Évtizedről évtizedre: a múlt slágerei 1924-től

Néha mind elgondolkozunk azon, hogy mit is hallgathattak régen az emberek. Persze, a The Beatles és Prince mindannyiunknak megvan, de mi volt előttük? Ki adta elő a legnagyobb slágereket és kik voltak a legnépszerűbb előadók? Megmutatjuk!

Cikkünkben egészen 1924-ig utazunk vissza az időben, hogy évtizedről évtizedre megvizsgáljuk azokat a dalokat, amelyek hihetetlen népszerűségnek örvendtek 1934-ben, ’44-ben, ’54-ben és így tovább. 2024-ig meg sem állunk!

1924

A Rhapsody in Blue George Gershwin amerikai zeneszerző legnépszerűbb szerzeménye, valamint a divatos dzsessz és a klasszikus zene egyesítésének egyik legkiemelkedőbb alkotása. A mű eredetileg zongorára és dzsesszegyüttesre íródott, mely később szimfonikus zenekarra is át lett hangszerelve. Egyébként egyszerre érdekes, de mégis csodálatos ezt hallgatva azzal szembesülnünk, hogy mennyit változott a zeneiség az elmúlt száz évben.

1934

Kilencven évvel ezelőtt Bing Crosby egy filmes slágeréért őrültek meg a zenehallgatók. A Here Is My Heart című filmben a Crosby által előadott nóta a June in January címet viseli, melynek zenéjét Ralph Rainger, míg szövegét Leo Robin írták, és a Decca Records kiadó listájának első helyén debütált.

1944

1944-ben sem egyértelműen megállapítható, hogy kié is volt az év slágere. Akkor ugyanis a The Mills Brothers és Bing Crosby egy-egy dala is óriási sikernek örvendett. Előbbi a Swinging on a starral, míg a nagyszerű dzsessz kvartett a You Always Hurt the One You Love című szerzeményeikkel arattak óriási sikert. De mivel 1934 slágerét Crosby jegyzi, így ’44 legyen a The Mills Borthersé.

1954

1954-ben már létezett a Billboard év végi listája, melynek élén akkor Kitty Kallen amerikai énekesnő Little Things Mean A Lot című dala végzett. A lágy dallamú dal szövegét Edith Lindeman írta, míg zenéjét Carl Stutz komponálta, hogy az ő munkájuk Kitty Kallen csodás hangjának köszönhetően bontakozzon ki és hódítsa meg a slágerlistákat. A Little Things Mean A Lot egyébként Kallent is újra a csúcsra juttatta. ’54-ben a legnépszerűbb dal mellett magáénak tudhatta a legnépszerűbb női énekesnőnek járó címet is.

1964

Szinte nem is lehet kérdés, hogy mi volt 1964 legnagyobb slágere, hiszen akkor mindent uralt a The Beatles. Az I Want To Hold Your Hand megjelenését követően rögtön első helyre került volna Egyesült Királyság listáján, ha nem lett volna a korábbi „She Loves You”, amely újra népszerűségre tett szert a média intenzív figyelme következtében. Az októberben megjelent nótának két hétbe telt, hogy leelőzze elődjét, de végül öt hétig vezette a listát, és összesen 21 héten át szerepelt azon. Ez volt egyébként az együttes első amerikai első helyezett dala is, amely január 18-án a 45. helyen bebütált a Billboard Hot 100 listáján, viszont február 1-jén már az első helyen állt és hét héten át ott is maradt. Az „I Want to Hold Your Hand” lett a Beatles legtöbb példányszámban eladott kislemeze, melyből világszerte, több mint 12 millió példány kelt el.

1974

A The Way We Were Barbra Streisand tizenötödik stúdióalbumán volt hallható, azonban népszerűségét az 1973-ban bemutatott, Streisand és Robert Redford főszereplésével készült, (angolul) azonos címet viselő, Ilyenek voltunk című filmnek köszönhette. A szerzemény szövege ugyanis tökéletesen írta le a mozi két főszereplőjének melankolikus kapcsolatát. Hatása óriási volt, hiszen segített újraéleszteni az előadó karrierjét, Kanadában és az Egyesült Államokban is vezette a listákat, míg Ausztráliában és az Egyesült Királyságban a legjobb 40 közé jutott. A Billboard szerint ez volt 1974 slágere, melyet az is alátámaszt, hogy a kislemez több, mint egymillió példányszámban kelt el.

1984

A When Doves Cry Prince legendás, szám szerint hatodik, Purple Rain címet viselő albumának vezető kislemezeként hódította meg a világot 1984-ben. A legendák szerint az ikonikus nóta a Purple Rain című film rendezőjének, azaz Albert Magnolinak köszönhetően született meg. A filmes szakember ugyanis arra kérte Prince-t, hogy írjon egy olyan dalt, ami illik az alkotás egyik jelenetéhez. Az előadó ismét tanúbizonyságot téve zsenialitásáról pedig másnap reggel megjelent a When Doves Cry szerzeménnyel, a többi pedig, mint mondani szoktuk, már történelem. Na, de milyen történelem! Ez lett az előadó első olyan dala, mely a HOT 100 élére került és öt hétig vezette is azt. A When Doves Cry volt az utolsó olyan szóló előadótól származó kislemez, amely Platina minősítést kapott, mielőtt 1989-ben csökkentették a minősítéshez szükséges eladási követelményeket. Az év slágere lett, a Rolling Stone magazin minden idők 500 legnagyobb dalát rangsoroló listáján 37. helyre került, és szerepel a Rock and Roll Hírességek Csarnokának 500 olyan dala között, melyek nagyban formálták a rock and rollt.

1994

1994 a svéd Göteborgból származó popegyüttes, az Ace of Base éve volt. Az eredetileg 1993 végén megjelent nóta minden slágerlistán szerepelt és összesen hat egymást követő követő hetet töltött a Billboard Hot 100 élén. Fülbemászó volt, dallamos és könnyen megjegyezhető refrénje is sokat tett azért, hogy 1994-ben már az év slágereként emlegessük. De tovább megyünk, hiszen 2023-ban a Billboard ezt még minden idők legjobb popdalait felsorakoztató összeállítására is feltette.

2004

Usher 2004-ben Lil Jonnal és Ludacrisszel állt össze, hogy elkészítse a Yeah!-t, ami anno tizenkét hétig vezette a Billboard Hot 100-as listáját, az év legnagyobb példányszámban elkelt kislemeze volt az Egyesült Államokban, és igazi klubhimnusszá nőtte ki magát világszerte. Ekkor az előadó lírikus oldala után megismerhettük azt a srácot, aki pár „könnyed kis” táncmozdulattal csajozik a diszkóban. A kép pedig, mikor a klipben lazán forgatja sapkáját, mindannyiunk emlékezetébe beleégett, hiszen annyira 2004.

2014

Ugyan Pharrell Williams 2024-ben már a Louis Vuitton égisze alatt tesz tanúbizonyságot arról, hogy divattervezőként is remekül megállja a helyét, viszont azt sem szabad elfelejtenünk, hogy mindezt egy sikeres zenei karrier előzte meg. 2014-ben például már mindannyian kivülről fújtuk Happy című nótáját. A Gru 2. betétdalaként ismert, vidám hangulatú, dallamos, ritmusos szám szinte minden ország slágerlistáját meghódította és hosszú ideig uralta is azokat. A Happy ugyan 2013-ban jelent meg, mégis 2014-ben volt a csúcson és a Billboard év végi Hot 100-as listájának élén is ekkor végzett. Akkor ugyan untuk, de az igazat megvallva, így tíz év távlatából teljesen új érzés végighallgatni.

És hogy mi lesz az idei év slágere? Nos, még messze van az év vége, azonban mi Post Malone, Sabrina Carpenter és Taylor Swift triójából tippelnénk meg 2024 befutóját!

Nyitókép: Getty Images
Forrás: Billboard Year-End Chart

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)