Erre figyelj, hogy kevesebbet fogyasszon a légkondi

Június 5-e a környezetvédelmi világnap

Kell vagy nem kell a légkondi – ma már sokszor nem is ez a kérdés, hanem az, hogyan lehet környezetbarátabbá és pénztárcabarátabbá tenni az otthonunk hűtését az elviselhetetlenül forró nyári hónapok során.

Még emlékezhetünk azokra az időkre, amikor úri huncutságnak számított a légkondi. Manapság viszont sokunknak már nem is az a kérdés, hogy a lassan júniustól szeptemberig tartó, elviselhetetlen kinti-benti forróságban beszereltetjük-e a klímát, hanem, hogy hogyan tudunk olyan megoldásokban gondolkodni, amelyek mind a pénztárcánkra, mind a Földre nézve kíméletesebbek. Merthogy nagyon nem mindegy, milyen berendezés hűti a lakásodat vagy az irodát. A régi, hagyományos klímák sokat fogyaszthatnak, üvegházhatású gázokat bocsáthatnak ki, és az ezekből származó elektronikai hulladékok kezelése is több szempontból kihívást jelenthet. Szerencsére egyre több olyan innovatív berendezés közül lehet választani, amelyek segíthetik a zöldebb és költséghatékonyabb hűtési megoldásokat, illetve van jó pár hasznos tipp és bevált praktika is, amelyek segíthetnek, hogy később kelljen elkezdened használni a klímát.

Tudtad? A lakásfenntartás, az otthoni energiafalhasználás a második legjelentősebb kiadási tétel a háztartások költségvetésében, emellett ökolábnyomunk jelentős részéért is felel. A környezetvédelmi világnap, június 5-én arra is felhívja a figyelmet, hogy korszerű eszközök, például klímaberendezések alkalmazásával, azok rendszeres karbantartásával és takarékos üzemeltetésével jelentős megtakarítás, illetve károsanyag kibocsátás-csökkentés érhető el.

Tippek, hogy minél később kelljen bekapcsolnod a légkondit

Biztosan nem először hallod, mennyit segíthet a benti hőmérséklet alacsonyabban tartásában, ha reggel és este alaposan átszellőzteted a lakást. Ezt tényleg érdemes megtenni, amiben további segítséget jelenthet számodra, ha egy szobai ventilátorral a korai és a késői órákban alaposan „kifújatod” a benti melegebb levegőt, és valamelyest meg is tudod gyorsítani, hogy hűvösebb áramoljon a helyére. Napközben pedig érdemes árnyékolni: rolókkal, sötétítő függönyökkel, redőnyökkel akadályozzuk meg, hogy a legforróbb órákban betűzzön a nap a lakásba.

Ezen kívül érdemes átgondolni a textíliák lecserélését könnyebb anyagokra, például a nehezebb gyapjú helyett nyáron használj például lyocel vagy selyemszövésű ágyneműhuzatot. Ezek hűvös tapintása frissítő érzést ad, a vékonyabb paplanokról, plédekről nem is beszélve. Ha még nincsenek világos színű díszpárnahuzataid és szőnyegeid, most lehet érdemes azokat is beszerezni, mert csökkenthetik a hőérzetet, és az egész lakás szellősebbnek érződik majd tőlük.

A szobanövényeid pedig nemcsak a lakás levegőjének tisztasága szempontjából lehetnek hasznosak, hanem azért is, mert párolgással hőt vonnak el a környezetből, ami hosszabb távon (több növénnyel) már érezhető lehet. Ami pedig a sütést-főzést illeti, ha egy mód van rá, intézd a szabadban vagy kapcsold be az airfryert (ha van). 

növény virág ültetés kert
Fotó: Getty / MilosBataveljic

Klímatakarékosság, avagy erre figyelj, hogy a lehető legkevesebbet fogyasszon a légkondi

Persze, eljön az a pont, amikor már be kell kapcsolnod a klímát. De szerencsére ilyenkor is sokat tehetsz azért, hogy a lehető legideálisabb legyen a fogyasztása. Azon túl, hogy sokat számít az épület szigetelése, a nyílászárók állapota és minősége, és így tovább, nagyon fontos, hogy a légkondi a lakásodnak megfelelő teljesítményű legyen (ezt hívják klímaméretezésnek), illetve, hogy rendszeresen karban legyen tartva.

Szintén fontos szempont a hőmérséklet észszerű szabályozása. Állítsd be a klíma hőmérsékletét úgy, hogy az kényelmes legyen, de ne túlzottan hideg vagy meleg. Például nyáron a 24-26°C, míg télen a 22-24°C hőmérséklet ideális lehet. Spórolhatsz azzal is, ha időzítőt állítasz be, hogy csak akkor és olyan hőfokon működjön a légkondi, amikor mondjuk otthon vagy.

Egyre jobban terjednek az „okosotthon” rendszerek is. Ezeknek a használatával és külső, a vezérlést támogató egységek hozzáadásával az aktuális hűtési és fűtési igényeid szerint tudod a légkondidat kapcsolgatni, akár út közben is.

Nyitókép: Gree légkondicionálók

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)