Ex etikett: mit mondjunk el az új párunknak és mit tartsunk meg inkább magunknak?

Hogyan lehet elkerülni a felesleges féltékenységet, miközben őszinték maradunk? Az biztos, hogy az exekről való beszélgetés megköveteli a tapintatot, a nyíltságot és a partner érzéseinek tiszteletben tartását.

A sikertelen randik listáján igen méltó helyen szerepel az, amikor a partnerünk egy egész estés műsorszámmal készül az exeiről. A régi szerelmekről szóló történetek még a rutinos randizók kedélyeit is felborzolják. Egy friss kapcsolatban azonban igenis eljön az a pont, amikor szóba kerül a múltunk, melynek részét képezik a korábbi viszonyaink is, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen formában beszélünk ezekről az élményekről. Az „ex etikett” betartása segíthet abban, hogy az új kapcsolat harmonikus és konfliktusmentes maradjon. Íme néhány irányelv, amit érdemes szem előtt tartani:

Mit kell tudnia az új partnerünknek?

Legtöbbször a lehető legtermészetesebb módon szokott felmerülni, hogy kinek milyen kapcsolatai voltak korábban. Fontos, hogy ilyenkor őszintén, de ne túl részletekbe menően beszéljünk erről. Az alapvető információk sokat hozzátehetnek a bizalmi viszony kialakításához és a működésmódunk magyarázatához. Ha eddig minden férfi csak kihasznált és ezt valamilyen módon tudjuk közölni az új partnerünkkel, akkor sokkal világosabb lesz számára, hogy miért vagyunk zárkózottabbak és bizalmatlanabbak. Ez segíthet a másik félnek megérteni, hogy miért vagyunk olyanok, amilyenek, és hogyan alakult ki a jelenlegi szemléletünk a párkapcsolatokról.

Ugyanakkor minden olyan eseményt is, ami valamilyen szinten formálta a jelenlegi életünket, jó, ha minél előbb a partnerünk tudtára hozunk. Egy közös gyermek, egy megmaradt jó, baráti viszony az exszel vagy a hatalmas közös adósság mind olyan dolgok, melyeket nem szabad elhallgatni. Rengeteg félreértéstől és felesleges feszültségtől kímélhetjük meg magunkat, ha nyíltan, érzékeny időzítéssel kommunikáljuk ezeket.

Mit tartsunk meg inkább magunknak?

Ha már az érzékeny időzítésről esett szó, akkor egy aranyszabály van: semmiképp ne az első randin kezdjünk mélyremenő következtetéseket levonni a korábbi kapcsolatainkból. Ahelyett, hogy a múltunkba merülnénk, a korai randevúknak arról kell szólniuk, hogy megismerjük egymást olyannak, amilyenek most vagyunk. „Amikor először ismerkedsz valakivel, fontos, hogy a hangsúly pontosan ezen legyen: az ismerkedésen. Gyakran védekezési mechanizmusként a múltról vagy a jövőről beszélünk ahelyett, hogy a jelen pillanatban felfednénk magunkról információkat, és a mostban maradnánk” − mondja Dr. Christie Kederian, okleveles házasság- és családterapeuta.

Ám nemcsak az időzítés ronthat a helyzeten, hanem az is, ha arra használjuk ezt az alkalmat, hogy minden negatív élményünket kiventilláljuk. Csábító lehet minden rossz tulajdonságát felfedni az exünknek, azonban a negatív kommentárok azt sugallják, hogy hasonló helyzetben az új partnerünket is ugyanilyen kritikával illetnénk. Ez pedig könnyen alááshatja a bizalmat. „Minél több negatív történetet osztasz meg, annál több lehetőséget adsz a másik félnek, hogy megkérdőjelezze a szakításban játszott szerepedet.” Így tehát teljességgel felesleges részletezni a korábbi kapcsolatok konfliktusait, hacsak nem szolgálnak bármilyen fontos tanulsággal, ami hasznos lehetne az bimbózó kapcsolatban.

Egy másik no go zóna az intimitás. Az előző kapcsolatunk intim részletei nem tartoznak az új partnerünkre. Ezek az információk felesleges féltékenységet vagy bizonytalanságot kelthetnek.

Hogyan beszéljünk az exeinkről?

  • Pozitív és semleges hangnem: Ha szóba kerülnek az exek, igyekezzünk semleges vagy pozitív hangnemet megütni. Ez segít abban, hogy a partnerünk ne érezze magát fenyegetve.
  • Tisztelettel és tapintattal: Mindig legyünk tiszteletteljesek, amikor az exekről beszélünk. Ez nemcsak az exünk iránti tiszteletet mutatja, hanem a jelenlegi partnerünk iránti tiszteletünket is kifejezi.
  • Figyeljünk a partnerünk érzéseire: Fontos, hogy érzékenyek legyünk a partnerünk reakcióira és érzéseire, amikor az exekről beszélünk. Ha látjuk, hogy a téma kényelmetlen vagy fájdalmas számára, próbáljuk meg elkerülni, és helyette inkább a jelenre és a közös jövőre fókuszálni.

Nyitókép: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)