Egyre több állat kerül az utcára, ahogy a járványügyi korlátozásokat feloldják

A világjárvány alatt sokan kedvet kaptak, hogy egy kisállat társaságában töltsék otthon az idejüket. Azonban most, hogy lassan visszatér a koronavírus előtti élet, az új családtagokat elhanyagolják és egyre több menhely telik meg.

Az elmúlt hónapoban sok országban enyhítették a járványügyi korlátozásokat. A legtöbb munkahelyen megszüntették a home office-t, illetve másfél év bezártság után a szabadidőnket is szívesebben töltjük a ház falain kívül. Azonban ennek az újranyitásnak a „karantén-kiskedvencek” a legnagyobb vesztesei. A globális adatok azt mutatják, hogy sajnos egyre többen mondanak le azokról a háziállatokról, akikkel a pandémia alatt bővült a család.

Tehetetlenek az állatmentők

New Yorkban és Los Angelesben olyan súlyos a helyzet, hogy több állatmentő szervezet is bejelentette, a menhely kapacitása elérte a maximumot. Vagyis sürgős megoldást kell találniuk a mentett állatok elszállásolására – mivel továbbra is folyamatosan kapják a bejelentéseket. Az Animal Care Centers of NYC nevű szervezet júliusban 1339 állatot fogadott be, ami kétszerese a februári számnak. De arra is volt példa, hogy valaki egy dobozt hagyott az egyik menhely ajtaja előtt, amiben hat kölyökmacska nyávogott kétségbeesetten. „A járvány előtt havi 5-10 megkeresést kaptunk azoktól az emberektől, akik már nem tudtak gondoskodni a kutyájukról. Ez az elmúlt hónapokban a kétszeresére nőtt”mondta Chloe Esperiquette a Wags and Walks örökbefogadási központ fejlesztési koordinátora. Esperiquette hozzátette, hogy nemcsak a helyhiány okoz gondot. A másik probléma, hogy azok az állatok, akiket befogadtak, majd később újra visszahoznak a menhelyre gyakran nehezebben találnak gazdára. Mivel ilyenkor az emberek azt hiszik, hogy a viselkedésük vagy az egészségügyi állapotuk miatt mondtak le ismét róluk. 


Azonban a kutya-, macska- és állatsitter ipar fellendülése mutatja, hogy nem mindenki mond le ilyen könnyedén a kiskedvencéről. Azok, akiket lefoglal a munka – és nem állatbarát helyen dolgoznak – gondozókat fogadnak, akik ügyelnek arra, hogy az állatok megtehessék a szükséges napi sétákat, illetve az étel- és vízkészletük is mindig fel legyen töltve.

A téma kapcsán felkerestünk néhány hazai állatmenhelyet, hogy kiderítsük, Magyarországon is megfigyelhető-e ez a tendencia:

„Ebben az időszakban alaphelyzetben is nagyon sok állat szorul segítségre, kerül be a menhelyekre. Lehet, hogy szerencsénk van, de mi nem tapasztaljuk, hogy a vírussal összefüggésben több állat érkezne hozzánk” Rex Kutyaotthon Alapítvány

„Visszahozott állataink száma nem növekedett az elmúlt hónapokban, mert próbáltuk szűrni az örökbefogadókat, és szerencsére úgy néz ki, hogy ez sikeres is volt. Annyiban vettünk észre változást, hogy az elmúlt években Győrben a kóbor kutyák száma csökkent, viszont sajnos most ez nem mondható el. Rengeteg kutyát akarnak beadni költözés miatt, azzal az indokkal, hogy kertes házból panelba költöznek. Ilyen szinte minden napra jut. Hónapokkal ezelőtt ez annyira nem volt jellemző, legalábbis nem napi szinten. Véleményünk szerint ebben közrejátszik a koronavírus, mert az emberek anyagilag rosszabb helyzetbe kerültek és sokan albérletbe kényszerülnek”Győri Állatmenhely

„Nálunk az örökbefogadási protokoll része a többszöri látogatás, ami alatt mi is próbáljuk felmérni, hogy az adott érdeklődő megfelelő körülményeket tud-e biztosítani az új családtagnak, érett-e az örökbefogadáshoz. A pandémia alatt még jobban figyeltünk erre és próbáltuk kiszűrni a nem komoly jelentkezőket, és egy ideig szüneteltettük is az örökbefogadást. Talán ezeknek az intézkedéseknek is köszönhető, hogy egyelőre – és reméljük ez így is marad – nem jöttek vissza az örökbefogadott kutyusaink”Elek-Ágh Állatmenhely Alapítvány Tököl

Forrás: Hypebae
Nyitókép: Anoir Chafik/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is olvasd el:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)