Hitler gyűlölte, Audrey Hepburn viszont rajongott a vörös rúzsokért. Ha sminkről van szó, kikerülhetetlen, hiszen története már Krisztus előtt elkezdődött és a történelem egész folyamán nyomot hagyott.
Ha a hétköznapokon fel akarjuk dobni a sminkünket, automatikusan ezért a időtálló darabért nyúlunk, de különleges alkalmakkor és persze randikon is szívesen viseljük. A vörös rúzs kétségkívül öltöztet. Népszerűsége napjainkban is töretlen, de már az ókorban is használták, és számos, a történelmet megváltoztató mozgalom jelképe volt. Ismerjük hát meg együtt lenyűgöző sztoriját!
1. A vörös rúzs már az ókorban is hódított
Tudtad, hogy a Dél-Mezopotámia területén élő sumérok már időszámításunk előtt 3500-ban is használtak vörös rúzst? Igaz, ők ekkor még vörös sziklákat zúztak porrá és azzal festették ajkaikat. A legendás egyiptomi uralkodó, Kleopátra pedig bizonyítottan rajongott a piros ajkakért, birodalmában a rovarokat zúzták viaszpéppé, hogy ebből állítsák elő az elit kedvenc sminktermékét.
2. A középkorban a romlottság jele volt
Ugyan a középkor egy korábbi szakaszát nevezzük sötét középkornak, viszont a rá jellemző megkérdőjelezhető törvények és szokások még későbbi évszázadokban is bőven fennmaradtak. Ilyen volt a vörös rúzs elleni „hadjárat” is. Volt, hogy a brit parlament törvénybe foglalta, hogy a piros ajkakkal parádézó hölgyeket boszorkánypróba alá kell vetni. Mint pedig tudjuk, akit boszorkánysággal vádoltak, máglyán, vízbefullva vagy éppen egy tömlöcben végezték. Aztán jött Viktória királynő, aki a 19. században a prostituáltak viseletévé degradálta a legendás szájsminket.
3. A vörös, mint a feminizmus szimbóluma
A 20. század elején változott megítélése: a „Votes for Women” zászlaja alatt harcoló, emancipált szüfrazsettek egyenlő jogokért való küzdelmekor mind ilyen színű rúzst viselve harcoltak a nőkért. Így az a hatalom titokzatos aurájával ruházta fel őket. A máig népszerű Arden kozmetikai márka alapítója, Elizavbeth Arden pedig vörös rúzsait ingyen osztogatva egyre szélesebb körökben terjesztette el a mozgalom szimbólumát.
4. Az árja nő nem visel sminket, vörös rúzst főleg nem
Adolf Hitler egyszerűen gyűlölte a vörös rúzst, először ezt vegetáriánus életmódjára fogta, de mindenki tudta, hogy a diktátor véleménye mögött ettől jóval több van. A Führer és pártja szerint az ideális árja nő egyáltalán nem viselt sminket, vörös rúzst pedig főként nem. Mivel ez a termék ekkor már a nők egyenjogsúságát hirdette, a nácik szó szerint tiltólistára tették azt, hiszen a elveik szerint a német nők nem lázadoztak. Ha valaki mégis be akart volna szerezni egyet a Nemzetszocialista Németországban, nem tudott hozzájutni, hiszen a háború ideje alatt igencsak lecsökkentették a kozmetikai szerek gyártását.
5. Az Egyesült Államok hadseregében nők ezrei hordták
Mivel a II. világháború alatt a nők egyre több feladatot kaptak, mellyel megerősíthették a társadalomban elfogalt helyüket, függetlenségüket vörös rúzs viselésével fejezték ki. Aztán így a hazafiasság és az ellenállás jelképévé nőtte ki magát a szövetséges országokban. Az Amerikai Egyesült Államok hadseregébe belépő nőknek például kötelezővé tették, hogy ajkaikat ezzel a színnel hangsúlyozzák.

6. A”Vaslady” rajongott érte
Az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnöke rendszeresen vörös ajkakkal mutatkozott. Margaret Thatcher a bordó árnyalatokat részesítette előnyben, aminek segítségével fejezte ki önmagát felelősségteljes pozíciójában. Nemrégiben még egy, a néhai miniszerelnök rúzsnyomát viselő szalvétát is elárvereztek.
7. Jelentése máig szimbolikus
Különböző mozgalmak alkalmával ma is egyfajta jelképként kerül elő az ikonikus árnyalatú rúzs. 2018-ban nicaraguai férfiak és nők viseltek vörös rúzst a közösségi oldalaikra feltöltött fotóikon, amivel támogatásukat fejezték ki a kormányellenes tüntetők szabadon bocsátásáért. 2019-ben, Chile utcáit több mint tíz ezer nő töltötte meg, akik mind fekete kendővel bekötött szemekkel és piros ajkakkal irányították magukra a figyelmet. Céljuk az volt, hogy az országban folyó szexuális erőszakot ítéljék el és követelték annak felszámolását.
Nyitókép: Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- Mit árul el rólad, hogy milyen rúzst használsz?
- 7 alapszabály, amit be kell tartanod, ha vörös rúzst viselsz
- Jogunk van az erőszakmentes élethez! November 25-én ezért viselj te is vörös rúzst