Ettől lesz szuper az első randi, a tudomány állása szerint

Legyél kedves és pozitív, mosolyogj, ezt már tudod. De a hozzáértők szerint ha még ezekre is figyelsz, szuper első randi garantált.

Éveken, ha nem évtizedeken át akár kisebb vagyont is hajlandó lettem volna kifizetni (már ha milliomos lettem volna, persze) azért, ha valaki megmondta volna a szuper első randi titkát. Persze, az első benyomások nagyon fontosak, de mi adja azt a kis pluszt, amitől második, sőt, további randi is kerekedik a dologból? Melyek azok a buktatók, amelyeket el kell kerülni, és hogyan tehetjük meg ezt? Nemrég az interneten olvasgatva könnyen lehet, hogy szembe jött a válasz (és vagyonokat sem kért érte senki). Dr. Terri Orbuch, más néven The Love Doctor párkapcsolati szakértő ugyanis elárulta, szerinte mi kell ahhoz, hogy tudományos értelemben véve is szilárd alapot teremtsünk a romantikához. Kezdve a mindent eldöntő első randevúval.

Tervezz előre

Persze, jó pár olyan dolgot fel tudnék sorolni, ahol a spontaneitás gyönyörködtet. De amikor az első randevúról van szó, nem biztos, hogy mindent a véletlenre akarsz bízni. Sőt, Dr. Terri Orbuch azt tanácsolja, hogy inkább tervezz előre. Gondold át, mit fogsz tenni és mondani, milyen ruhában mész és milyen témákat szeretnél érinteni. Vagyis hogy milyen képet mutatsz majd magadról. Ne értsd félre, nem arról van szó, hogy kérdés- vagy témalistával kellene odaállítanod a találkozásra, a szakember csupán egy kis előre gondolkodást javasol. Ettől nemcsak felkészültebbnek és nyugodtabbnak érezheted magad, de maga a tervezés is jó benyomást kelthet a partneredben. „Tanulmányok azt mutatják, hogy a tervezéssel olyan törődő embernek fog látni a másik fél, aki komolyan gondolja a randizást, fontosnak tartja a találkozótfogalmaz Dr. Orbuch.

Legyél kíváncsi

Amikor az első randevú kommunikációjáról van szó, a beszélgetésnek kétirányúnak kell lennie. És belegondolva, nálam is mindig ez volt a célravezető: kérdeztem és figyeltem, aztán megvártam, hogy a másik fél is kérdezzen. Ez vagy bejött, vagy nem, de az őszinte kíváncsiságnál ami nem összekeverendő a tolakodó kérdésekkel sokak szerint nincs is vonzóbb tulajdonság. „Kérdezz és hallgass jól javasolja Dr. Orbuch. „Sokan az egész első randit azzal töltik, hogy magukról beszélnek. Ne tedd ezt. Lehet, hogy úgy érzed, hogy el kell adnod magad, de a valóságban ez nem fog tetszeni a randipartnerednek”.

A Journal of Social and Clinical Psychology egyik tanulmánya ezt az elméletet tette próbára azzal, hogy a résztvevők személyes és érzelmi mélységben fokozódó kérdéseket tettek fel egymásnak. A kutatók pedig arra jutottak, hogy érdeklődni fontosabb, mint érdekesnek lenni: ez a titkos összetevő, ami beolajozza a kapcsolatok fogaskerekeit.

Szóval, a szakember szerint dobj be bátran egy-két átgondolt kérdést az első randin, és gyakorold a hallgatást és az értő figyelmet. Persze, ha egy jó randin vagy, azt az is jelzi, hogy a partnered is ugyanezt a stratégiát követheti. Ha átbillenne a mérleg, és úgy érzed, már eleget beszéltél magadról, mondd neki nyugodtan, hogy „lassan elég is belőlem, most szeretném inkább rólad megtudni azt, hogy…” , és ezzel ismét magadhoz ragadhatod a kérdező szerepét.

