Egyél naponta ötször, és fogyj! Így nem szaladnak vissza a kilók!

Diéta, amiben kötelező a szénhidrát

Kipróbáltál már számtalan fogyókúrát, amiben kerülni kellett a szénhidrátokat, és mégsem fogytál? Vagy egy idő után visszaszaladtak a leadott kilók? Hát pont ezért!

A dietetikusok legújabb elmélete szerint nemhogy kerülni kell a szénhidrátokat, hanem kötelező lenne enni. Csak az nem mindegy, hogy mikor, mennyit és milyet!

Tulajdonképpen cukorbetegeknek, orvosok és dietetikusok által kifejlesztett étrendről van szó, de sikeresen alkalmazható az inzulinrezisztencia kezelésénél is, hiszen a helyes étkezés az egyik pillére. Ám, ha teljesen egészséges vagy, akkor is kipróbálhatod, mert nem ártalmas, és a felesleges kilóidat is leadhatod.

Ehhez a diétához szükséged lesz egy konyhai mérlegre, egy kockás füzetre, egy tollra és egy számológépre. És az órádra! A lényege ugyanis az, hogy az ajánlott napi 160 gramm szénhidrátmennyiséget öt részre osztva kell a nap folyamán elfogyasztanod. Egy étkezés között minimum 2, maximum 4 óra telhet el. Így stabil marad a vércukorszinted, és a szervezeted nem kezd el raktározni.

Diétázz és számold a grammokat!

Egyetlen étkezést sem szabad kihagyni! 

Ha nem vagy korán kelő típus, akkor kénytelen leszel hozzászokni, hogy időben fel kell kelni, mert a reggelidet legkésőbb 8 óráig meg kell enned! Cserébe viszont tényleg soha nem kell koplalnod! Illetve meg kell tanulnod, hogy mi számít gyorsan felszívódó szénhidrátnak, ami hirtelen emeli meg a vércukorszintet, és melyek a lassan felszívódóak. Reggelire például csak lassú szénhidrátot szabad fogyasztani, de tilos a tej és a gyümölcs is a napnak ebben a szakaszában.

Diéta napirend
6:30–8:00 – Reggeli: 30 g, csak lassú szénhidrát. Például teljes kiőrlésű pékáru tojással, szendvicsnek, vagy ha édesszájú vagy, zabkása fahéjjal, édesítőszerrel.
9:30–11:00 – Tízórai: 20 g, lehet benne gyors is, de maximum 10 g. llyenkor például ihatsz egy tejeskávét cukormentes, teljes kiőrlésű keksszel vagy egy muffinnal.
12:00–14:00 – Ebéd: 50 g, zömében lassú, de lehet benne gyors is (maximum 20 g). Például natúr húsok barna rizzsel, vagy durumtészta zöldségekkel.
15:00–17:00 – Uzsonna: 20 g, lehet akár mind gyors. A gyümölcsöket, cukormentes joghurtokat ilyenkor fogyaszd inkább. Vagy jöhet még egy tejeskávé édesítőszerrel.
18:00–20:00 – Vacsora: 40 g, zömében lassú, de lehet benne gyors is (maximum 10 g). Lehet ugyanaz, mint az ebéd. vagy egy szendvics, mint például reggelire.
21:00–22:00 – Jó hír, hogy utóvacsora jár a későn fekvőknek, ugyanis ilyenkor sem szabad éhezni: 10 g csak lassú – ebben az esetben a vacsora ennyivel kevesebb előtte.

Mik azok a lassú szénhidrátok?

  • minden zöldség annak számít, egyedül a burgonya kakukktojás a keményítőtartalma miatt, de heti egyszer ez is belefér
  • a teljes kiőrlésű gabonák, lisztek, grízek, zab, zabpehely, zabliszt, zabkorpa
  • durumtészta, durumgríz (fajtájánál fogva lassabb a felszívódása)
  • rizsek közül a barna, a basmati, a vad, a vörös és a fekete
  • az olyan köretek, mint a bulgur, a kuszkusz, a hajdina, a köles, a quinoa, az amaránt, a lencse és a gersli (árpagyöngy)

Ezek számítanak gyors szénhidrátnak:

  • tej, kefir, joghurt
  • gyümölcs és gyümölcsös ételek, gyümölcslevek, zöldséglevek
  • turmixok, gabonatejek, kivétel a natúr, tehát cukrozatlan kókusz- és mandulatej
Ehetsz joghurtot is, de csak uzsonnára

Ezeket tilos enni!

