Ez az 5400 éves ciprus lehet a világ legöregebb fája

A Dédnagyapa névre keresztelt patagónciprus készen áll arra, hogy átvegye a „világ legidősebb élő fája” kitüntetést.

Ha a fák mesélni tudnának, évezredek titkai derülhetnének ki. Például a 3000 éves krétai Vouves olajfa birodalmak felemelkedését és bukását regélhetné el, vagy az Újvilág felfedezése előtti idők titkait árulhatná el a 4800 éves, Matuzsálem névre keresztelt, csavart törzsű kaliforniai sörtefenyő, amelynek magja előbb került a földbe, minthogy az egyiptomi piramisokat megépítették volna.

„Dédnagyapa” évgyűrűi

Nemrégiben pedig felfedezték a világ talán legidősebb fáját is Chilében. A Dédnagyapa (vagy másképpen Alerce Milenario, magyarul: Évezredes Vörösfenyő) névre keresztelt patagónciprust korábban 3500 évesnek vélték, de gyűrűinek egy szegmensét a közelmúltban elemezték, és ennek becslése alapján a fa 5484 éves. Dédnagyapa a chilei erdő mélyén, Santiagotól 500 mérföldre délre, az Alerce Costero Nemzeti Parkban található. A csodálatos óriás átmérője közel négy méter, magassága pedig 28 méter. Törzsét moha borítja, repedéseiben pedig kisebb fák is gyökeret vertek.

 Igazi túlélő

Ez egy igazi túlélő, nincs más fa, amelynek lehetősége volt ilyen sokáig élni” – jegyezte meg Antonio Lara, az Ausztrál Egyetem és Chile klímatudományi központjának munkatársa. Lara és kollégája, Jonathan Barichivich – a Párizsi Klíma- és Környezettudományi Laboratórium munkatársa – egy vékony fúró segítségével vettek mintát a fa magjából.

Új rekorder

A kutatók 2400 növekedési gyűrűt számoltak a mag részében. Azonban még a hatalmas fa közepére sem tudtak elérni. Ezért egy számítógépes modellel fejezték be az évgyűrűk számlálását. Ezután összehasonlították más patagónciprusokkal, és figyelembe vették, amit a fák növekedését befolyásoló változókról tudnak. Ez alapján 80%-os megbízhatóságú becslésre jutottak, miszerint a Dédnagyapa több mint 5000 éves. Ezzel pedig idősebb Matuzsálemnél, az egykori rekordernél. Ez a felfedezés pedig azért is izgalmas, mivel az ősi fák sok „feljegyzést birtokolnak” az évezredek alatti klímaváltozásról.

„A természet legjobb sportolói”

„Az ősi fáknak génjeik mellett nagyon különleges történetük is van, mert ők az ellenállás és az alkalmazkodás szimbólumai. Ők a természet legjobb sportolói. Ha ezek a fák eltűnnek, akkor azzal kulcsfontosságú tanúi tűnnek el annak, hogy miként alkalmazkodik az élet a bolygó változásaihoz” – mondta Barichivich.

Megóvni az évezredes titkokat

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Renata Stort (@renatastort) által megosztott bejegyzés


A felfedezés után – az eredmények közzététele mellett – a következő lépés a fa megvédése a vandáloktól, akik egyfajta „trófeaként” tekintenek a történelem hírnökére. Hogy megakadályozzák a fa gyökereinek letaposását, már készült egy faemelvény is, amelyről a nemzeti park látogatói gyönyörködhetnek benne. Ezzel a korral pedig Dédnagyapát már komoly tisztelet övezi. Úgy tűnik, készen áll arra, hogy büszkén viselje a legidősebb élő fa címet. A munka azért itt nem ért véget, még sok más fa vár a világon arra, hogy megóvják, és zavartalanul tovább élhessenek. 

Forrás: My Modern Met
Nyitókép: Wikimedia Commons

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: