Egy spanyol polgármester szerint az esti, utcán ücsörgős beszélgetést ideje felvenni az UNESCO világörökségi listára

Egy aprócska spanyol település polgármestere szerint az esti, szabadtéri beszélgetések hagyománya a „közösségi média ellentéte”, és jót tesz a mentális egészségnek. Épp ezért az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listáján a helye.

Spanyolország különböző régióiban létezik egy közös, igen népszerű nyári szokás: amikor az est már az ajtón kopogtat és a tikkasztó hőség enyhülni kezd, a helyiek székeket ragadnak, és kiülnek az utcára egy kellemes csevegés erejéig. Ez a charlas al fresco, amit az egész országban jól ismernek. A Dél-Spanyolországban található aprócska település, Algar most arra törekszik, hogy ezt a hagyományt az ENSZ kulturális kincsként ismerje el, és felkerülhessen az UNESCO világörökségeinek listájára.

„A cél az, hogy megvédjük ezt az évszázados szokást a közösségi média és a televízió fenyegető veszélyeitől. Ez a social media ellentéte, a személyes beszélgetésekről szól” – mondta José Carlos Sánchez, Algar polgármestere. Sánchez már be is adta a kérelmet, abban reménykedve, hogy az UNESCO egyetért az álláspontjával. Ha az ajánlását jóváhagyják, a spanyolok közkedvelt hagyománya olyan szellemi kulturális örökségek mellett kaphat helyet, mint a nápolyi pizzakészítés művészete, a finn szaunakultúra, a boszniai fűnyíróverseny és a magyar solymászat. 

Szórakozás, ami a mentális egészségnek is jót tesz

A polgármester azt is kiemelte, hogy az utóbbi években a hagyomány eléggé a háttérbe szorult. Ennek az egyik oka a koronavírus-világjárvány volt, de a digitalizáció, a közösségi média népszerűsége is közrejátszott a tradíció elhalványulásában. „Már nem olyan, mint régen volt. De vissza akarunk térni ahhoz, hogy mindenki a szabadban legyen ahelyett, hogy a Facebookot görgetné vagy televíziót nézne az otthonában.” A polgármester is nagy rajongója a hagyománynak, a nyugalmas nyári estéket gyakran 82 éves anyja házának küszöbén ülve tölti, miközben a szomszédokkal beszélget. 

Amellett, hogy a szokás környezetvédelmi szempontból sem utolsó – hiszen a szabad ég alatt töltött idő közben csökken a háztartás energiahasználata –, az esti csevegés a mentális egészségre is jó hatást gyakorol. A pandémia alatt sokan arról számoltak be, hogy magányosnak érzik magukat, erre a problémára ez a közösségépítő elfoglaltság kiváló gyógyírt nyújthat. Sánchez szerint egy terápiával is felér a rendszeres, közös csevely. „Megoszthatják egymással a történeteiket vagy a problémáikat, és a szomszédok megpróbálnak segíteni.” A polgármester a The Guardiannek azt is elárulta, hogy a helyiek is örömmel fogadták, hogy kérelmezte a tradíció világörökséggé nyilvánítását. Most arra várnak, hogy kiderüljön, mik a további teendők, de Sánchez úgy sejti, hogy egy hosszú folyamat előtt állnak.

Forrás: The Guardian
Nyitókép: Francesco Vaninetti Photo/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: