Úgy érzed, mindent megteszel, mégsem jön el a várt előléptetés? Pánikra semmi ok: most azoktól leshetsz el ezt-azt, akiknek már összejött!
Húszas éveim végén, harmincas éveim elején nem is egy olyan munkahelyem volt, ahol nem értettem, hol marad a várva várt előléptetés. Hiszen én tényleg elég sok mindent tettem ennek érdekében: volt, hogy hétvégén is dolgoztam (akkoriban még szó sem volt mérgező vállalati kultúráról), minden lehetőségre az elsők közt jelentkeztem, hoztam az ötleteimet, segítettem, ahol tudtam, és emellett igyekeztem pozitív és mosolygós lenni. Nem kávézgattam naphosszat, pedig imádtam a kolléganőimet, és egész jól osztottam be az időmet a feladataimra, mégis maradtam, ahol voltam. Az egyik cégnél annyit mondtak, ez nem rajtam múlik, egyszerűen senkit sem tudtak ott és akkor előrébb segíteni a ranglétrán. De mi van, amikor nem ez a helyzet, egyszerűen csak egy kis pluszon múlik a dolog… de mi az a kis plusz? Néhány most következő példa alapján számodra is kiderülhet, nálad mi hiányzik. Ez pedig segíthet, hogy végre megtehesd a vágyott lépést előre.
Az előléptetés egyik legalapvetőbb hozzávalója, az önbizalom
Ha sikeres vezetővé szeretnél válni, az önbizalom olyan dolog kell, hogy legyen számodra, mint a receptekben a csipet só. Egyszerűen nélkülözhetetlen. Ez pedig azt jelenti, hogy mindent meg kell tenned az önbizalmad és az önértékelésed építése érdekében – a munkahelyeden és önmagadban –, ha azt szeretnéd, hogy jó vezető-alapanyagnak tekintsenek, és előléptetés legyen a dolog vége. Ne feledd, ha valóban bízol magadban és a képességeidben, akkor nem riadsz vissza a váratlan vagy ijesztőnek tűnő feladatoktól. Emellett nyitott vagy a kockázatra és a kudarcra. Ismered a gyengeségeidet, tudod, hogy sebezhető vagy, hiszen ember vagy – erősségekkel és félelmekkel. Persze, hogy félsz dolgoktól, de szembenézel velük, és amikor lehetőség adódik rá, mersz lépni. Az egyik barátnőm, aki felsővezető egy multinál, régebben azt mondta nekem, hogy őt sem azért léptették elő, mert mindig minden tökéletes, amit letesz az asztalra. Hanem mert látják rajta, hogy szívvel-lélekkel dolgozik, de ugyanakkor nagyon is ember, aki néha fél, néha sebezhető, és igen, tud hibázni is. És ez teszi a kollégái és az alatta dolgozó beosztottjai (szerintem már tucat ember) előtt is emberivé és szerethetővé.
Vezetőnek lenni nem sétagalopp
Sőt, kifejezetten kényelmetlen szerep tud lenni, mintha két tűz közé kerülnél: a magasabb pozícióban ülő vezetők és a beosztottak közé. Kihívásokkal szembesülsz, időnként hibázol (néha nyilvánosan), és nem mindig fognak szeretni. Kénytelen leszel nehéz döntéseket hozni, amikor nyilvánvaló válaszok nem állnak rendelkezésre. A Journal of Applied Sport Psychology (2021) kimutatta, hogy ha magabiztos akarsz maradni, fel kell dolgoznod az érzelmeidet, szembe kell nézned a félelmeiddel, és meg kell kérdőjelezned a negatív gondolataidat. Mindezek egyike sem kényelmes. De itt válik érdekessé: a félelmekkel való szembenézés, a negatív gondolkodás megkérdőjelezése és az érzelmeid feldolgozása több önbizalmat teremt. Mert igenis, erős és bátor vagy, ahogy egy másik vezető barátom is nap mint nap mantrázza önmagának, az előléptetés óta.
