Egyre több innovatív higiéniai terméket költöztethetsz a fürdőszobádba

Eljött a menstruációs bugyik ideje?

Őszintén. Mikor hallottál utoljára női higiéniai termékekkel kapcsolatban újításról? Ugye, hogy nem tudsz példát mondani? Pedig annak ellenére, hogy a híre még nem jutott el hozzád, egyre több innovatív termék van.

A 21. századi feminista mozgalmaknak köszönhetően az utóbbi években a havi ciklus és annak megítélése is fontos topikká vált a közéletben. Egyre kevesebb ember és médium tekint a menstruációra tabuként, éppen ezért sokkal nyíltabban beszélünk róla. Számos platform missziójaként tűzte ki, hogy a fiatal generáció is őszintén csevegjen a női egészségügyi témákról. Ilyen például a Gurls Talk nevű podcast is, amit a híres modell és aktivista, Adwoa Aboah vezet.

És itt jön a nagy kérdés. Te is észrevetted, hogy bár a menstruáció megítélését és az erről szóló beszélgetéseket már évekkel ezelőtt elérte a változás szele, a drogériák polcain viszont még mindig ugyanannak az 5 márkának a termékeit találjuk? Pontosan ez az oka annak, amiért úgy döntöttünk, kicsit utánajárunk a témának és írunk róla.

Annak ellenére, hogy hozzánk korábban még nem feltétlenül jutott el a hírük, szerencsére ma már egyre több startup cég vezet be innovatív újításokat a termékfejlesztések során. Persze az egyik legnagyobb vállalat, a Procter & Gamble – ami az Always és a Tampax márkát is forgalmazza – továbbra is uralja a piacot, de nem vagyunk biztosak abban, hogy idővel a kis cégek újításaikkal és kommunikációjukkal nem érik be a mamutvállalatot. A Mintel márkakutatója, Lucy Cornford szerint a piacvezető márkák inkább a meglévő termékeik megújítására helyezik a hangsúlyt. Ennek egyik oka a stabil anyagi helyzet.

@mycallaly/Instagram

A másik oka nagy valószínűséggel az lehet, amiről korábban az amerikai székhelyű Lola egyik alapítója, Alex Friedman is beszélt, hogy számos ilyen márkát férfiak vezetnek, akiknek fogalmuk sincs arról, mi fán terem a menstruációs ciklus, így annak sem érzik szükségét, hogy új termékeket vezessenek be a piacra. Nem így a Lola márka, ahol például a nők a feliratkozás után összeállíthatják saját, személyre szabott csomagjukat, amit aztán minden hónapban kiszállítanak nekik. Ezzel a szolgáltatással a cég azonnal ismertté vált és 2015 óta több mint 11,2 millió dollárt termelt. ‚‚A termékinnováció hiánya mellett a nagy márkák a hirdetésre és a kommunikációra sem fordítanak elég figyelmet. A közösségi média platformjaikon nem teremtenek személyes kapcsolatot a vásárlóikkal. Ezért a legtöbb nő nem tud azonosulni velük.’’ – folytatta Friedman.

Te megnézed a tampon összetevőit?

Friedman és a Lola másik társalapítója, Jordana Kier miközben az előfizetési modell kialakításán dolgozott azt is megtudta, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatal (FDA) nem követeli meg a gyártóktól, hogy tegyék közzé a tampon összetevőit. Éppen ezért a márka nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy toxinoktól, illatanyagoktól és szintetikus szálaktól mentes termékeket alkosson meg. Az utóbbi évek egyik legnagyobb innovációjának számít ebben a szektorban az organikus pamut megjelenése. Meglepő, hogy ennek ellenére a nagyvállalatok többsége nem alkalmazzák ezt az anyagot. Állítólag a természetes alapanyag helyett peszticidet, színezéket és fehérítőt használnak a gyártásnál, amelyek sem az egészségünknek, sem a környezetünknek nem kedveznek.

A bevált helyett – újhullámos női higiéniai termékek

A fent említett Lola mellett például a TOTM-nél is előfizethetnek a fogyasztók a termékekre és mindkét márka organikus alapanyagokkal dolgozik. De a Callaly például a tampont és az egészségügyi betétet ötvözte, így alkotta meg egyedi termékét, a Tamplinert. A Dame pedig egy többször használható applikátoros tamponnal tört be a köztudatba és egyre többen forgalmaznak menstruációs bugyit is.

Az innovatív termékek és az öko alapanyagok mellett még egy dolog közös az előbb említett márkákban: a különböző közösségi média platformokon kapcsolatot teremtenek a vásárlóikkal. A nagy brandekre jellemző idealizált képek és reklámok helyett ők nem köntörfalaznak. Az őszinte és sokszor szellemes kommunikációjuk is hozzájárul ahhoz, hogy egyre több nő szavaz bizalmat nekik és próbálja ki a termékeiket. Sokatmondó adat, hogy mára a Lola 175 ezres követőbázissal rendelkezik, míg a Tampax 23 ezerrel. Persze ez nem azt jelenti, hogy hamarosan valamelyik startup megfosztja a P&G-t az egyeduralomtól. Az újhullámos női higiéniai termékeket képviselő márkáknak jelenleg is jóval kisebb szerep jut a piacon, de jó látni, hogy van jövőjük.

Nyitókép: Callaly

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)