Eláruljuk, milyen bajok esetében segíthetnek a ritkán használt gyógynövények: szurokfű, orbáncfű, diófalevél, fehér fagyöngy és mezei katáng.
Az alábbi cikket kifejezetten azoknak ajánlom, akik hisznek a megelőzésben, és a gyógynövények erejében. Nem szeretnék senkivel vitába szállni, aki az antibiotikumokra esküszik, nem vagyunk egyformák. Természetesen azt is elismerem, hogy vannak olyan helyzetek, állapotok, amikor csak a gyógyszer segíthet. Csupán magamból indulok ki: 25 éve nem vettem be semmilyen gyógyszert. S bár nem mondom, hogy ebben az időszakban nem voltak olyan periódusok, amikor ne lett volna indokolt, hogy gyorsan csillapítsam a fájdalmamat, de szerencsére mindig megtaláltam (vagy a természetgyógyászom segített) azt a gyógynövényt, ami ha nem is azonnal, de rövid időn belül enyhülést hozott. Tudom, hogy ezzel csodabogárnak számítok a mai civilizált, mindent azonnal akaró társadalomban, pedig nem is olyan régen – nagyanyáink idejében – a világ legtermészetesebb dolga volt a „fűben-fában orvosság” elve szerint élni. Ebből a szemléletből kiindulva mutatunk pár olyan hasznos, de ritkán használt gyógynövényt, amelyeket akár megelőzésként is érdemes fogyasztani.
Szurokfű
Legáltalánosabban a torok problémáira javasolt: köhögésre, torok és hangszálgyulladásra, de a migrénes fejfájás csillapításában is segíthet. Javítja az étvágyat, görcsoldó hatású. Hat az agyalapi mirigyre is, szabályozza a hormonműködést, ezért pajzsmirigyprobléma esetén is érdemes fogyasztani. Reumás fájdalmak, beállt nyak vagy váll estében pedig borogatásként lehet alkalmazni.
Orbáncfű
Az idegesség, nyugtalanság, depresszió természetes gyógynövénye az orbáncfű. Németországban az orvosok receptre írják fel antidepresszánsként és stresszoldóként. Lelki problémákra és dadogásra is javasolják. Kiemelkedő a vírusölő és immunerősítő hatása, aminek köszönhetően a HIV vírusnál és a hepatitisz B és C vírusnál is hatékonynak bizonyult. Érdemes fogyasztani álmatlanság esetén is, valamint emésztésjavításra és savcsökkentésre is.
Diófalevél
A diófalevél nagyon értékes gyógynövény: a termése, a levele és a fája is hasznosításra kerül. Áldásos tulajdonságait külsőleg is segítségül hívhatjuk: nőgyógyászati problémáknál, ekcéma, hajhullás, szemgyulladás és mandulagyulladás esetén is alkalmazható borogatásként. Kiválóan nyugtatja a bőrt, ezért ajánlott égési sérülések, napégés vagy rovarcsípés esetén is.
Fehér fagyöngy
Főként magas vérnyomásra ajánlott, de számos más probléma esetén is segíthet. Javítja az erek áteresztő képességét, emiatt nagyon hatékony szédülés vagy fülzúgás esetén. Vérzéscsillapító hatású, érelmeszesedésre is ajánlott. Nyugtató hatással is bír, ami segíthet epilepsziás rohamok megelőzésben és az immunrendszer működését is támogatja.
Mezei katáng
A növény gyökere nagymértékben tartalmaz inulint, ennek köszönhetően nagyon hatékony a vércukorszint csökkentésében, valamint segíti a diabétesz következtében kialakuló szomjúságérzet és izzadás csökkenését. Tisztítja a májat, vesét, ízületi betegségekre, reumára is ajánlott. Támogatja a bélműködést, meggátolja, hogy az étel teljes mértékben felszívódjon és lerakódjon a szervezetben, ezért ideális fogyasztó és méregtelenítő kúrák esetében.
Fontos szabályok!
A gyógynövényteák rengeteget tudnak segíteni, de csak akkor, ha betartjuk a szabályokat! Mindenképpen érdemes a szervezetet hozzászoktatni, mielőtt belekezdünk egy kúrába. Fontos tudni, hogy minden teának más az ajánlott fogyasztása, sőt még ugyanaz a tea sem fogyasztható bármelyik probléma esetén ugyanabban a mennyiségben, ezért a teljes leírást alaposan át kell tanulmányozni. Az sem mindegy, hogy szedünk-e mellette gyógyszert, és ha igen, milyet, mert sok esetben negatív hatással lehetnek egymásra. Ezért gyógyszerszedés mellett mindenképpen egyeztetni kell a kezelőorvossal. Sok gyógynövény nem fogyasztható várandósság esetén, de van olyan is, amelyik a fogamzásgátlók hatását csökkentheti. Ahhoz, hogy a kívánt hatást érjük el, elengedhetetlen, hogy körültekintően járjunk el.
Forrás: Györgytea
Nyitókép: Madeleine Steinbach/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Nyugtató, revitalizáló reggeli rutin a gyógynövények erejével
- Károly herceg piacra dobta organikus ginjét, amely a saját kertjéből szedett gyógynövényeket is tartalmaz
- 3 arborétum és gyógynövénykert, amit látnod kell idén ősszel