Május a mentális egészség hónapja, ami arra emlékeztet minket, hogy ebben a rohanó világban is meg kell állni néha egy pillanatra, hogy feltehessük magunknak a legfontosabb kérdést: valóban jól vagyok?
Ha nincs egészségünk, semmink sincsen. Azonban ez nemcsak a fizikai egészségre vonatkozik, hanem a szellemire és a lelkire is. A mentális egészséget elképzelhetjük úgy, mint egy növényekkel és színekkel teli kertet. A virágok a gondolataink, a fák az érzelmeink és az önismeret olyan ösvényei vezetnek minket egyre beljebb a kertbe, amelyeken végighaladva az ember megtalálhatja a belső egyensúlyt. Mint minden kertben, itt is akadnak virágok, melyek teljes ragyogásukban pompáznak, és olyanok is, amelyeknek gondozásra van szükségük, hogy kibontakozhassanak. Azonban az elmének ez a kertje nem csupán csendes sarkokat rejt, ahol meditációval találhatunk békét, hanem egy dinamikus tér is, ahol a kreativitás folyói zúgnak, és az érzelmek viharai olykor lecsapnak. Minél tudatosabban gondozzuk a kertünket, minél inkább megismerjük azokat az eszközöket, amelyek segítségével ápolhatjuk ezt a gazdag világot, annál valószínűbb, hogy önazonos és boldog emberek leszünk.
A mentális egészség négy alapköve
Vannak bizonyos rizikófaktorok, amelyek veszélyeztetik a mentális egészséget, azonban ha elébe megyünk a dolgoknak és éppen ezeket a kritikus pontokat erősítjük meg az életünkben, elkerülhetjük a bajt.
1. Stresszkezelés
A mentális egészség elsőszámú ellensége a stressz. Az életünk egy folyamatos taposómalom, amiben észre sem vesszük, hogy a legtöbb stresszforrást kizárólag magunknak teremtjük meg. Amint tudatosítjuk ezt, rájövünk, hogy ugyanannyi energiánkba kerül stresszt generálni, mint boldognak lenni. A választás a mi kezünkben van. Persze, tudom, ott a főnök, a munka meg a háztartás, na meg a hitel, de ezek csak egyszerű helyzetek, melyekről mi döntjük el, hogy hogyan reagálunk. Ha csak egy dolgot teszel meg magadért, az az legyen, hogy megtanulsz különböző stresszkezelési technikákat. Ez valakinek a vizualizáció, a relaxáció vagy légzőgyakorlatok, másnak pedig a sport, a progresszív izomlazítás vagy a párnába kiabálás. Mindenkinek meg kell találnia a saját módszereit, amelyek által fel tudja venni a harcot a lelki békét romboló stresszel.
2. Traumaoldás
Ameddig nem nézünk a traumáink mélyére, addig nincs valódi gyógyulás. Addig csak a felszínt kapargatjuk és félmegoldásokat hajszolunk. Minden ember sérül, ki kevésbé, ki jobban, ezért minden embernek szüksége van arra, hogy ezeket a nehéz élethelyzeteket a megfelelő polcra helyezze. Ha ezt meg tudjuk tenni, akkor szabadok leszünk, mert nem a traumáink irányítanak minket. A traumatikus életesemények odaláncolnak emberekhez, helyekhez és érzésekhez, ezektől pedig nem tudunk szabadulni, amíg nem vesszük a bátorságot a szembenézéshez. A traumaoldások hatására új ajtó nyílik, miközben végleg lakat kerül a múltra.
3. Toxikus kapcsolatok megszüntetése
A mentális egészségünk kulcspontja, hogy olyan emberekkel vegyük körbe magunkat, akik inspirálnak, szeretnek és akikkel jó együtt lenni. Minden más kapcsolódás csak mérgezi a lelkünket. De ugyanez igaz az önmagunkhoz fűződő toxikus viszonyra is. Hogyan látod magadat? Milyen gondolatokkal bántod magad? Mennyire vagy jó társ magad számára? A tartósan negatív környezet − legyen az belül vagy kívül, − kiemelt szerepet játszik a mentális betegségek kialakulásában. Válogasd meg, kiket engedsz a közeledbe.
4. Tudatos életmód
A tudatos életmód keretein belül sokat tehetünk a mentális egészségért. Ide tartoznak az egészségtudatos szokások, az alvás, a táplálkozás és a megfelelő időmenedzsment is. Ugyanakkor a tudatosság, az érzelmi intelligencia, a határhúzás és az önismeret mélyítése is. Minél inkább odafigyelünk ezekre, annál kevésbé élünk önpusztító életet és a lelki egészségünk is fellendül. Ennél pedig nincs is fontosabb, hiszen csak így lehetünk jó szülők, jó társak, jó munkaerő és legfőképpen jól levő emberek.
Nyitókép: Jasmina007/GettyImages