A narancsbőr majdnem minden nőt érint testalkattól függetlenül. Ahhoz, hogy valamit tehess ellene, jó ha tudod, hogy mitől alakul ki, milyen tényezők befolyásolják és mikor kell a háttérben más problémára is gyanakodni.
Bizonyára te is találkoztál már a fránya gödröcskékkel, ami a nők közel 90%-át érinti. A cellulit kialakulása, megelőzése és kezelése soktényezős, de majdhogynem a női lét velejárója. Mindenki tehet ellene, így ha zavar a jelenség, akkor van mód az eltüntetésére.
A makacs bőrelváltozás sok embernél néhány apró életmódbeli változtatással kezelhető, de van, akinek hosszú időbe és nagyon sok energiába telik eltüntetni. Fontos tudnod és emlékeztetni magad arra, hogy ezzel a problémával nem vagy egyedül!
Amiért viszont szerintünk érdemes ezzel foglalkoznod, az az, hogy a mértéke szoros összefüggésben van az életmódunkkal és a táplálkozásunkkal. Ha egy kicsit változtatsz a rossz szokásokon és például egészségtudatosabban étkezel, akkor a narancsbőr erőssége is csökkenni fog!
Ami nagyon fontos, hogy a cellulitot nem szabad összetéveszteni a cellulitisszel, ami egy bakteriális eredetű fertőzés és a bőr legalsó rétegének gyulladásos állapota!
De akkor mi a cellulit?
Cellulitnek vagy narancsbőrnek azt nevezzük, amikor a bőr felszíne nem egyenletes, hanem kisebb-nagyobb egyenetlen gödröcske tapintható vagy látható rajta, ezt szokás más néven narancsbőrnek is hívni. A zavaró szépséghiba a kollagénrostokon átjutott zsírsejtek miatt jelentkezik, a laza szöveten kitüremkednek és a test különböző részein láthatóvá válnak.
Melyek ezek a pontok?
Mindenhol, ahol a tested „párnázottabb”, azaz ahol több a zsírszövet. Legtöbben a fenék- és combtájékon találkoznak vele, de nem csak ott jelentkezhet: a csípőn, a derékvonalon, a hason, a felkaron, a mellen, sőt akár a vádlin és a térd körül is felbukkanhatnak. A narancsbőr kialakulásának hátterében összetett okok állnak: az öröklött és hormonális tényezők mellett az életmód is szerepet játszik, de kétségtelen, hogy a nőknél fordul elő a leggyakrabban.
Az okok a szöveti- és hormonális eltérésekre vezethetőek vissza. A narancsbőr kialakulása az ösztrogénszinttel szoros összefüggésben van, ezért például az ösztrogént is tartalmazó hormonális fogamzásgátlók hatással vannak a bőrfelszínre. Terhesség idején az inzulin és a prolaktin szint megemelkedése miatt is jellemző lehet a narancsbőr megerősödése.
A nők kollagénrost-szerkezete lazább mint a férfiaké – míg a férfiaknál hálószerű az elrendezésük, addig a nőknél párhuzamos – éppen ezért a nők hajlamosabbak a narancsbőrre.
Örökölt szépséghiba?
A narancsbőrre való hajlamosság egy része a genetikának köszönhető: a bőrünk vastagsága, valamint a kötőszöveti állományunk minősége is jelentősen befolyásolja, hogy mennyire vagyunk fogékonyak a cellulitre.
Nem mindegy, mit eszel és mennyit mozogsz
Az ülőmunka és a mozgásszegény életmód fokozza a narancsbőr kialakulását és súlyosbodását is, mivel rossz hatással van mind a vér- mind a nyirokkeringésre így a bőr mikrokeringésére is. További hajlamosító tényező lehet a dohányzás is, mivel a nikotin szűkíti a bőr ereit. Ez kétszeresen is károsan hat a bőrfelszínre: az érszűkület által romlik a vérellátás, illetve a kötőszövet kollagén-szerkezetét is károsítja. Továbbá a rendszeres kávé- és alkoholfogyasztás is erősítheti a cellulitet. A tartós stressz szintén olyan hormonális változásokat eredményezhet a szervezetben, amely narancsbőr kialakulásához vezet, valamint a megfelelő keringést akadályozó túl szoros ruházat is hozzájárulhat a hepehupák kialakulásához.
Önmagában a fogyókúra még nem jelent megoldást, törekedj inkább a tartós életmódváltásra, annál is inkább, mert a súlyingadozás még több cellulittet eredményezhet.
Figyelj oda a táplálkozásodra, az adalékanyagok, a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása, a túlzott cukor- és szénhidrátbevitel, a zsírban és kalóriában gazdag étrend mind növelhetik az esélyt a narancsbőr kialakulására. A felborult anyagcsere is erősítheti a tüneteket.
A megfelelő folyadékbevitelről sem érdemes megfeledkezni. Fogyassz naponta minimum 2-3 liter vizet, ettől nemcsak a közérzeted lesz jobb, a sima és bársonyos bőrért is teszel!
Nyitókép: Pavlovska Yevheniia/Shutterstock.com
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- „Fogalmam sem volt, mit művelek!” Kipróbáltam a spinninget!
- A mikroedzés, ami újraírja a fitneszrutinodat
- Lásd magad annak, aki vagy! Egy nő, ha ragyog, mindegy, hányas méretet visel!