Kapcsolatteremtés: csak természetesen

Lehet, hogy türelmetlenül szeretnél kapcsolatot teremteni a partnereddel, különösen, ha megfogadtad Dr. Terri Orbuch javaslatát, és kíváncsisággal felvértezve érkeztél a randira. Tényleg nagy lehet a kísértés, hogy egy csomó kérdést tegyél fel neki, vagy hogy a fél életedet elmeséld. De a szakember azt javasolja, inkább csak szép lassan fedd fel legbelsőbb énedet. „Az első randin sokan elkövetik azt a hibát, hogy mindent kiteregetnek az asztalra, a jót és a rosszat is. Így a partner pontosan tudja, mibe keveredik, és hogy mi a helyzet veled” – magyarázza. Ez a túlbuzgó megközelítés azonban visszafelé sülhet el. „A tanulmányok azt mutatják, hogy az emberek nem akarnak túl sokat hallani túl hamar. Ha az emberek túl sok információt tárnak fel az első randin – különösen intim és személyes információkat –, az túl sok lehet nekik. És azt gondolhatják, hogy a másik fél nem megbízható.”

Egy, a Journal of Social and Clinical Psychology című szaklapban megjelent tanulmány az önkontroll problémáit (például a túl sok infó megosztását) a szociális szorongással is összefüggésbe hozta. És ez valószínűleg nem az, amit az első randevún ki akarsz mutatni. Ehelyett inkább állítsd magasabb fokozatra a szűrőd, ami megszűri a gondolataidat, mielőtt kimondanád őket. „A személyes információk felfedése idővel, fokozatosan történjen” – mondja Dr. Orbuch. Hozzátéve, hogy ha ő a megfelelő számodra, úgyis lesz idő a személyes részletek megosztására.

Érdeklődsz iránta? Hagyd, hogy a tested is beszéljen erről

Dr. Terri Orbuch szerint, idézzük: „tanulmányok azt mutatják, hogy a szemkontaktus, a mosoly, a testtartás és a testbeszéd mind-mind azt az üzenetet közvetíti, hogy »Hé, érdekelsz!«”. Ez magában foglalhatja a vonzalom klasszikus nonverbális jeleit, mint például az idegeskedés, a másik személy felé hajolás és a tükrözés (a partner saját testtartásának és testbeszédének utánzása). A szemkontaktus is különösen hatékony eszköz lehet, még akkor is, ha ettől egy kicsit sebezhetőnek érzed magad.

Egy, a Journal of Research in Personality című folyóiratban megjelent tanulmány a közvetlen szemkontaktus hatását vizsgálta a vonzalomra. És a kutatás szerzői szerint azok az alanyok, akik hosszan tartó szemkontaktust tartottak, a szenvedélyes szerelem fokozott érzését tapasztalták meg. Így nem meglepő, hogy Dr. Orbuch azt javasolja, szemkontaktussal és más finom jelekkel sugározd az érdeklődésedet. Különösen, ha a randi jól alakul, és szeretnéd, ha lenne egy második is.

És amit inkább mellőzz

Végül, de nem utolsósorban ne feledd: a negativitás, a túl sok dráma és az exe(i)d emlegetése is tabu az első randin. „Ne beszélj az első randin a volt kapcsolataidról, a jogi gondjaidról, a pénzügyi problémáidról vagy ha van gyermeked, a felügyeleti joggal kapcsolatos csatározásaidról – mondja a szakember. Ez a lista persze, nem teljes. Bármi, ami túl nehéz, megakaszthatja az ismerkedési fázist, vagy úgy érzed, túl lehangoló, mint mondjuk a családi gondok vagy munkahelyi problémák, inkább skippeld. Persze néha a beszélgetés sodrása miatt érintheted ezeket, de Dr. Orbuch szerint maradj a rövid és semleges válaszoknál. Ne feledd, egy szuper első randi vezet a továbbiakhoz, amikor majd lesz időd és lehetőséged kicsit jobban kifejteni pár olyan témát, amelyeket az első találkozás alkalmával még túl korai lenne.

Forrás: Glam.com
Nyitókép: mihailomilovanovic/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)