tanszékén kutatók évek óta foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogyan csökkenthető az ismeretlennel kapcsolatos szorongásunk. Roxanna Namavar, pszichiáter szerint az a feladatunk, hogy az ismeretlent kíváncsian és ne félelemmel szemléljük. „Rendkívül fontos az, hogy megtanuljuk kezelni az ismeretlennel szembeni szorongásunkat, már csak azért is, mert sosem lehetünk biztosak abban, hogy a jövőben mi minden vár ránk” – mondja a doktornő. Az egyetem kutatócsoportja évek óta dolgozik a problémán, éppen ezért a tanácsaik kifejezetten jól jöhetnek a jelenlegi helyzetben.

1. Inkább azokkal a dolgokkal foglalkozz, amiket ismersz!

Az első és egyben legfontosabb tipp, hogy az ismerős dolgokra helyezd a fókuszt. Ezzel azonnal csökkentheted a pánik érzését. Fontos, hogy ne csak egy-egy pillanatra tereld el a gondolataidat, tudatosan trenírozd magad erre a fajta gondolkodásra! Tedd fel magadnak a kérdést: „Mi az, amit én irányítok?” Az étrended, a napi rutinod, a baráti beszélgetéseid vagy a hírfogyasztásod? Hogy hogyan alakítod a saját mikrokörnyezeted, az a te döntésed, ezt tartsd észben! Ragaszkodj a tényekhez és próbálj megszabadulni a félelmeidtől!

2. A spiritualitás segít, hogy biztonságban érezd magad!

Ha az ismeretlennel szembeni félelmedet befelé irányítod, azzal újfent kíváncsisággá formálhatod. Melyikünk állítaná magáról, hogy 100%-ban ismeri önmagát? Fedezd hát fel a benned rejlő ismeretlent! A doktornő szerint az, aki eleget vizsgálja önmagát, egy idő után ráébred arra, hogy van valami, ami ezt az egész világmindenséget uralja: ez pedig a hit. Ez segít abban, hogy biztonságban érezd magad. Alkalomadtán, ha a hited valami magasabb rendű dologba fekteted, azzal leveszed magadról az ismeretlennel szembeni terhet. Egy próbát mindenképpen megér! Persze a hit – mindegy miben is hiszel valójában – nem törli el a szomorúságot, éppen csak ad egyfajta békét és magabiztosságot.

3. Fordíts nagyobb figyelmet az intuícióidra!

Az intuíciós készség szintén sokat segíthet, ha fel akarod venni a harcot az ismeretlennel szembeni félelmeiddel. Fontos feltenni magadnak a következő kérdéseket: „Amit gondolok, igaz vagy sem? Ezt a gondolatot a félelem szülte? Vagy ez egy valódi, intuitív információ?” Ezek a kérdések segítenek tisztázni, hogy az adott gondolat vagy információ alapja a félelem vagy pedig a valós tények. Az intuíció azonban nem egyik napról a másikra fejlődik vagy élesedik benned, de mindennapos gyakorlással, lelassulással, befelé figyeléssel fejleszthető.

4. Fogadd el!

Időnként a legjobb, amit tehetünk, hogy elfogadjuk, vannak olyan dolgok a világban, amire nem tudjuk a választ. Gyakorold az elfogadást nap mint nap, és koncentrálj a fenti dolgokra. Ha sikerül elcsitítani a félelmeidet, javíthatsz például az alvásod minőségén is, azt pedig mind tudjuk, ha kipihenjük magunkat, sokkal ésszerűbben és higgadtabban gondolkozunk.

Forrás: mindbodygreen.com

Nyitókép: Kathrin Ziegler/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: