Ezekkel a lépésekkel tudod megelőzni a kiégést

Nem vagyunk gépek, ezért a mókuskerék, az irreálisan magas elvárások, könnyen érzelmi és fizikai kimerüléshez vezetnek. A kiégést azonban érdemes csírájában elfojtani.

Kisebb-nagyobb kiégéssel minden ember találkozik az élete során. Amikor hosszú távon megnövekedett stressz ér minket, kezdetben motivációhiány, később pedig általános kimerültség lesz úrrá rajtunk. Ez a testi-lelki kimerülés nem egy hirtelen felszínre törő érzés, ami azonnal kifejti hatását, hanem sokkal inkább egy lassú, elhúzódó, egyre inkább felerősödő folyamat. Amikor kellő ideig nem foglalkozunk a mindennapos stresszkezeléssel, akkor az egy idő után annyira elhatalmasodik felettünk, hogy végül a burnout kényszerít minket mielőbbi pihenésre.

Néhány dolog, amit talán nem tudtál a kiégésről

A kutatók arra is rávilágítottak, hogy fontos szerepük van a különböző tulajdonságoknak a kiégés kialakulásában. Vannak olyan személyiségjegyek, melyek védelmet biztosítanak a kiégés ellen, ezzel szemben meg akadnak olyanok is, melyek hajlamosítanak rá. Azok a személyek, akik elkerülő problémamegoldást alkalmaznak, akik nem kitartók, illetve alacsony önértékeléssel rendelkeznek, sokkal inkább ki vannak téve a kiégésnek.

A másik lényegbeli felvetés az, hogy a burnout nem egy lineáris jelenség, aminek van eleje és vége, hanem a ciklikus ismétlődés jellemzi. Hézser megállapított egy 12 lépcsőből álló folyamatrendszert, amit az ebben az állapotban szenvedők végigjárnak:

  1. A bizonyítani akarástól eljut a bizonyításkényszerig
  2. Fokozott erőfeszítés
  3. A személyes igények elhanyagolása
  4. A személyes igények és a konfliktus elhanyagolása
  5. Az értékrend megváltozása
  6. A fellépő problémák tagadása
  7. Visszahúzódás
  8. Magatartás- és viselkedészavarok
  9. Deperszonalizáció
  10. Belső üresség
  11. Depresszió
  12. Teljes kiégés

Lépések, melyekkel megelőzhető a kiégés

1. Társas támogatás megerősítése

Több kutatás is megerősítette a társas támogatás védő szerepét a kiégéssel és számos pszichés problémával szemben. Ha vannak körülöttünk olyan emberek, akikre támaszkodhatunk, akiknek kiönthetjük a szívünket vagy esetlegesen megoszthatjuk velük a terheinket és feladatainkat, az kedvező hatással van a mentális állapotunkra. Úgy működnek ezek az emberi kapcsolatok, mint egy védőháló: ha baj van, van, aki kifogjon minket. Így az egyik legfontosabb lépés, hogy megerősítsük a bizalmi kapcsolatainkat és ápoljuk azokat.

Fotó: Getty Images

2. Feltöltődés

A kiégés ahhoz hasonlítható, mint amikor a telefonunk már annyira lemerült, hogy be sem tudjuk kapcsolni. Ilyenkor meg kell találni azokat az energiaforrásokat, amelyek visszatöltenek minket. De a legjobb, ha a prevenciót tartjuk szem előtt és még azelőtt egyensúlyba hozzuk az adás és kapás arányát, mielőtt nagyobb bajt jelez a szervezetünk. Ha folyamatosan csak adunk önmagunkból, az időnkből és az energiánkból akkor elkerülhetetlenül kiüresedünk. Éppen ezért fontos, hogy legyenek olyan tevékenységek az életünkben, amelyek pótolják a boldogság- és energiaszintünket. A természet, a barátok, a szerelem, a kreativitás mind olyan aspektusai az életnek, amelyekkel feltöltődhetünk.

3. Munka-magánélet egyensúly

A kiégésnek alapvetően két formáját különböztetjük meg. Van a munkahelyi kiégés és a magánéleti. Mindkettőben az a közös, hogy eltolódik a hangsúly az egyik irányba és felborul az egyensúly. Ha egész nap otthon vagyunk, a házimunkával és gyerekneveléssel foglalkozunk, az ugyanolyan kimerítő, mint a végtelen mennyiségű túlórázás és munkahelyi stressz. Főleg az édesanyák érezhetnek bűntudatot a szülői kiégés kapcsán, de ezzel is ugyanúgy érdemes foglalkozni, mint a munkahelyi burnouttal. Megelőzés szempontjából érdemes az arany középutat megtartani, hisz az egyenlő arányban megoszló munka és magánélet kedvező védelmet biztosít a kiégés ellen.

4. Önismeret

A mély önismeret egyrészt azért védőfaktor, mert minél jobban ismerjük magunkat, annál hamarabb észrevesszük magunkon a szellemi, érzelmi vagy fizikai fáradtság jeleit, másrészt pedig mert tisztában vagyunk a limitációinkkal és az erősségeinkkel. A különböző eszközökkel elmélyítjük az önismeretünket, így már a kiégés első fázisában megállíthatjuk a folyamatot.

5. Énképviselet és határhúzás

Az önismeret azért is rendkívül fontos, mert csakis így tudjuk jól képviselni magunkat és így vagyunk képesek határokat húzni. A kiégés rendszerint abból adódik, hogy megszegjük és átlépjük a saját határainkat, vagy egyszerűen megengedjük ezt másoknak. Ha viszont megtanuljuk képviselni az érdekeinket, akár úgy, hogy felszólalunk a kizsákmányoló munkahelyi körülmények ellen vagy eltávolítjuk az energiavámpír embereket az életünkből, akkor valójában önmagunkat védjük.

6. Egészséges életmód

Végül pedig nem mehetünk el szó nélkül az egészséges szokások mellett. A kiégés során átbillen a mérleg és a fizikai egészségünk sínyli meg a nemtörődömségünket. Ilyenkor nem alszunk rendesen, folyamatos stresszben élünk, valamint elhanyagoljuk az étkezésre és mozgásra vonatkozó ajánlásokat. Ugyanakkor, ha megfordítjuk a képletet akkor az ellenkezője is igaz: amennyiben megerősítjük a szervezetünket pozitív, egészségfokozó szokásokkal, annál ellenállóbbak leszünk fizikai és mentális szinten egyaránt.

Nyitókép: Justin Case / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)