Ezek minden idők legdrágább ékszerei

Marilyn Monroe is megénekelte már, hogy „diamonds are a girl's best friend", azaz a gyémántok a lányok legjobb barátai. Ezek a darabok azonban nem az átlagközönséget szólítják meg.

A nők nemcsak a gyönyörű táskákért vagy a meseszép ruhákért, hanem a csodásan ragyogó ékszerekért is rajonganak. Nem volt ez másként korábban sem és az igazán tehetősek vagy az örökkévalóságra törekvő ékszerészek káprázatos nagyékeket, gyűrűket és brossokat álmodtak meg. És mint tudjuk, az ékszerek sosem veszítenek értékükből, ezek az egyébként sem olcsó darabok ma már milliárdokat érnek vagy éppen felbecsülhetetlenné váltak. De miért és hogyan váltak a mérhetetlen gazdagság szimbólumaiból már-már műalkotássá? Mutatjuk a világ öt legdrágább ékszerét és elmeséljük azok történeteit is.

A Hope-gyémánt

Mi más is lehetne  a legértékesebb ékszer, ha nem a Hope-gyémántot magába foglaló nyakék. A drágakő története messzire nyúlik vissza, Indiában bányászták ki a 45,52 karátos, rendkívüli ritka darabot, melyet XIV. Lajos vásárolt meg, hogy az a luxust nem éppen megvető felesége, Marie Antoinette nyakában ragyoghasson. Később szertartási ékszer lett, majd a forradalmak idején nyoma veszett. A kőrőról egészen sokáig nem tudtak semmit, mindaddig, amíg 1820-ban meg nem vásárolta IV. György brit király, akinek halála után az nem a kincstárba, hanem Henry Philip Hope gyűjteményébe került. A gyémánt sokszor cserélt gazdát, 1909-ben a mára legendássá vált Pierre Cartier-hoz került, aki egy év múlva 180 000 dollárért Evalyn Walsh McLeannek adta el. A hölgy halála után annak teljes ékszergyűjteményét megvásárolta a szintén ikonikus darabjairól elhíresült Harry Winston. Azonban ő ezt már nem értekesítette tovább, a Nemzeti Drágakőgyűjtemény megalapítására szánta és azóta is a Washington-i Smithsonian vitrinjei alatt őrzik, hiszen jelenlegi értéke meghaladja a 250 millió dollárt. A nyakék sokaknak James Cameron 1997-es  Titanic-jából lehet ismerős, hiszen a Hope-gyémánt adta az „Óceán szíve” lánc inspirációját, azonban fontos megjegyeznünk, hogy maga az eredeti gyémánt sosem volt az elsüllyedt hajó fedélzetén.

(Fotó: Marvin Joseph/The Washington Post via Getty Images)

Egy kínai mestermű

A Heritage in Bloom nyaklánc szintén a világ legértékesebb ékkövei közé tartozik, viszont ennek a darabnak nincs történelmi relevanciája, hiszen a szándékosság jegyében készült el. A kínai művész, Wallace Chan fejébe vette, hogy létrehozza mesterművét, melyre sem az időt, sem a drága hobby által felemésztett pénzt nem sajnálta. Zsenialitásának köszönhetően tizenegy hónap áldozatos munkájával és 11 551 gyémántot magába foglalva készült el ez a 200 millió dollárt kóstáló, lélegzetelállító alkotás. A Heritage In Bloom egyébként nem kevesebb mint huszonhét egyedi kombinációba szerelhető össze, ezzel is prezentálva készítőjének művészi sokoldalúságát. Ez az impozáns darab figyelemre méltó módon fél fontot nyom.

Történelem helyett történet

A Graff Diamonds által készített Peacock Brooch talán nem rendelkezik olyan hosszú történelemmel, mint a Hope-gyémánt, értéke mégis körülbelül 100 millió dollárra tehető. Először 2013-ban mutatták be a hollandiai TEFAF művészeti vásáron. A pávaként kialakított bross 120,81 karát össztömeget és több mint 1300 követ tartalmaz. Mintáját a fehér, sárga, kék és narancssárga drágakövek adják. A középpontban egy rendkívül ritka, sötétkék, körte alakú gyémánt áll, amely önmagában 20,02 karátot tesz ki. És jól sejtitek, ez a darab dobja meg annak árát. Azonban volt olyan, aki számára ismeretlenek az anyagi korlátok, hiszen a bross gazdára talált. Az ékszer tulajdonosát és tartózkodási helyét pedig azóta is jótékony homály fedi. A Graff Diamonds-nak egyébként számos más drága ékszere létezik, ideértve a 80 millió dollárra becsült Wittelsback-Graff gyémántot és a 46,2 millió dollárt kóstáló Graff Pink-et.

Fotó:The Jewellery Editor

Ritka kincs

Kétségkívül a rózsaszín gyémánt számít az egyik legkelendőbb természetes ékkőnek. Azonban ezek között is van egy, ami kiemelkedik a sorból, ez pedig nem más, mint a Pink Star. A mára gyűrűfoglalatba helyezett drágakövet 1999-ben bányászta ki a De Beers Dél-Afrikában. Az akkor még nyers, 132 karátos gyémántot ezután közel két évig formázták a tökéletesség érdekében. A 59 karátos, hibátlan ékkövet minőség és méret szempontjából is egyedülállónak tartják a szakértők. Ennek tudatában az sem meglepő, hogy 2017-ben Hongkongban, a Chow Tai Fook Enterprises aukciósház 71,2 millió dollárért árverezte el.

(Fotó: studioEAST/Getty Images)

Nyitókép:  studioEAST/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)