Ez történik a testedben, ha minden nap szundítasz egy kicsit

Egy kis délutáni szundi kettévágja a napod, megzavarja az éjszakai alvásod vagy teljesen másképp hat rád? A szakértő szerint nem mindegy, hogyan csinálod!

Ha bárhol máshol élnék a világon, szinte biztos, hogy Spanyol- vagy Olaszországot választanám. Ennek millió oka van, a gyönyörű tájaktól a csodás tengerpartokon és a kedves helyieken át a mennyei ételekig (és persze, a borokig). De nálam az is elég sokat nyom a latba, hogy arrafelé azért az élet nem teljesítménytúra. Az amúgy is kényelmes tempóban zajló napokat pedig egy-egy kis délutáni szundi is megszakítja, amit ők sziesztának hívnak. Bariban például közvetlenül az érkezésünk után még nem értettem, miért van minden nyitva még késő este, és miért ülnek akár este 8-ig, 9-ig az irodában az elegánsan felöltözött dolgozók. Aztán másnap, amikor láttam, hogy 2-kor már semmi nincs nyitva, kapcsoltam, hogy bizony, itt komolyan veszik a sziesztát, kérem. És ez Dr. Holliday-Bell orvos és okleveles klinikai alvásszakértő szerint tényleg jó dolog lehet.

„A szunyókálás javítja a kreativitást, energiát és motivációt ad, mentálisan felfrissít. Emellett csökkentheti a stresszt és javíthatja az általános közérzetet – foglalja össze a szakember. De az előnyök mellett Dr. Holliday-Bell (akinek a nevéről egy karácsonyi csengettyűre asszociálva nem vagy egyedül) azt is hangsúlyozza, hogy bizony, nem mindegy, hogyan szundítunk. Mert akár negatívan is befolyásolhatjuk az éjszakai alvásunkat, ha nem tartunk be pár alapszabályt.

Szundi üzemmód: így szunyókálj jól

„A délutáni szundi lehetséges hátrányai csak akkor jelentkeznek, ha túl sokáig pihengetünk, vagy túl későn dőlünk le hunyni egyet magyarázza. Ha ezekkel elszámítjuk magunkat, nagyon valószínű, hogy nem érezzük majd fáradtnak magunkat, amikor valóban ideje lefeküdni, vagy nehezebben csúszunk bele a szokásos alvási ciklusunkba. De akkor mennyi az annyi, már ami a délutáni sziesztázást illeti?

A szakértő szerint arra érdemes törekedni, hogy a délutáni alvásod valahol 20 és 30 perc között legyen, és délután 3 előtt történjen.

Ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki a déli alvásból, próbálj meg egy csendes és sötét helyet keresni erre a célra, ahol zavartalan lehet a pihenésed. Érdemes erre a bő negyed órára a mobilodat az íróasztalodon felejteni, máskülönben nem fogsz tudni igazán pihenni, és a szundi időd nem lesz más, mint elvesztegetett 20 perc. Ez pedig még több stresszhez vezethet.

Mi van, ha megszeged a szundikálási szabályokat?

„Teljesen rendben van, ha minden nap szundikálunk, amíg ezek a pihenések rövidek és a nap korábbi szakaszában történnekfogalmaz a szakértő. Hozzátéve, hogy ezeknek a szabályoknak a megszegése lenullázhatja az alvási kedvünket, és „hatással lehet az általános alvásunkra”. Szóval, összegezve, a doktor szerint mindaddig, amíg a sziesztád időtartamát fél óra alatt tartod, és kora délutánra korlátozod, élvezheted a fent említett előnyöket anélkül, hogy aggódnod kellene az éjszakai alváskiesés miatt. Márpedig az emésztésed egészségétől kezdve a szociális életedig mindent negatívan befolyásolhat az alvási időbeosztásod. Így ez olyasmi, amit nem akarsz magadnak problémássá tenni, főleg nem olyasmivel, amit egyébként könnyedén csinálhatsz jól is. Mint a délutáni szundi.

És végül, de nem utolsósorban még egy dolog. Bár a szunyókálás önmagában nem rontja az egészséget vagy a jóllétet, Dr. Holliday-Bell megjegyzi, hogy ha minden nap elég fáradtnak érzed magad egy kis délutáni alváshoz, az az alvás minőségével és mennyiségével kapcsolatos meglévő problémákra utalhat.

Egy kis szieszta jó érzés, de ez, ahogy a szakember fogalmaz, „csak hab a tortán a jó minőségű éjszakai alváshoz”. Ha minden nap nyúzott vagy, és szinte számolod vissza a perceket a délutáni szunyálásodig, érdemes értékelni a jelenlegi alvásrutinodat, és meggyőződni arról, hogy az éjszakai alvásod valóban mély és kielégítő. Ha itt lenne probléma – túl késői lefekvés, esti kütyühasználat vagy tévére történő elalvás, hogy csak néhány példát soroljunk –, annak megoldása után könnyen lehet, hogy már nem is lesz szükséged a délutáni pihenésre. Vagy legalábbis nem minden nap.

Forrás: Glam.com
Fotó: Maria Korneeva/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)