Mondunk még egy jó okot, miért kellene mindenkinek rászokni a fogselyem használatára

Ha eddig kimaradt a fogselyem használata, van egy erős érvünk, hogy miért érdemes mielőbb rászokni. És most nem (csak) a fogaid egészségének védelméről lesz szó.

Bevallom, sokáig nem értettem, mi ez a nagy hűhó a fogselyem körül. Mert hát mosok én fogat rendesen, sőt, hónapokkal ezelőtt elektromos fogkefére váltottam, amivel a szakemberek szerint is még alaposabban lehet tisztítani a fogakat. Ez viszont, mint a legutóbbi fogászati ellenőrzés kapcsán a fogorvosom felvilágosított, nem elég. Mert hogy a fogközök tisztítására (pláne nekem, fogtorlódással élő páciensnek), valamint az íny mentén lévő lepedék eltávolításához több kell. Például a rendszeres fogselymezés, amiről – már itthon utánaolvasva – kiderült még egy nagyon fontos dolog. Mégpedig, hogy nemcsak a fogak, hanem a bélrendszerünk egészségének megőrzésében is nagyon fontos szerepe lehet. Ez pedig olyan komoly betegségek rizikójának csökkentése miatt fontos, mint például a gyulladásos bélbetegség. De haladjunk csak sorjában. 

Az emésztés a szájnál kezdődik

A bél mikrobióta az emésztőrendszerünkben élő mikroorganizmusok összessége. Ez alkotja az emberi szervezet mikrobiomjának legnagyobb részét. A bélflóra és a száj mikrobiomja (egymástól kölcsönösen függve) alkotják a száj-bél tengelyt. Ez a két terület egyaránt fontos része az emésztőrendszernek, és „a jelen lévő baktériumok, valamint az elfogyasztott táplálék révén szoros kapcsolatban állnak egymással” – magyarázza Michael Wei New York-i fogorvos.

A száj az emésztés első lépése, ahol az ételt megrágjuk, majd továbbítjuk a nyelőcsőbe. A szájában élő baktériumok és más apró organizmusok fenntartják a száj egészségét, és megvédhetnek bizonyos betegségekkel szemben. A szájüregi baktériumok minden egyes nyeléskor átkerülhetnek a gyomorba, majd a bélrendszerbe, és a kutatások szerint nagy hatással lehetnek a bélflóra egészségére. A száj (és annak egészsége) tehát egyrészt egyfajta kapuőrként működik, másrészt az általános jóllétünk előmozdítása szempontjából is fontos szerepet játszik. Sőt, a száj optimális egészségét még a hosszú élettartammal is összefüggésbe hozzák.

„Minél jobb a szájüregi egészségünk, annál jobb a bélrendszerünk egészsége, és annál jobb lehet az általános egészségünk”

– fogalmaz egy másik fogorvos, Erin Fraundorf, aki szerint sokat tehetünk száj-bél tengelyünk támogatásáért, hogy minél tovább egészségesek maradjunk.

70 évesen is egészségesen? A tudósok szerint ez lehet a titok

Szájüregi egészségünk megőrzése: a fogmosás mellett kell a fogselyem is

Tételezzük fel, hogy megromlik szájüregünk egészsége, például fellép egy makacs ínybetegség, amitől nem tudunk szabadulni. Ez azon túl, hogy nyilván kellemetlen, oda is vezethet, hogy túlszaporodnak a káros baktériumok a szájban, amelyek lenyelve befolyásolhatják a bél mikrobiomját. Azt a szakértők is kiemelik, hogy egyébként eleve rossz dolog, hogy baktériumok vannak a szánkban vagy a bélrendszerünkben, hiszen ezek egy része hasznos, és védőfunkciót lát el, és persze, vannak, amelyek betegségeket is okozhatnak, de a balansz fenntartása a lényeg. Ha ez a kényes egyensúly felborul, az összefüggésbe hozható különböző egészségügyi problémákkal, például a gyulladásos bélbetegséggel.

Érdemes tehát mindent megtennünk szánk és bélrendszerünk mikrobiomjának egészségéért. Ennek érdekében nagyon fontos lépés a fogak és a szájüreg helyes tisztítása, ami segíthet a káros baktériumok elleni harcban. Ehhez a napi kétszeri, alkalmanként legalább kétperces fogmosás az alap, ezt a szakemberek szerint a nyelv és a fogközök alapos tisztításával is ki kell egészíteni. És itt jön képbe a fent már emlegetett fogselyem, amivel egy-két perc alatt sokat tehetünk, hogy a fogközökből, illetve a fogak és az íny találkozásától is eltávolítsuk az ételmaradékokat.

Emellett nem árt odafigyelni az étkezésre – fogyasszunk kevesebb egyszerű szénhidrátot, valamint feldolgozott, tartósítószert és mesterséges adalékanyagokat tartalmazó élelmiszert, jöhetnek viszont a friss zöldségek, a fermentált és probiotikumokban gazdag élelmiszerek –, és az se baj, ha rendszeresen ellenőriztetjük szájüregünk egészségét a fogorvosunkkal.

Forrás: wellandgood.com
Nyitókép: Porta Images/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)