Bár sok más diéta alapja, a fehér, illetve a jázminrizs ebben a diétában egyáltalán nem ajánlott. Az viszont nem meglepő, hogy kerülni kell a fehér liszteket, darákat, grízeket és a csak ezekből készült pékárukat. És természetesen a cukor minden formáját: mézet, barna cukrot, juharszirupot, kókuszcukrot, mindent, ami glükóz, szacharóz és a mesterségesen kivont fruktózt is! Alapszabály, hogy egy élelmiszer minél kevésbé feldolgozott, finomított, annál jobb. Tehát figyelni kell a pépesítésre, pürékre, és még egy meglepetés: a pirítós sem diétás! Gyümölcsök közül a banán, a szőlő és az aszalt gyümölcsök, illetve a görögdinnye sem ajánlott sajnos.

Szabad a szalonna

Húsok, húskészítmények, halak megfelelően elkészítve bármilyen mennyiségben a tányérodra kerülhetnek, sőt belefér a kolbász és a szalonna is, bár ezeknél nem árt figyelni a kalóriatartalomra. Túrót, tejfölt, tojást, sajtokat magában akár az étkezések között is majszolhatsz, ha esetleg úgy érzed, hogy nem laktál volna jól!

Kolbászt, szalonnát, illetve natúr húsokat is ehetsz

Ez a diéta a zsiradékokkal is megengedőbb: olajat, vajat és tejszínt is használhatsz a főzéshez. Az olajos magvak legnagyobb része is megengedett: napraforgómag, tökmag, dió, pisztácia, paradió, amerikai mogyoró, mandula, olíva, makadámdió stb. Viszont itt is akadnak kivételek: a mák, a gesztenye, a kesudió és földimogyoró szénhidráttartalmával számolni kell! A kerti zöldségek, saláták, cukrozatlan savanyúságok is bátran fogyaszthatóak a főétkezések mellé!

Így számold ki!

Az élelmiszerek csomagolásán mindig olvasd el a tápanyagtáblázatot, de az interneten is találsz olyan oldalakat, ahol megtudhatod, hogy egy adott étel mennyi szénhidrátot tartalmaz. Az alapanyagokat mindig nyersen, szárazon, tisztítva kell mérni. Tehát csak azt, amit majd megfőzöl, a vizet, amit felvesz, ne mérd hozzá. Ugyanígy a zöldségeket héjuktól, magjuktól is tisztítsd meg mérés előtt.

WooHoo-tipp:
Ha nem otthon, hanem mondjuk étteremben eszel, használd az ökölszabályt: a tányérra kerülő megengedett köretből körülbelül egy ökölnyit fogyassz el a főétkezéseknél.
A diéta mellett mindenképp sportolj
Sportolás nélkül ez a diéta sem annyira hatékony

Ez nem egy villámkúra, hanem inkább életmódváltás, ami hosszabb távon hoz tartós eredményeket a fogyásban. Természetesen ez a diéta is hatékonyabb, ha mellette heti minimum 2-3 alkalommal sportolsz.

Látogasd meg az Anry Menzáját, ha még több olyan receptre vagy kíváncsi, ami beilleszthető ebbe a diétába.

A szakértő tippje:
– A megfelelően megtervezett diéta és kialakított életmód mellett célszerű olyan étrend kiegészítőket és vitaminokat is szedni, amelyek segítik a gyógyulási folyamatot, illetve támogatják a jó közérzetedet – mondja Petri Nóri a WooHoo szerzője, életmódtanácsadó, az Éléskarma.hu blog szerzője.

Ezeket keresd a gyógynövényboltokban, illetve a patikákban:

  • Krómsegít szabályozni a vércukorszintedet
  • Fahéj:  javítja a sejtek inzulinérzékenységét
  • Omega3: gyulladáscsökkentő hatása révén járul hozzá az IR tüneteinek javításához
  • Magnézium: jótékony szerepe van a cukor-anyagcserében
  • Almaecet: megelőzi az étkezés utáni hirtelen vércukorszint emelkedést, azáltal hogy blokkolja néhány keményítő emésztését
  • Inozitol: növeli a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét 

A Vitamin Kisokos rovatunkban bővebben is olvashatsz ezekről a táplálékkiegészítőkről!

Nyitókép: Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Legnépszerűbb cikkek: