Csak néhány lépés, de életet menthet: így kell helyesen emlőönvizsgálatot végezni

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja

Sokszor hallhatod, mennyire fontos a havi emlőönvizsgálat, de vajon te tudod-e, hogyan kell helyesen elvégezni? Most megtanulhatod – ne izgulj, nem lesz nehéz.

Emlőönvizsgálat, emlőönvizsgálat, emlőönvizsgálat! Az elmúlt évek során számtalan szervezet, vállalat és médium tűzte zászlajára a mellrák elleni küzdelemre való figyelemfelhívást és a nők egészségtudatosságának fejlesztését, az eredmények mégis a mai napig elkeserítőek. Az emlőrák elleni küzdelem egyik élharcosának, az AVON 2024-es mellrák témájú kutatásából ugyanis kiderült, hogy a nők mindössze 28%-a jár évenként mellrák szűrésre, és habár a megkérdezettek körében a 2023-as adatokhoz (25%) képest nőtt azok száma, akik rendszeresen végeznek emlőönvizsgálatot, még mindig csak a nők 36%-áról mondható el ez. Holott a havonta csupán 5 percet igénybe vevő, otthonunkban elvégezhető emlőönvizsgálat akár életünket is megmentheti! Az időben felismert emlőrák ugyanis jó eséllyel gyógyítható! Szánjunk néhány percet egészségünkre, járjunk évente emlőrákszűrésre és végezzük el minden hónapban az emlőönvizsgálatot!

Csak 5 perc havonta!

Az emlőrák a nők körében leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, 2022-ben világszerte 2,3 millió érintettet diagnosztizáltak és 670 000-en vesztették életüket. A havonta mindössze 5 percet igénybevevő emlővizsgálat döntő szerepet játszik az emlőrák korai felismerésében, ami növeli a sikeres kezelés, valamint a túlélés esélyét. Ám a nők többége napjainkban sajnos sincs tisztában azzal, milyen jelek utalhatnak emlődaganatra és hogyan kell helyesen elvégezni az önvizsgálat lépéseit.

Az AVON 7 országban, több mint 7000 nő megkérdezésével végzett kutatásából kiderült, hogy a nők mindössze 45%-a biztos abban, hogy felismeri a mellrákra utaló testi elváltozásokat, és a megkérdezett nők 38%-a bizonytalan abban, mikor kellene ellenőriznie a melleit.

Az AVON évek óta dolgozik azért, hogy minél többek figyelmét felhívja a mellrákszűrések és az emlőönvizsgálat fontosságára, valamint minél több nő edukálását támogassa a betegség és az önellenőrzés kapcsán. A vállalat YouTube csatornáján megtalálható egy animációs kisfilm, amely lépésről-lépésre mutatja be az emlőönvizsgálat folyamatát és animált ábrákkal szemlélteti elvégzésének módját, így adva útmutatást és segítséget minden korosztály számára.

Az emlőönvizsgálat néhány egyszerű lépésből áll, amit minden nőnek 18-20 éves kortól érdemes elvégeznie a menstruáció utáni héten, minden hónapban lehetőleg ugyanazon időszakban. Aki nem menstruál, az kiválaszthat erre egy tetszőleges napot, hogy minden hónapban akkor végezze el.

Az emlőönvizsgálat lépései a következők

1. Nézzük meg a melleinket a tükör előtt állva!
• Az első alkalommal tanulmányozzuk, hogyan néznek ki és milyen érzetet adnak!
• Rendszeresen vizsgálva keressük az eltéréseket!
• A látható elváltozások lehetnek a mell méretének, körvonalának, felületének változása, dudorodás, kipirosodás, a mellbimbók elhelyezkedésének, kontúrjának változása, a mellbimbó váladékozása, mellbimbó behúzódása.

2. Figyeljük meg a melleket különféle pozíciókban is!
• Leengedett karokkal.
• Fej fölé emelt karokkal.
• Csípőre tett kézzel.
• Kissé előre hajolva.

3. Vizsgáljuk meg a melleket fekvő helyzetben!
• Jobb oldali mell vizsgálata
 A jobb váll alá tegyünk egy párnát!
 A jobb kezünket tegyük a fejünk alá!
 Bal kéz ujjbegyeivel végezzük el a vizsgálatot!
 A mellbimbótól indulva körkörösen vizsgáljuk át a mellet!
 Ugyanígy vizsgáljuk meg a hónaljat is!
 Nyomjuk össze a mellbimbót, hogy jön-e belőle váladék!

• A bal oldali mell vizsgálata
 A jobb oldali mellnél leírt vizsgálatot ismételjük meg, a jobb kezünkkel!

4. Végezzük el a vizsgálatot álló helyzetben is!
• Ismételjük meg a fekvő helyzetben végzett gyakorlatokat!

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a következő elváltozások valamelyikét észleljük, azonnal keressük fel háziorvosunkat.

  • A mell alakjának, vagy méretének megváltozása
  • Piros folt, vagy kiütés a mell bőrén és/vagy a mellbimbó körül
  • Ok nélküli váladékozás az egyik, vagy mindkét mellbimbóból
  • Duzzanat a hónaljban vagy a kulcscsont körül
  • Csomó, vagy tömöttség, amely eltér a mellszövet többi részétől
  • A bőr textúrájának egy meghatározott területen történő megváltozása, kidudorodása, behúzódása, narancsbőrre hasonlító ráncosodása
  • A mellbimbó helyzetének, alakjának változása, vagy behúzódása
  • Nem múló fájdalom a mellben vagy a hónaljban.

Hívjuk fel közösen a figyelmet a téma fontosságára!

A mellrák elleni küzdelem jegyében október 6-án vasárnap idén negyedik alkalommal szervezi meg az AVON és Turóczi Réka sport és futó nagykövet a Fuss MELLettünk! elnevezésű közösségi futását, amely alkalmával a sport és a mellrák összekapcsolásával szeretné minél több nő figyelmét felhívni a mellrákszűrések, az önvizsgálat és a rendszeres testmozgás fontosságára. Az AVON weboldalán pedig minden hasznos információt megtalálhatunk a mellrákkal kapcsolatban.

Nyitókép: AVON

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)