Elmúltál 50 éves? Egy új kutatás forradalmi felfedezést tett arról, milyen fontos összefüggés van az egyensúlyérzetünk és a várható élettartamunk között! Te átmész a teszten?
Az egyensúlyérzet nem csak holmi plusz képesség, ami jó, ha minél fejlettebb. Jó pár hétköznapi szituációban elengedhetetlen, hogy biztos lábon álljunk a földön anélkül, hogy elesnénk, és összetörnénk magunkat. Az autóba be- és kiszállás, a lépcsőzés, a meredek talajon történő séta során például kulcsszerepe van az egyensúlynak. „Ha pedig az idő múlásával ezek a tevékenységek egyre nehezebbek, könnyen félni kezdünk tőlük, éppen ezért kerüljük azokat. Ez pedig magával hozza azt, hogy elveszítjük az önállóságunk egy részét (pl. nem közlekedünk már egyedül), kevesebbet mozgunk, ami pedig csak még bizonytalanabbá tesz. Ezzel elindul egy dominó effektus.” – mondta a kutatás vezetője. Hogy ne essünk bele ebbe a csapdába, idősebb korban is érdemes fejleszteni az egyensúlyérzékünket, nem utolsó sorban azért, hogy tovább éljünk. Na, de hogyan is működik a 10 másodperces egyensúlyteszt?
Egyensúllyal a hosszú életért
Azt sokan tudjuk, hogy a kevesebb aerob mozgás (ide tartozik a futás, a biciklizés, úszás, gyaloglás) az egészség romlásához vezet. Azonban arra kevesebb figyelmet fordítottunk az utóbbi időben, hogy az olyan, nonaerob mozgásformák, mint az izomerő-építés, a hajlékonyság és az egyensúlyozás fejlesztése is fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében.
A kutatók a fizikai erőnlét és a halandóság kapcsolatát egy 1994-ben elvégzett teszt adatai mentén vizsgálták, melyet 51-75 éves alanyokkal végeztek. Az első adatfelvételnél 10 másodpercet kellett egy lábon állniuk (bal és jobb lábon is) és azt látták, hogy a rosszabb egészségi állapotú alanyoknak nehezebb ez a feladat. Majd a következő hét évben azoknak az alanyoknak, akik nem tudták teljesíteni a 10 másodperces tesztet, a 17,5 százaléka elhunyt. Viszont azoknak, akik sikerrel teljesítették, mindössze a 4,5%-a halálozott el. Összességében azt találták, hogy a 10 éven belül bekövetkező elhalálozás esélye 84%-kal magasabb volt azoknál, akik nem tudták teljesíteni a 10 másodperces egyensúlytesztet.
Ahhoz, hogy pontosan lássuk, mi is pontosan az egyensúly szerepe az élettartam kapcsán, újabb vizsgálatokra van szükség. Mégis, a kutatók szerint ez a teszt objektív képet adhat egy adott személy egészségi állapota és halandósága kapcsán. Nem kérdés, hogy szerintük érdemes lenne felvenni a rutinvizsgálatok közé. Ehhez azonban még hátra van a teszt sztenderdizálása.
Hogyan fejleszthetjük az egyensúlyérzékünket?
Az egyensúly fejlesztése minden életkorban fontos, ugyanis az esések is sokszor rossz egyensúlyozás következtében történnek. Éppen ezért jó, ha a mindennapokba is becsempészünk egy kis egyensúlytréninget. A szakértők például ajánlják, hogy fogmosás közben álljunk féllábon 10 másodpercig, majd a másik lábunkon ugyanígy. Ha ez nehéz, akkor iktassunk be a váltások közé egy 10 másodperces „két lábbal a földön” szünetet is. Az is fontos, hogy a gyakorlatokat mezítláb végezzük. Szintén jó gyakorlat, ha a kilincsbe kapaszkodva állunk féllábon 10 másodperces váltásokban. Ha mindössze 1 percig végezzük ezt a mozgást, már sokat tehetünk az egyensúlyunkért.
Ha úgy érzed, szakember segítségére is szükséged lenne az egyensúlyproblémád kapcsán, érdemes egy fizioterapeutához ellátogatni. Ugyanis ő még több gyakorlattal, a láb- és a karizmokat is erősítve segít fejleszteni az egyensúlyérzékedet. A jövőbeni éned pedig megköszöni majd neked az odafigyelést.
Forrás: Health
Nyitókép: Halfpoint Images/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: