Számos trendi diéta leírásában szerepel, hogy hagyd el az étrendedből a szénhidrátokat, ám a legújabb kutatások szerint ezzel inkább ártasz a szervezetednek.
Biztosan te is próbáltál már olyan diétákat, amelyek során tilos volt gabonaféléket vagy cukros ételeket fogyasztani. Amennyiben kitartóan csináltad ezt, meglehet, sikerült ledobnod pár kilót, ám néhány hét után érezhetted, hogy ez nem egy hosszú távon tartható életforma. Nem véletlenül: szénhidrátokra szükséged van! Lássuk, miért:
1. A cukrok és a keményítők energiát biztosítanak számodra
Testünk legtöbb sejtjét a glükóz működteti, amely a szénhidrátok egyik fő alkotóeleme. A szénhidrátok három típusából kettő, a cukrok és a keményítők magas energiahozamúak, ami annyit jelent, hogy a szervezetünk fel tud belőlük töltődni. Ezek a szénhidrátok grammonként 4 kalóriát tartalmaznak, pont annyit mint a fehérjék – míg a zsírok kilencet. „A keményítők gyakorlatilag glükózláncok, amelyeket a szervezeted képes darabjaira bontani. A cukrok pedig ettől kisebb molekulák, amelyek kisebb glükóz-molekulákat tartalmaznak” – magyarázta Kevin Klatt táplálkozási szakértő a HuffPost-nak. „A szerkezeti különbségeik miatt a keményítőkre összetett szénhidrátokként hivatkozunk, míg a cukrokra egyszerűként, ám végeredményben mindkettő ugyanúgy cukormolekulákra bomlik és a szervezetünk egyaránt képes ezeket feldolgozni.”
2. Rost is kell!
A harmadik típusú szénhidrátok a rostok, amelyek szintén glükózt tartalmaznak, de a molekulák úgy kapcsolódnak egymáshoz, hogy a szervezetünk képtelen azokat lebontani. Bár energiát nem adnak, a teljes értékű étrendhez elengedhetetlenek ― a nők számára napi 25, míg a férfiak számára 38 gramm ajánlott, vagyis ezer kalóriánként 14 gramm.
3. Stabilan tartják a vércukorszintet
A rostok összes típusa lassítja az emésztést, úgy, hogy fogyasztásukkal lassabban ürül ki a gyomrod tartalma. Ha kellő mennyiségű rostot fogyasztasz, megfelelő szinten tarthatod a vércukorszinted, ami segít abban, hogy ne ingadozzon a súlyod, csökkentheted a szívbetegségek kialakulásának esélyeit és normalizálhatod a koleszterinszinted.
4. Szénhidrátok igen, finomított szénhidrátok nem!
A hozzáadott cukrok, a finomított gabonák és egyéb finomított élelmiszerek nem tartalmaznak rostokat és más fontos tápanyagokat. Ezek gyorsan megemelik a vércukorszinted, majd ugyanilyen gyorsan fáradttá is tesznek. Ez nem azt jelenti, hogy ne vegyél több gyümölcslevet vagy gumicukrot, csupán annyit, hogy figyelj az arányokra. A napi tápanyag-bevitelednek maximum a 10 százaléka álljon finomított szénhidrátokból!
5. A teljes kiőrlésű gabonák vitaminokat és más fontos tápanyagokat tartalmaznak
A teljes kiőrlésű gabonák B-1, B-2, B-3, B-9 vitamint, vasat és egyéb más tápanyagokat is tartalmaznak, mint például magnéziumot és szelént. Ezek az anyagok mind elengedhetetlenek a tested megfelelő működéséhez ― erősítik az immunrendszert, és segítik az oxigén áramlását a vérben.
6. A folsav különösen fontos a várandós nők számára, és ezt lehetetlen gabonák nélkül bevinni a szervezetbe
A fentebb említett teljes kiőrlésű gabonákban található folsav segíti az anyaméhben lévő magzat fejlődését és növekedését.
7. Megelőzheted vele a 2-es típusú diabétesz kialakulását is
A teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek nem csak az előbb említett két ok miatt, de a kettes típusú cukorbetegség elkerülése végett is különösen fontosak, ráadásul a bennük lévő növényi fehérjék sokkal kevesebb (káros) telített zsírt tartalmaznak, mint az állati proteinek. Egy, a Clinical Diabetes-ben publikált, 2015-ös tanulmány szerint a növényi alapú élelmiszerekben gazdag és finomított cukrokban szegény étrend bizonyítottan csökkenti a kettes típusú diabétesz kockázatát.
8. Antioxidánsokat viszel be velük, amelyek elengedhetetlenek az egészséges étrendhez
Az antioxidánsok az oxidációt késleltető vagy gátló anyagok, ezek segítenek lassítani bizonyos sejtek károsodását. Ezek jellemzően zöldségekben és gyümölcsökben találhatók meg, amelyek tartalmaznak szénhidrátokat is. Amennyiben sok olyan élelmiszert fogyasztasz, amely antioxidánsokban gazdag, számos betegséget megelőzhetsz, ráadásul a bőröd szépségének is kedvezel.
9. Ha elhagyod a szénhidrátot az étrendedből, lehet, hogy fogyni fogsz, de nem biztos hogy hosszú távon is kedvezel a testednek
Elsőre azt hihetnéd, hogy a szénhidrátszegény étrend automatikusan fogyáshoz vezethet, de a legújabb tanulmányok alapján ez nem olyan biztos, sőt egy 2018-as kísérlet szerint vannak, akik még fel is szednek néhány kilót egy ilyen szigorú étrend betartása során! Ha kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint amennyire szükséged van, rövid távon valóban karcsúbb alakot érhetsz el ― ám ezzel sajnos csak lassítod az anyagcserédet. Ha valóban szükségét érzed annak, hogy fogyókúrába kezdj, inkább a finomított élelmiszerek bevitelét csökkentsd!
10. Ha sportolsz, különösen fontos, hogy fogyassz szénhidrátokat!
Amennyiben aktív életet élsz, semmiképpen ne mellőzd a szénhidrátokat az étrendedből. Az intenzív edzések során ugyanis az izmokhoz kevés oxigén jut, márpedig a zsírégetéshez erre nagyon is szükséged lesz. Éppen ezért, építsd be a diétádba a szénhidrátok egészségesebb formáit, ezek segítik majd, hogy az izmaid glükózhoz jussanak és energikusabb légy!
Nyitókép: Foxys Forest Manufacture / Shutterstock
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Ájurvéda, kecsketej és kenderolaj – avagy ezek lesznek 2019 legnagyobb wellnesstrendjei
- Csökkenti a cukor utáni vágyad ez az ásványi anyag
- Hol is kezdjem? 5 egyszerű gyakorlat, amivel formába lendülhetsz