Ez történne, ha úgy döntenél, nem mosol arcot

Bár sokszor csábító a gondolat, hogy mellőzzük inkább, máskor pedig egyszerűen elfelejtjük, tartósan nem jó mellőzni a mosakodást: ezért fontos az arcmosás a szakemberek szerint.

Azt már nagyanyáink is tudták, hogy nem jó állandóan tisztítani a bőrünket, mert ahogy az enyém mondta ha állandóan suvickoljuk, azzal többet ártunk, mint használunk. És milyen igaza volt, a szakemberek szerint is. Ők is azt állítják: a túl gyakori tisztítás megfoszthatja bőrünket a természetes olajoktól, és károsítja a bőrbarriert, a bőr legkülső rétegét. De az vajon mivel járhat, ha egyáltalán nem mosnánk arcot? Dr. Hannah Kopelman bőrgyógyász szerint elég hamar – szó szerint – a saját bőrünkön éreznénk a változást, de az nem lenne valami kellemes. Persze, néha csábító lehet, hogy elblicceljük az alapos arctisztítást, máskor pedig elfelejtjük, de ez az egy-egy alkalom még nem vészes. Ellenben, ami a bőrápolási rutinodat illeti, ezért fontos az arcmosás rendszeres betartása.

Hogyan reagál a bőröd, ha nem mosod meg az arcodat?

Tegyük fel, hogy néhány napig, vagy akár egy hétig nem mosod az arcodat. Vajon hogyan reagál a bőröd? „Tapasztalataim szerint, amikor az emberek nem tisztítják rendszeresen az arcukat, elkezd felhalmozódni az olaj, a szennyeződés és az elhalt hámsejtek, ami eltömődött pórusokhoz, mitesszerekhez és kiütésekhez vezethet magyarázza Dr. Kopelman.

Bár ezek természetesen nem kívánatosak, a bőrgyógyász szerint ha rendszeresen nem mosol arcot, az olyan bőrbetegségekhez vezethet, amelyek kezelést igényelnének. „Idővel akár olyan komolyabb problémák is fellángolhatnak, mint a pattanások vagy a bőrgyulladás … Ez nagyon megviselheti a bőr egészségét. Aki bőrproblémákkal küzd, ne próbálja meg kihagyni a mosakodást: érzékeny bőrűeknél a tisztítás mellőzése például a bőrpír és az irritáció rosszabbodásához is vezethet a szakember szerint.

Milyen gyorsan regenerálódhat a bőröd, ha újra elkezdesz arcot mosni?

Ha egy ideig nem mostál arcot, és észrevetted, hogy romlott a bőröd egészsége, utána azt is tapasztalhatod, hogy nem olyan egyszerű visszaszerezni a régi állapotát. De végül szépen vissza fog rendeződni a helyzet. Hogy mikor? Dr. Kopelman szerint a legtöbb embernél pár napon belül látszik a javulás, de ez attól is függ, mennyi ideig nem mosakodtál, és hogy a bőröd jellemzően hogyan reagál. „Általában azt szoktam mondani a pácienseimnek, hogy akár néhány hétig is eltarthat, amíg a bőr teljesen helyreáll teszi hozzá.

Fontos még, hogy amikor újra elkezdesz arcot mosni, maradj a legegyszerűbb megoldásoknál, és olyan kozmetikumokat és hidratáló krémeket használj, amelyek megfelelnek a bőrtípusodnak. „Fontos a gyengéd tisztítás és a megfelelő hidratálás, hogy segítsük a bőr gyógyulását és természetes védőrétegének fenntartását mondja Dr. Kopelman.

Milyen gyakran kellene arcot mosni?

Az arclemosás tehát az egyik legalapvetőbb lépés minden bőrápolási rutinban: segíthet tisztán tartani a pórusokat, csökkentheti a pattanások kockázatát, és biztosítja, hogy a bőr felkészült legyen az utána alkalmazott kezelések vagy hidratálók beszívására. De hányszor lehet egy nap arcot tisztítani?

„A pácienseimnek mindig azt mondom, hogy naponta kétszer mossák meg az arcukat. Egyszer reggel, hogy eltávolítsák az alvás közben felgyülemlett olajokat, és még egyszer este, hogy letisztítsák a szennyeződéseket, az izzadságot és a nap folyamán keletkezett környezeti szennyeződéseket magyarázza Dr. Kopelman. „Nem tudom eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, különösen a sminket viselőknek, hogy alaposan megtisztítsák a bőrt, hogy megelőzzék az eltömődött pórusokat vagy az irritációt.

Ezért mosd meg az arcodat kétszer is napközben

Ha naponta kétszer mosod meg az arcodat, a szakember azt javasolja, használj gyengéd termékeket. Különösen, ha érzékeny a bőröd, mivel ezek a készítmények sokszor elég erőteljesen hatnak a bőrbarrierre. Mivel mindenkinek más a bőre, előfordulhat, hogy hosszas kísérletezés után sem érzed az igazinak az arcápolási rutinodat. Ha nehezen találod meg, mi az, ami a legjobb az arcbőrödnek, érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki alapos vizsgálat után személyre szabottan tud segíteni. Addig is próbáld a lehető legminimalistább rutint követni, és ne felejtsd el az arcmosást.

Forrás: Glam.com
Nyitókép: Torwai Suebsri/EyeEm/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)