Nem meglepő, hogy a ‚‚baking boom’’ korát éljük - a sütés stresszoldó hatásait a szakemberek is elismerték!
A kijárási korlátozások alatt a sütés-főzés szerepe átértékelődött: egyre többen tértek vissza a konyhába azért, hogy kikapcsolódjanak, újra izgatottan, örömmel vágjanak bele egy-egy különleges receptbe, hogy létrehozzanak valamit. A #karanténkonyha és #quarantinebaking hashtag alatt jelenleg több mint 150 ezer fotó található, és ez nem (csak) azzal magyarázható, hogy az emberek az elmúlt hónapokban sokkal több időt töltöttek otthon! A sütés ennél jóval többet ad: stresszűző hatása szinte felér egy terápiával.
‚‚Baking boom’’
A bizonytalan helyzet miatt a stressz, a szorongás a mindennapi életünk része lett, és sokan vagyunk, akik ez elől a konyhában keresünk menedéket. Például Jessica Reed, akinek @cake_historian Instagram oldalát már több ezren követik. A 44 éves művész minden nap süt valami, amivel az éppen aktuális hangulatát fejezi ki. A karantén alatt készített például ‚‚káoszkekszeket’’, egy rozmaringos-citromos „négy tolvaj tortát”, amelyet egy világjárványról szóló történet ihletett, de sütött ‚‚elszigetelt csokitortát’’ is. ‚‚Sokszor a mentális egészségem megőrzése miatt sütök. A folyamat segít nyugodtan, józanul gondolkodni. Ebben a különösen nehéz helyzetben még nagyobb szükségem van erre.’’ – mondta Reed, aki a sok desszertet a barátai és a szomszédai között osztotta szét.
https://www.instagram.com/p/B_hv0AXDlY4/
Sütés közben valóban képesek vagyunk jobban elmerülni a gondolatainkban, a jelenség mára saját elnevezést is kapott, sokan csak ‚‚baking boom’’ néven emlegetik. Lelkes amatőrök ezrei készítették el első házi kenyerüket, vagy a kész tészta helyett maguk gyúrták meg a készülő sütemény alapját. A gyakorlottabb hobbicukrászok pedig végre időt szakítottak arra, hogy leteszteljék a nagymama hatlapos sütemény receptjét is! De a profi gasztrobloggerek sem maradtak ki a sorból – ők jól bevált receptjeiket és saját tippjeiket is megosztották a követőkkel.
Sütés > főzés
A történelem során nem ez az első eset, hogy krízishelyzetben a sütés nyújt biztonságérzetet az embereknek. Sara E. Quay és Amy M. Damico könyvében a 2001. szeptember 11-i események hatásait vizsgálták, és megfigyelték, hogy a terrortámadás után Amerikában kiugróan magas lett a sütőipari termékek iránti kereslet. Az ‚‚anxiety baking’’ (=szorongás sütés) azóta ismert fogalommá vált és az Amerikai Pszichiátriai Egyesület is megerősítette, hogy a sütés valóban átsegítheti az embereket a pánikon és a bizonytalan helyzeteken. A főzéssel ellentétben a sütés sokkal jobban eltereli a figyelmünket a negatív gondolatokról, mert sokkal nagyobb összpontosítást igényel, a lépések sorrendje és az időzítés sem mindegy. Pontosan kell mérni, és koncentrálni kell arra is, hogy a tészta kinyújtását is elég precízen végezzük. Igazi mindfulness élményben lehet részünk.
Egységben az erő
https://www.instagram.com/p/B_QM8_djCIM/
Ez a magyarázat arra, hogy miért töltesz mostanában hosszú órákat a konyhában, és miért van az, hogy a bonyolultabb, időigényes receptektől sem rettensz vissza. Ráadásul az elmúlt hetekben bebizonyosodott, hogy a sütés, mint hobbi képes összehozni még az egymástól távol élő embereket is! Különböző csoportok jöttek létre, ahol a felhasználók kedvenc spórolós receptjeiket is megosztották, valamint több külföldi és magyar gasztroblogger élő adásban készített el egy-egy finomságot. Tóth Flóra, a Les Cadeaux de Flore alapítója például egy egyszerű, de nagyszerű csokitorta titkait osztotta meg követőivel. Suri Dominika, a The Bake Shop egyik alapítója pedig vegetáriánusoknak és vegánoknak szóló receptekkel rukkolt elő. Természetesen számos más profi szakács és cukrász is elárulta kedvenc receptjeit, sőt sok vendéglátóegység is közétette egy-egy népszerű fogás elkészítési útmutatóját.
Nyitókép: Westend61/Getty Images