Színesítsd a tányérod a szezon legfrissebb darabjaival! Zöldségek és gyümölcsök következnek, amiknek az új évszak beköszöntével képtelenség ellenállni.
A tavasz a megújulás időszaka, ilyenkor a szervezet energiaigénye is jelentősen megváltozik. Télen többnyire a kicsit zsírosabb, édesebb, nehezebb fogásokat kívánjuk, de az új évszakban vétek lenne kihagyni a ropogós, friss zöldségeket, gyümölcsöket. A magas vitamin és ásványianyag tartalmú élelmiszerek többek között abban is segítenek, hogy megelőzzük a tavaszi fáradtságot. Igyekezzünk mindig szezonális zöldségekből és gyümölcsökből válogatni, hiszen a természetes körülmények között termelt élelmiszerek nemcsak vitamindúsabbak és egészségesebbek, de finomabbak is. Márciusban még tarthatunk egy kis „télutó diétát”, a friss alapanyagok mellett fogyasszunk hüvelyeseket, savanyúságokat, és befőtteket is.
1. Cékla
A cékla nagy mennyiségben tartalmaz vasat, emellett kiváló vérképző. Káliumban, B1-, B2- és C-vitaminban gazdag, erős antioxidáns. Külsőleg, pakolásként is használhatjuk, hogy megőrizzük a bőrünk szépségét. Én például rendszeresen fogyasztok céklaturmixot, ami egy kellemesen sűrű állagú ital. Ha te is kipróbálnád, vigyázz, hogy készítés közben ne változzon át a konyhád egy horrofilm helyszínévé. A pucoláshoz érdemes kesztyűt húznod. Szerencsére kapható előfőzött, vákuumcsomagolt cékla is, ha nem akarsz ezzel bajlódni.
Extra tipp: A főtt céklából egy kis bulgurral és fetasajttal nagyszerű salátát készíthetsz.

2. Alma
„Napi egy alma az orvost távol tartja!” Ismerős? Bár ez a mondás nem minden esetben állja meg a helyét, az alma mégis nagyszerű gyümölcs. Az almában található pektin jótékony hatással van az emésztésedre, sőt még a szénhidrátok felszívódását is lassítja. Ezenkívül megköti az epesavat és koleszterincsökkentőként is hatékony.
Extra tipp: Ha lekvárt vásárolnál, válassz olyat, amelyben a pektin szerepel zselésítő anyagként.

3. Zeller
A zeller gazdag elektrolitokban, amik szükségesek a megfelelő sejtműködéshez. Igen gazdag ásványi anyagokban, magas a kálium, magnézium, nátrium és a vastartalma is. A népi kultúrában potencianövelőként is ismert, búgórépának nevezték, és a lakodalmi vacsorán gyakran zellert szolgáltak fel a vőlegénynek.
Extra tipp: Mártogatósokhoz, felvágva, illetve krémlevesként és smoothiekba is kiváló.

4. Retek
A retek egyik előnye, hogy különböző fajtáit egész évben fogyaszthatod. Amiért különösen ajánljuk tavaszra, az az, hogy serkenti az epeműködést, ezzel megelőzi az epekő képződését, viszont amennyiben van epeköved, akkor jobb, ha kerülöd. Ez a zöldség is antioxidáns hatású.
Extra tipp: Szemet gyönyörködtető színe és csípős íze feldobja a salátákat.

5. Karalábé
Tudtad, hogy már napi 15 dkg karalábéval is fedezheted a teljes napi C-vitamin szükségleted? Ez a káposztaféle az epét és az emésztőnedveket is serkenti, elősegíti a tápanyagok felszívódását, és ha hosszútávon, rendszeresen fogyasztod, akkor a gyulladáscsökkentő hatása is érvényesül. Nagy a víz- és rosttartalma, kiváló magnézium- és szelénforrás, illetve tartalmaz kalciumot, káliumot, folsavat és pantoténsavat is. Emellett jelentős mennyiségű B1-, B6- és E-vitaminhoz juttathatsz a szervezetedbe általa. Fogyaszd nyersen, töltve vagy készíts belőle finom krémeket.
Extra tipp: Olívaolajon vagy vajon párolva nyerhetjük ki belőle a legtöbb vitamint!

Nyitókép: Alexander Raths / Shutterstock
(Mindbodygreen, Felelős Gasztrohős, Napi táptudás)