Legyél inspiráló
A férjem munkahelyén van néhány elképesztő vezető, akiket szerintem a dolgozók egyszerűen csodálnak. Nagyon inspiráló emberek ők, akiket tisztelnek a többiek, és szívesen követik őket. Hogy mi lehet a titkuk? Szerintem az egyik, hogy nem szállnak el attól, hogy van egy titulus a nevük mellett. Ugyanúgy viszik a saját festékes vödrüket egy jótékonysági programon, és beállnak a többiek közé főzni vagy kosárlabdázni egy céges napon. A másik dolog, hogy szerintem nagyon világosak és egyszerűek az elképzeléseik és elvárásaik, amikkel mások is tudnak azonosulni. Jól kommunikálnak, meghallgatnak mindenkit, szeretnek kitekinteni abból a bizonyos dobozból, és ha lehet, eddig teljesen ismeretlen módszereket is kipróbálnak. Nem mondanak nemet, ha valaki jól el tudja magyarázni nekik, mit akar és miért. És ami szerintem a legfontosabb: ők maguk is példát mutatnak. A szavaikkal, de mindenek előtt a tetteikkel és az asztalra letett munkájukkal. Hát van ennél inspirálóbb a kollégák szemében?
Az előléptetés múlhat azon, mit mondasz és hogyan
Bár elsőre hihetetlennek tűnik, a vezetővé válásban kulcsszerepet kap az is, hogyan beszélsz magadhoz és magadról. 2021-es kutatások azt állítják, hogy összehangolt erőfeszítéseket kell tenned annak érdekében, hogy pozitívan beszélj magadhoz. Sajnos az elméd előre be van drótozva arra, hogy negatívan gondolkodjon, és ez sok negatív önbeszédet eredményezhet. Ismerős az a kis hangocska, ami állandóan kérdőre von, szid és kritizál? A jó hír az, hogy rendszeres pozitív megerősítésekkel ellensúlyozhatod. Ehhez reálisnak kell lenned (mert bizony az agyad felismeri, ha nagyot mondasz), és nem egyes szám első személyben kell beszélned. Tehát ahelyett, hogy azt mondanád magadnak, hogy „Meg tudom csinálni”, mondd ezt: „Valami hasonlót már csináltál korábban is, és újra meg tudod csinálni”. Az önbeszéd mellett az is számít, hogyan jellemzed magad. Többnek, vagy épp sokkal kevesebbnek írod le magad, mint ami valójában vagy? Egyik sem tesz jót a megítélésednek. Légy őszinte, de pozitív abban, ahogyan önmagadat jellemzed. Egy régi barátnőmnek pszichológus segített abban, hogy kellő önismerettel és önszeretettel valós képet kapjon önmagáról, ami szerintem remek alapot nyújtott neki a szakmai pályáján is. Jelenleg felsővezető, és amennyire tudom, folyamatosan dolgozik magán, hogy ezt a reális képet megtartsa.
Legyél jelen
Láttál már olyan főnököt, akihez épp beszél egy beosztottja, de a vezető a mobilját nyomkodja, vagy épp a következő meetinghez szükséges papírjait keresi az asztalán? Márpedig egy jó vezetőnek a jelenlét az egyik legfontosabb készsége, amely segíthet a tudatosságban és a stresszkezelésben. Egy barátom a mindfullnesst vetette be, hogy elősegítse ezt. Számos olyan mindfulness-gyakorlat létezik, amely segíthet jobban jelen lenni. Azzal, hogy figyelsz a körülötted lévő emberekre, és felismered, mit éreznek, növeled a szociális és érzelmi IQ-dat. Ezáltal intuitívabb vezetővé válsz, és nő az önbizalmad!
Ha végigmentél a listán, esetleg változtattál is néhány dolgon, de még mindig nincs a láthatáron az előléptetés, egy dolgot még megtehetsz: beszélj a vezetőddel. Nekem egyszer ez vált be, amikor épp nehezebb időszakát élte. Nagyjából ennyit mondtam: „ugye tudod, hogy ha segítség kell, rám számíthatsz? Szólj, miben segítsek be, és szívesen megteszem. Nem kell egyedül megoldanod”. Hamarosan megkaptam a vágyott pozíciót, persze, nem csak ezért: valószínűleg szerepet játszott a sok pluszfeladat elvégzése, a túlórák és az affinitásom a kívánt területen. Megdolgoztam érte, és senkinek sem volt kérdés, hogy az adott pozíció tényleg rám várt. De ha nem szólok, talán sosem léptettek volna elő, mert úgy tűnhetett, hogy egyébként jó helyen vagyok. De bizony, van az a pont, amikor tényleg többre vágyunk, amit szerintem nemcsak hogy nem gáz kommunikálni, hanem néha hasznos is: szó szerint magasabbra repíthet a ranglétrán.
Forrás: YourTango.com
Nyitókép: Westend61