Egy szexterapeuta lerántja a leplet arról, miért gerjedünk a lábakra

Égető kérdés mind a mai napig: mit szeretünk és mit találunk ennyire vonzónak a lábakban?

A lábak iránti vonzalom, vagyis a lábfétis, nem egy modern jelenség. Gyökerei egészen az ókorig nyúlnak vissza. Az ókori Egyiptomban és Görögországban is találunk utalásokat arra, hogy a lábak szépsége és vonzereje különleges jelentőséggel bírt. A régi idők művészeti alkotásai, irodalmi művei és mitológiái gyakran említik a lábakat, mint az emberi test egyik legerotikusabb részét. Az évszázadok során ez a vonzalom nem vesztett a népszerűségéből, sőt, a modern korban egyre több ember vállalja nyíltan lábfétisét.

Kiderült, hogy az emberek nagyon is szeretik a lábakat. A FeetFinder – az egyik legnagyobb weboldal, ami a lábakkal kapcsolatos tartalmakra specializálódott – készített egy tanulmányt, ami mind az 50 amerikai állam Google kereséseit elemezte, a lábfétissel kapcsolatos kulcsszavakra koncentrálva.

„Az amerikaiak havonta átlagosan közel 1,5 millió alkalommal keresnek lábfétishez kapcsolódó keresőkifejezésekre” – mondta a FeetFinder szóvivője.

Mi minősül lábfétisnek?

A lábfétis a parafíliák, vagyis a szokatlan szexuális vonzalmak egyik fajtája, ahol a lábak és azok különböző részei (például a talp, a lábujjak, a sarok) keltik fel a szexuális érdeklődést. Ez a vonzalom különböző formában jelentkezhet: egyesek számára a puszta látvány is izgalmat kelt, míg mások a lábak érintését, csókolgatását vagy nyalogatását kedvelik. Emellett a lábfétis gyakran kapcsolódik a lábbelik, például magas sarkú cipők vagy harisnyák iránti vonzalomhoz is.

Agyban dől el?

A Kanadai Lábgyógyászati Szövetség megjegyezte, hogy a lábfejben négyzetcentiméterenként több idegvégződés (több, mint 200 000) található, mint bárhol máshol a testen. Ha ez még nem lenne elég, biológiailag is kódolt a lábak iránti vonzalmunk, mert az idegtudósok friss kutatásai alapján az agynak az a területe, amely a lábakból származó érzékszervi ingereket dolgozza fel, szomszédos azzal a területtel, amely a nemi ingerekkel teszi ugyanezt. Ez megmagyarázhatja a lábak és a szexuális izgalom közötti kapcsolatot.

Történelmi hagyaték

Habár a tűsarkú cipők, combharisnyák és lábfétis modern perverziónak tűnnek, igencsak koránra nyúlik vissza a gyökerük. A Psychological Reports szakfolyóirat 1998-as cikke szerint a lábfetisizmus első feljegyzett említése a nyugati világban az 1220-ban született regensburgi Bertold ferences szerzetes által történt. A lábfétis népszerűsége történelmileg megnőtt olyan időszakokban, amikor a nemi betegségektől való félelem uralkodott. Ilyen volt például a 12. századi európai gonorrhoea-járvány, a 16. és 19. századi szifiliszjárványok, valamint az 1980-as évek AIDS-járványa. Ilyenkor a tiltott szexuális érintkezés új megoldási módok felé terelte az embereket.

Már megint Freud?

Ha szexualitás és pszichológia, akkor szinte már sóhajtva mondhatjuk: már megint Freud? Nos, Freud a lábfétissel kapcsolatban sem hagy minket tudatlanul. Elmélete szerint a lábak iránt érzett vágy nem a behódolásról, a státuszról vagy a biztonságos szexről szól. Szerinte a lábfétis a fallikus szimbolizmushoz kapcsolódik. Mint nagyjából mindent, ezt is a korai gyermekkori kasztrációs félelemmel, illetve az Ödipusz- és Elektra-komplexussal magyarázott. Eszerint a lábfej a férfi nemi szervet helyettesíti, ami a nőből hiányzik.

A tiltott gyümölcs mindig édesebb

Persze az sem elhanyagolható, hogy a fétisek mindig a tiltott gyümölcs izgalmával járnak. Ezt tovább fokozza, hogy a lábakról negatív felhanggal is szoktunk beszélni (büdös, izzadt, egész nap cipelnek minket, stb.). „Ezzel párosul az a mámoros érzés, ami a lábak érintésével, simogatásával jár és így máris megkaptuk az izgató, de tabunak számító egyveleget, ami maga a lábfétis” – mondja Moushumi Ghose szexuálpszichológus. A lábak iránti szexuális vágy az egyik leggyakoribb, a fétisek mintegy 50%-át teszi ki. Tehát legközelebb, amikor valaki különös figyelmet szentel a lábadnak, csak gondolj arra: talán egy rajongóval van dolgod.

Nyitókép: grinvalds / Getty Images

Forrás: greenmatters

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)