Ezért jó, ha bepiszkolod a kezed – Kutatásokkal is alátámasztották, hogy a földben található baktérium csökkenti a stresszt

Ideje felcsapni hobbikertésznek

„Egy kis kosz nem árt!” – hallottuk sokszor szüleinktől, amikor gyermekként a sárban dagonyáztunk. A legfrissebb kutatások szerint nem érdemes felhagyni ezzel a szokással, kifejezetten jót teszünk magunknak azzal, ha néha bepiszkoljuk a kezünket!

Néhány napja egy érdekes kimutatásra bukkantam – tudósok kutatásokkal is alátámasztották, hogy a kezünk bepiszkolása csökkenti a stresszszintünket. Egyből be is villantak a gyerekkori emlékképek, amikor tetőtől talpig sárosan, mégis önfeledten játszottunk a nagymamám udvarán. A strand helyett a kertben építettünk „homokvárat”, amiért néha egy-két tulipán is az életét adta. Majd várvédőkből hirtelen cukrászmesterekké váltunk és különböző sárból készült tortacsodákkal kápráztattuk el a nagyit. Természetesen már fiatalon is tudtuk, hogy milyen fontos a bőrápolás, így a programot egy arcpakolással zártuk.

A nosztalgiázás után arra gondoltam, ha ez kell ahhoz, hogy újra szorongás- és stresszmentes legyen az életem (akár csak 1 órára), akkor én mostantól minden héten beütemezek egy sártorta készítő workshopot a naptáramba.

Tényleg nem tesz jót a túlzott tisztaság?

A szakértők már évtizedek óta foglalkoznak a higiénia hipotézissel, azaz, hogy az ártalmatlan, velünk élő baktériumok hiánya krónikus betegségek forrása lehet. Azt már évekkel azelőtt megtudhattuk, hogy az allergia, az asztma és az autoimmun betegségek, sőt még a gyerekkori cukorbetegség is összefüggésben állhat az immunrendszer csökkent működésével. Azonban a boulderi Colorado-i Egyetem legfrissebb kutatásai arról tanúskodnak, hogy a földben található baktériumok megakadályozhatják a szorongás kialakulását. A fókuszpontban a Mycobacterium vaccae nevű baktérium állt, aminél több pozitív hatást is észleltek, de a stresszszint csökkentése volt a legkiugróbb.

Egészséges zsírsavak a földben

A felmérések ezt a stresszcsökkentő hatást a baktériumban található zsírsavaknak tulajdonították, amik nemcsak a mentális jólétünk eléréséhez járulnak hozzá, hanem még gyulladáscsökkentőként is szerepet játszanak. A kutatás vezetője, Christopher Lowry ezeket a zsírsavakat szeretné a jövőben kinyerni a baktériumból, amivel egy teljesen természetes stresszcsökkentő hatású gyógykészítményt állíthatna elő.

Mivel nem vagyok gyógyszerész, ezért arról nem tudok nyilatkozni, hogy ez mennyi időt vesz igénybe vagy egyáltalán reálisak-e a professzor álmai. De a kutatások alapján azt hiszem kijelenthetjük, érdemes bepiszkolni a kezünket és felcsapni hobbikertésznek. És most már azt is tudom, hogy gyerekkoromban nagyon jól tettem, hogy néha még a virágföldből is csemegéztem egy kicsit.

Nyitókép: Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: