Érdemes multivitamint szedni?

Te is úgy gondolod, hogy egyszerűbb egy olyan tablettát bedobni, amiben minden benne van és nem érdemes azzal vacakolni, hogy milyen időszakban melyik vitaminra van szüksége a szervezetednek?

Ugyan ez sokkal kényelmesebbnek hangzik, mert nem kell azzal foglalkoznod a napi rohanás közepette azzal, hogy éppen miből mennyit vettél be, ráadásul azt az illúziót keltheti benned, hogy eleget tettél a napi vitaminszükségleted bevitelének. Azt is gondolhatod, hogy ezzel megelőzhetsz olyan betegségeket, amik akár az életmódod, akár a korod miatt fenyegethetnek. Tudományos kutatások azonban azt igazolják, hogy ez ebben a formában nem igaz.

Sokat ígérnek, de alulteljesítenek

Dr. Erikka Loftfield és munkatársai a marylandi Nemzeti Rákkutató Intézetben három nagy amerikai egészségügyi tanulmány adatait elemezték és részleteket gyűjtöttek össze a kísérletben résztvevők napi multivitamin-fogyasztásáról. Összesen 390 124, általában egészséges felnőtt szokásait figyelték meg, és több mint 20 évig követték őket nyomon. A tanulmány során pedig nem találtak arra bizonyítékot, hogy a multivitamin napi szedése csökkentené az esetleges megbetegedések kockázatát, sőt, azt a következtetést vonták le, hogy egyes összetevők még károsak is lehetnek.

Míg például a béta-karotin természetes táplálékforrásai védenek a rák ellen, a béta-karotin-kiegészítők azonban növelhetik a tüdőrák és a szívbetegségek kockázatát – ami arra utal, hogy a kiegészítőkből hiányoznak fontos összetevők. Eközben a vas, amelyet sok multivitaminhoz adnak, túlterheléshez is vezethet, ami növeli a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a demencia kockázatát.

Ez nem azt jelenti, hogy a vitaminok nem hasznosak, sőt!

Dr. Neal Barnard, a George Washington Egyetem orvostudományi adjunktusa és a tanulmány mellett megjelent kommentár társszerzője szerint a vitaminok bizonyos esetekben hasznosak. Biztosan te is ismered azt a történetet, hogy a tengerészeket a C-vitamin mentette meg a skorbuttól, de ma már azt is tudjuk, hogy a béta-karotin, a C-, az E-vitamin, valamint a cink lassítja az időskori makuladegenerációt, ami súlyos látásvesztéshez vezethet. Tehát szó sincs arról, hogy ne érné meg vitaminokat szedni. Azonban elsősorban a táplálkozásra kell odafigyelni ahhoz, hogy elegendő mikroelemet, makrotápanyagot és rostot vigyünk be a szervezetünkbe és olyan vitaminok bevitelét biztosítsuk, amire valóban szüksége van a szervezetünknek.

Amikor nem elég az egészséges étrend

Eleve a vitamin és az étrendkiegészítők önmagukban nem elegek ahhoz, hogy az egészségtelen étrendet kompenzálják. Maximum segíthetnek fedezni azokat a kulcsfontosságú tápanyagokat, amiket élelemmel vagy más módon nem tudsz bevinni a szervezetedbe. Például fontos pótolni a D-vitamint, amihez télen, a napfény hiánya miatt nem jutunk kellő mennyiségben, vagy ha vegetáriánus életmódot folytatsz, előnyös lehet számodra a B12-vitamin pótlása. Ez is arra mutat, hogy mindig az egyéni szükséglet és életmód határozza meg azt, hogy milyen táplálék-kiegészítőt érdemes szedni, s mi az, ami egyenesen felesleges. A multivitaminok hátránya pedig épp ebben rejlik: nem személyre szabottak, így olyan összetevőket is tartalmaznak, amik legjobb esetben nem hasznosulnak és távoznak, rosszabb esetben teljesen feleslegesen megterheled vele a szervezetedet.

Honnan tudhatod, mire van szükséged?

Nyilván vannak olyan élethelyzetek, amikor bizonyos nyomelemekből, vitaminokból többre van szükség. Említettük, hogy télen nem tudsz annyi D-vitaminhoz jutni a természetes fény hiánya miatt, de például az állapotos kismamáknak vagy a vegán, vegetáriánus életmódot folytatóknak is mindenképp érdemes táplálkozási tanácsadóhoz fordulni. Indokolt abban az esetben is szakértő segítségét is kérni, amikor valamilyen kónikus betegséged van vagy műtét után lábadozol, esetleg olyan betegségben szenvedsz, ami akadályozza a vitamin felszívódását. (Ilyen például egy bélműtét vagy a Crohn-betegség, ami a bélben felszívódó vitaminok hatását akadályozza.) Nem vitatott az a tény, hogy a vitaminok hiánya vezethet egészségügyi problémákhoz, mint például angolkór (D-vitamin), skorbut (C-vitamin) vagy súlyos vérszegénység (B12 és folsav). Ezért javasolt mindenképpen a háziorvosodhoz fordulni, mert egy egyszerű vérvizsgálattal ki lehet deríteni, miben szenved hiányt a szervezeted és pontosan mire van szükséged. Ha bizonytalan vagy, ne az legyen az első, hogy lekapsz valamit a drogéria polcáról és belenyugszol abba, hogy szedegetsz valamit, ami tuti mindenre is jó. Vegyél egy nagy levegőt és irány a labor!

Forrás: theguardian.com

Fotó: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)