Ez aztán minimalizmus: a japán fiatalok a fürdő nélküli lakásra esküsznek

Egy régi trend újra egyre népszerűbbé válik az ázsiai országban, hiszen a japán fiatalok már egyáltalán nem ragaszkodnak ahhoz, hogy lakásukban helyet kapjon a fürdőszoba.

Az 1950-es és ’70-es években, Tokióban például kifejezetten népszerűek voltak a fürdő vagy zuhanyzó nélküli ingatlanok, melyek egy kis hanyatlás után úgy tűnik újra virágkorukat élik. A japán fiatalok körében ugyanis egyre inkább keresettebbek ezek a lakások, hiszen ők közfürdőkben, az edzőtermekben és egyéb létesítményekben történő zuhanyzásra és fürdőzésre esküsznek. Azok, akik ezt a minimalista életmódot választják, inkább a társadalmi interakciók bővítésére törekednek, így a kád nélküli lakások vonzereje számukra nem csupán az alacsonyabb bérleti díjban rejlik. Ezek illeszkednek a legjobban a nagyvárosi fiatalok rohanó életmódjához.

Puritán életvitel egy rohamosan növekvő nagyvárosban

Egy huszonhét éves építész például 2022 januárjától él egy ilyen ingatlanban. Noguchi Shin negyven esztendővel ezelőtt épített bérleményének elrendezése egyszerű, abban csupán egy japán WC, egy körülbelül 3 négyzetméteres konyha és egy nagyjából 10 négyzetméteres szoba kapott helyet, bérleti díj gyanánt pedig 300 dollárt fizet, mely annak tükrében, hogy lakása az igencsak felkapottnak számító és elhelyezkedését tekintve központi helyen fekvő Shibuya környékén található, nagyon barátinak mondható. Azonban a fiatalembert mégsem a spórolás ösztönözte arra, hogy odaköltözzön.

„A célom az volt, hogy olyan helyen éljek, ahol minimális a pazarlás, a mostani lakás a maga nagyjából tizennégy négyzetméterével pont megfelelő számomra, és a legkényelmesebb hely, ahol valaha is éltem. Korábban, diákként, persze én is fürdőszobával felszerelt lakást béreltem, de annak takarítása nekem gondot okozott, így inkább kiiktattam ezt a problémát. A munkanap végén mindig a közfürdő felé veszem az irányt, ez segít abban, hogy a munkát és a magánéletet elszigeteljem egymástól.”

– számolt be a nekünk, európaiaknak igazán puritánnak tűnő váltás okairól.

A fürdő nélküli lakások lehetnek Tokió jövője?

Ugyan a második világháború után, az 1950-es évek gazdasági fellendülése óta – amikor a gázszolgáltatás egyre szélesebb körben elérhetővé vált – az emberek ritkán építettek fürdőszoba nélküli lakásokat, így azok száma manapság már igazán elenyésző, viszont a húszas és harmincas éveikben járó fiatalok körében keresettebbek, mint bármi más. A növekvő igények láttán egy tokiói ingatlanokat listázó weboldal specializálódott is a fürdő nélküli lakásokra, és szinte ki sem tudják elégíteni azokat az igényeket, melyek beérkeznek hozzájuk. A cég adatai szerint napról napra egyre több az érdeklődő, akinek több mint hatvan százalékuk férfi. Így az már meg sem lep minket, hogy különböző ingatlanfejlesztők és építőipari cégek azon munkálkodnak, hogy újépítésű lakásaikba se kerüljön fürdő. Ez pedig nem is utópia, hiszen vannak, akik már aktívan dolgoznak is az ügyön.

A régi-új trend hódításában a COVID is szerepet játszott

Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy a világjárvány ideje alatt a közfürdők népszerűsége is megnőtt. Mivel az emberek akkor hiányolták a szociális életet és társas kapcsolatokat, a COVID elhúzódásával minden lehetőséget megragadtak arra, hogy találkozhassanak egymással vagy akár új kapcsolatokat építsenek ki. Talán ez is lehet az oka annak, hogy a japán fiatalok ráébredtek arra, igazából nincs is szükségük otthon fürdőszobára. Ez pedig olyannyira bejött, hogy ma már a turisták is keresik azokat az ingatlanokat, melyek ugyan nem rendelkeznek fürdőkáddal vagy zuhanyzóval, azonban közelükben mégis van lehetőség a tisztálkodásra.

Nyitókép: Shihoko Nakaoka/Nikkei Asia
Forrás: Nikkei Asia

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: