Elindult az utcanevek feminizációja: egy brüsszeli tér hamarosan a Brontë nővérek nevét viseli

A belga főváros is csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, amelynek célja a közterületek nevének feminizációja. Ugyanis egy helyi felmérésből kiderült, hogy elenyésző az olyan utcák, terek és parkok aránya, amelyek híres nők után kapták a nevüket.

Brüsszel, egészen pontosan Koekelberg kerületének önkormányzata július elsején megszavazta, hogy a Rue des Braves végén található teret átnevezik és a jövőben a Brontë nővérek nevét viseli majd. A francia nyelven „Place des Sœurs Brontë” vagy hollandul a „Zusters Brontë plein” Charlotte és Emily előtt tiszteleg, akik 178 évvel ezelőtt a belga fővárosba költöztek, hogy francia tudásukat fejlesszék. Eddig a téren csak egy kis tábla jelezte, hogy egykor itt éltek a híres angol írónők.

A tér fontos kulturális szerepet tölt be a város életében – itt található az a holland nyelvű kulturális központ és egy közkedvelt könyvtár is -, így mindenképp egy irodalmi személy nevében gondolkodott a város vezetősége, végül a kötődés miatt a nővérekre esett a választásuk. A tér valószínűleg 2021 elején hivatalosan is megkapja az új elnevezést, hiszen része annak a programnak, amelynek célja, hogy több közterület tisztelegjen a történelem meghatározó nőalakjai előtt. A kerületben a nyilvános helyek közel fele férfi politikusok, művészek, katonák nevét viseli, a többi pedig az ország függetlenné válásában vagy a világháborúban nagy szerepet kapó személyekre utal. Miután a helyi önkormányzat erre rádöbbent, elhatározta, hogy megkezdik az utcanevek feminizációját.

Fotó: @debovengrondse/Instagram

Belgium esete nem egyedülálló, valójában az egész világon ez a „férfiuralom” jellemzi a közterületeket. Az aktivisták erre már évek óta próbálják felhívni az emberek, illetve a politikusok figyelmét. A holland nagyvárosoknál az arány még egyoldalúbb, az utcák 88 százaléka férfi nevet visel. 2018-ban egy feminista csoport (a De Bovengrondse) megelégelte ezt és gerillaakcióba kezdett: popsztárok, úttörő matematikusok, írók, forradalmárok, aktivisták és művészek tiszteletére női nevekkel ellátott táblákat akasztott 11 város közterére. Így született meg a Beyoncé sugárút, de May Wollstonecraft író és filozófus, Ada Lovelace matematikus, illetve Tania Leon aktivista is saját utcát kapott. „Arra akarjuk felhívni a figyelmet az utcanevek példáján keresztül, hogy a nők által elért eredményeket gyakran alulértékelik és van, hogy egyszerűen nem is értesülnek róla az emberek.”

A hazai helyzet sem túl biztató: egy 2018-as kimutatás szerint Kecskeméten például tizenegyszeres férfidominancia figyelhető meg az utcanevek terén. Ugyanebben az évben a holland példához hasonló akció is megvalósult: Budapest, Kecskemét, Keszthely és Szeged néhány utcáját is „átnevezték”. Az új névadók között Magori Mária takarítónő – aki az 1956-os forradalom mártírja volt-, Leövey Klára nőnevelő és újságíró, Kopp Mária pszichológus és Karády Katalin színművész/énekes is szerepelt.

Nyitókép: Wikipédia

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)