Ha azt hallod, jóga, gondolom, elsősorban a pózok, az elmélyülés, a gyakorlatok és a csendes nyugalom jut róla eszedbe. De várjunk csak, az éneklés minden, csak nem csendes. Akkor mi is ez az énekjóga?
Ha kapcsolódsz a hangod erejével, fokozhatod a felszabadulást és a gyógyító folyamatok elindulását a testedben. Olyan hangja, mint neked, senkinek nincs az idők során, egyszeri és megismételhetetlen. Pittsfieldben, Massachusettsben, Jurian Hughes, a Kripalu Jóga és Egészség Központ vezető tanára azt vallja: „a hang mindenhez kapcsolódik, amit csinálsz, hiszen állandóan hangot adsz valaminek. Arról van szó, hogy milyen módon fejezed ki magad, legyen szó művészetről, cselekvésről, írásról, beszédről, mozgásról, játékról vagy kreativitásról”. Neki köszönhetjük a Yoga of Voice-t, egy olyan technikát, amellyel a hangodon keresztül kinyilatkoztathatod a valódi énedet, kapcsolatot teremthetsz önmagaddal. „A hangoddal megtapasztalod annak erejét, aki vagy és a hangod összeköt önmagaddal, másokkal és az istenivel” – mondja.
Pontosan hogy is van ez?
A Yoga of Voice a jógapózokat hanggyakorlatokkal és gyakorlatokkal ötvözi, hogy vokális jógaélményt hozzon létre. Például Hughes azt vallja, párosíthatsz egy halk, zümmögő hangot – mint például az „om” – egy pihentető padlópózzal – mint a babapóz –, vagy egy hangos, erős hangot (mint az oroszlán lehelet, ami egy mély belégzés és egy hangos kilégzés) és egy álló hős pózt. Ha a pózokat hangokkal párosítod, segít erősebbé és magabiztosabbá válni, mert felerősödik az élmény hatása. Nem kell gyakorlott jógásnak, vagy énekesnek lenned, hiszen nem a tökéletesség a lényeg, hanem az érzés. A belső világodra kell a fókuszodat helyezned és azt megfigyelned, hogy hogyan hat rád a hangod vibrációja. A vokális vagy énekjóga ráadásul nemcsak erre jó, hanem az ötödik, torokcsakra egészségét és működését is támogatja, ezáltal növeli a beszéd, a kifejezés és a kommunikáció energiáját.
Milyen gyakorlatokat javasol az énekjóga?
- Énekelj! Csak úgy, ahogy jön, ha hallasz egy jó számot, az autóban, a zuhany alatt, de elmehetsz akár egy kórusba is. Az a lényeg, hogy ne fogd vissza magad, lazíts és élvezd azt a felszabadító érzést, ami kisöpri belőled a nyomasztó gondolatokat és a gátlást. Ne foglalkozz azzal, hogy tökéletes produkciót nyújts, mert nem az az érdekes, hogy minden hang kristály tisztán szóljon, hanem az, hogy átéld a hangod rezgésének az erejét és energiáját.
- A vokális jóga gyakorlatai alatt nyögj és sóhajts hangosan. Hughes szerint, amikor egy nehezebb gyakorlatot végzel, hajlamos vagy feszülni és szorítani, ahelyett, hogy beleengednéd magad a pózba. A hangadással pont ezt ellensúlyozod, elengeded és fellazítod a merevséget. „Ugyanúgy, ahogy egy újszülött sír és hangokat ad ki, hogy energiát szabadítson fel” – mondja. Úgyhogy sóhajtozz bátran!
- Ne kezdj el azon kattogni, hogy milyen hangot adsz ki. Swami Kripalu azt mondta: „a legmagasabb spirituális gyakorlat az ítélkezés nélküli önmegfigyelés”, azaz ne irányítsd, formáld, hanem engedd ki a hangokat úgy, ahogy ki akarnak jönni. Nem a hangod milyenségére kell figyelned, hanem a tevékenységbe, a gyakorlatba kell bekapcsolódnod és belemerülnöd, hogy kifinomulhasson a kifejezőképességed.
- Az énekjóga során használd az „én vagyok” megerősítést. Hughes azt javasolja, mondd a „meghallgatnak”, „megértettek” vagy akár saját választott szavakat, mantrákat póz közben, mert ezek a füledbe jutnak és hatással lesznek a testedre. „A hanghullámok olyan részecskék, amelyeket a dobhártyád fogad. Hagyd, hogy a szavak a tested sejtjeiben landoljanak, ahogy kimondod őket” – javasolja.
- Nagyon fontos, hogy figyeld és stimuláld a légzésedet. Amikor stresszes, feszült vagy, a légzésed is koordinálatlan, felületes vagy kapkodós lesz, pedig a szervezetednek elengedhetetlenül szüksége van arra, hogy elegendő oxigénnel lásd el, hiszen akkor tud igazán jól működni. „A lehelet és a hangod egy és ugyanaz. Ha nincs lélegzet, nincs hang. Ha mély lélegzetet veszel a hasba, ellazítod az idegrendszered és erősíted az immunválaszt” – magyarázza Jurian Hughes.
Hughes mélyen hisz abban, hogy a hangod képes meggyógyítani önmagadat, sőt, a világot is. „A testednek jót tesz, ha kimondod az igazat” – mondja. Nehéz az őszinte kommunikáció, de nagy megkönnyebbülést hoz. Mondd, mit vesztesz vele, ha kipróbálod?
Fotó: AI
Forrás: www.spiritualityhealth.com
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- 6 szuper jógapóz az őszi lehangoltság ellen
- Arcjóga: űzd el az arcodból a feszültséget és tűnj fiatalabbnak
- Fájdalomcsillapítás gyógyszer nélkül: jógázd magad egészségesre!