Egy szó és más semmi: tudomány a mantrák mögött

Igazi szájhősök a mantrák: hogy mennyire számít a kiejtett szó, azt a tudomány is bebizonyította.

Azt már egy ideje tudjuk, hogy – legyen szó hangtálról, zenéről vagy mantrákról –, a hangoknak hatalmas szerepe van az energiák mozgósításában. Általuk sokkal gyorsabban és erőteljesebben tudjuk a hangulatunkat alakítani, hiszen kiderült, hogy sejtjeink frekvenciákon keresztül is kommunikálnak. A mantrákat az indiai vallásokból ismerjük. A mantra szanszkrit szó, amelynek jelentése az elme felszabadítása. A védikus hagyományok szerint, amelyek alapvető létezésünk ismeretéről, az önmegvalósításról, az istenivel való egyesülésről szóló szentírások, a mantrák a szertartások és meditációk kiegészítője. Nem elég csak úgy napközben ismételgetni őket, hanem egy emelkedett, vagy ha úgy tetszik, meditatív tudatállapot szükséges hozzá.

Egyszerű a képlet

Azok számára, akik berzenkednek mindenféle indiai és spirituálisnak titulált dologtól: Albert Einstein is megmondta, hogy az életben minden rezgés. Minden lüktet egyfajta energiától, semmi sem áll meg. A tudomány ma már képes mérni szinte bárminek a frekvenciáját, és kiderült, hogy az ősi indiai mantrák – amelyből körülbelül 20.000 darabot ismerünk– önmagukban is magas frekvenciát hordoznak. Mindegyikük sajátos rezgést hordoz, amely a test specifikus idegsejtjeire hat. A mantrák zengetésének alapvető célja tehát bizonyos hangfrekvenciák indukálása, amelyek koherens módon és szinergikusan hatnak neuronjainkra. Halkan megjegyezzük, hogy ebből egyenesen következik, a negatív, korholó kijelentések alacsony energiaszintet eredményező hatása.

Válassz magadnak

Dr. Howard Steingull, amerikai tudós megállípította, hogy például a Gayatri Mantra felolvasása 110000 Hz-es frekvenciát eredményez. Ehhez a mantrához kapcsolódó kozmikus energia egyébként a Nap. Így ez a mantra az agyterületek vérellátását, ezen felül pedig a térbeli és verbális memóriát növeli. Megfelelő ritmusban való zengetése pedig olyan hangrezgést sugároz, amely nagyszerű a szívnek is, mert csökkenti a pulzusszámot, és fenntartja a légzés egyensúlyát is. A mantrák többségéről elmondható, hogy képesek gamma, béta, alfa, théta és delta agyhullámok előállítására is, amelyek javíthatják az éberséget, a koncentrációt, a kreativitást a relaxációt, az intuíciót és az immunitást is.

Száj-hősök

De nem csak ebben rejlik a varázslatos erejük. A kundalíni technológia elterjesztője, Yogi Bhajan tanításai szerint szájpadlásunkon rengeteg meridiánpont található, amelyeket a mantrák kiejtésekor stimulálunk. Hasonlóképpen a tapogatós vagy kopogtatós meditációhoz és oldáshoz, ezekkel belül, a meridiánpontokon keresztül oldhatjuk fel a blokkokat. A jógikus filozófia szerint továbbá – és a DNS-ünkben található egyedi anyagösszetétel is ezt támasztja alá – a saját hangunk az, ami a leggyógyítóbb a számunkra, ezért ha valamelyik mantra megfog, akkor azt érdemes negyven napig reggelente saját magadnak zengetni.

 

Forrás: Nyiri Bernadett meetyouniverse
Nyitókép: Bettmann / Contributor/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)