A hüvelyflóra állapota közvetlen hatással van a női intim egészségre, komfortérzetünkre és szerelmi életünkre is. Ha antibiotikumot szedsz, kisbabát vársz, vagy visszatérő nőgyógyászati panaszaid vannak, most nagyon figyelj!
Kezdjük talán ott, hogy a hüvelyflóra az itt található mikroorganizmusok, páldául lactobacillusok egyensúlyát jelenti. Az egyensúlyban lévő flóra képes megvédeni az intim részeket a fertőzésekkel szemben és fenntartani a természetes pH-értékét. Talán nem érint meglepetésként, hogy a hüvelyi pH egy nagyon érzékeny kis rendszer, aminek egyensúlya könnyen felborulhat, ezt azonban sokszor csak akkor vesszük észre, amikor kellemetlen tüneteket okoz.
A szerelmi életedre is rányomja a bélyegét
Eden Fromberg, D.O. holisztikus nőgyógyász szerint az egészséges hüvely pH-ja általában 4-4.5 körül van. Ezt te magadnak valószínűleg nem fogod méricskélni – bár gyógyszertárban már kapsz hozzá tesztet – , de nem árt ha tudod, hogy ez a sav-bázis arányát jelenti. A hét pH semleges, a hétnél alacsonyabb savas, a hétnél magasabb pedig bázikus. Szóval az egészséges hüvelyflóra némileg savas. Ebben a közegben pedig négy fő típusú, úgynevezett egészséges baktérium található. A Lactobacillus iners, Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri és Lactobacillus jensenii. Ez a négy muskétás felel a boldogságodért. Hiszen ha a bacik nem boldogok, mi nők sem leszünk azok. Wendie Trubow nőgyógyász szerint ugyanis a baktériumok szimbiózisának felborulása bakteriális vaginózishoz vezet, amely a hüvelygyulladás gyakori típusa. Ez pedig szokatlan váladékozással, szaggal és fájdalommal jár szeretkezés közben.

A hüvely pH értékét erősen befolyásolja hogy éppen hol tart a menstruációs ciklusod, szedsz-e valamilyen gyógyszert, antibiotikumot, sőt az is, hogy mit eszel. Ha nem akarod, hogy a vaginád minden alkalommal a frászt hozza rád, és hosszú távon szeretnéd támogatni nőiességed ezen területét, akkor az alábbiakra kell leginkább odafigyelned.
1. Probiotikum
Bármilyen meglepő, a hüvelyi pH értéked könnyen felborulhat az étkezési szokásaid megváltozásával pl. a sok cukor fogyasztásával. Éppen ezért az egyensúly fenntartásához elengedhetetlen, hogy olyan probiotikumban gazdag ételeket építesz be a mindennapjaidba, mint például a joghurt, a kombucha, a savanyú káposzta, vagy a kimchi. Ezek segítenek megőrizni a mikrobiom egészségét egész szervezetedben. Választhatsz a szájon át szedhető probiotikumok közül is, de azért az az igazi, ha az egészség az életformáddá válik. Ezért érdemes kerülni az alkoholt, a feldolgozott élelmiszereket és azokat a táplálékokat, amelyek allergiát okoznak.
2. Helyes higiénia

Sokan most fogják ledobni a láncot. A vagina ugyanis öntisztuló. Nem arra lett tervezve, hogy minden nap kétszer kimosd szappannal, zuhannyal. Ezzel ugyanis teljesen lemosod róla a flórát. Természetesen a szeméremtest külső megtisztítása javallott, de csak vegyszermentes mosakodószerekkel. A helyzet az, hogy az egészséges vaginának bőven elég egy kis langyos vizes öblítés. Ha nem bírod ki, vagy szükségét érzed, használj speciálisan az intim területekre kifejlesztett mosakodószereket – azonban ezeket se minden nap. Az intim zuhanyokat is érdemes vásárlás előtt leellenőrizni vegyszer és pH-érték szempontjából.
3. A szőrtelenítésnél is legyél figyelmes
A pasik imádják a szépen borotvált női szeméremdomokat, de a hozzá vezető út borotvahabbal és vegyi anyagokkal van kikövezve, ami a védelmező laktobacijaidnak a végét jelenti. Érdemes ezért erre az esetre pH-semleges szappant vagy borotvahabot tartani otthon. Ugyanez a helyzet az illatosított betétekkel, jónéhány tamponnal is. Ellenőrizz mindent, ami a barackod közelébe kerül pH és vegyi anyag szempontból is.
4. Óv a szer
Tudtad, hogy a sperma bázikus kémhatású? Ebből pedig egyenesen következik, hogy – hacsak nem a megszakításos módszerrel védekeztek – felborítja a hüvely pH-értékét. A jó minőségű, illatanyag és vegyszermentes óveszer használata nemcsak a hüvelyflórád felborulásától, de a nemi betegségektől is megvéd.

5. Tartsd szárazon
Ügyelj mindig arra, hogy az átnedvesedett fürdőruha, megizzadt sportruházat a lehető legkevesebb ideig legyen rajtad. A nedves környezet ugyanis a rossz baktériumok szaporodását segíti. Egy fürdőzés után akár fél óra alatt is képes annyi baktérium elszaporodni, hogy utána hetekre megkeserítse az életedet. Amint lehet cseréld le a nedves ruháidat szárazra, és lehetőleg ne szintetikus, hanem organikus anyagokat válassz alsóneműnek.
Nyitókép: Peter Zelei Images / Getty Images
Forrás: mindbodygreen
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Le a tabukkal! Lépj be az érzékek birodalmába a jóni-masszázzsal
- NagykAnállal az élet? Hogyan védheted meg a hátsó bejáratot?
- Az orgazmus színlelése könnyen romba döntheti a párkapcsolatot – Itt az idő, légy őszinte a pároddal…