Egy kutatásból az is kiderült, pontosan milyen fajta méz teljesített a legjobban a vizsgálat során a tudósok szerint, illetve hogy mire kell nagyon odafigyelni.
Nem kell ahhoz folyton az egészségügyi weboldalakon olvasgatnod, hogy szembe jöjjenek veled a neten bizonyos élelmiszerek egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai. Mint például, hogy a joghurt probiotikumokat tartalmaz, amelyek a kutatások szerint elősegítik a bélrendszer egészségét és az immunrendszer működését. Ez már önmagában is jól hangzik, de néhány új tanulmány szerint az előnyöket tovább lehet fokozni. Ebben segíthet a méz, aminek segítségével a probiotikumok még tovább maradhatnak életben a bélrendszerben. A fent említett tanulmányok közül az első, egy márciusban közzétett tudományos munka szerzői szerint a vöröshere méz, vagy más néven lóhere méz segítette legjobban a joghurtban a probiotikumok túlélését egy szimulált emésztési folyamat során, a lucerna, a hajdina és a narancsvirágmézzel összehasonlítva.
A második tanulmányban a kutatók egészséges felnőttek bevonásával vizsgálták, hogy a lóhere méz és a joghurt fogyasztása biztosít-e egészségügyi előnyöket. És bár a joghurthoz mézet adva a probiotikus baktériumok száma valamivel több volt, mint amikor a joghurtot méz nélkül fogyasztották, a kutatók nem találtak azonban bizonyítékot arra, hogy ez a kombináció így önmagában támogatná a gyomor-bélrendszeri egészségét, vagy mondjuk javítaná a hangulatot.
Az emésztés elpusztítja az élő baktériumok egy részét
„Emésztőenzimjeink – a gyomrunkban lévő sav és a beleinkből kiválasztódó epe – szerepet játszanak abban, hogy megvédjenek minket attól, hogy a beleinkben lévő mikróbák élelmiszer eredetű betegséget okozhassanak” – mondta Hannah Holscher, PhD, egyetemi docens, a tanulmányok vezető szerzője. Bár az emésztés elpusztítja az erjesztett élelmiszerekben, például a joghurtban található jó baktériumok egy részét is, a legtöbb probiotikus baktérium túléli a folyamatot.
Holscher és kollégái szerint, ha egy evőkanál lóhere mézet adunk egy adag joghurthoz, az segíthet fokozni a probiotikus baktériumok túlélési esélyeit a bélrendszerben.
Ha viszont nem tudsz, vagy nem akarsz mézet tenni a joghurtodba, ne aggódj, nem feltétlen muszáj. Dolores Woods, az UTHealth Houston School of Public Health regisztrált dietetikusa szerint a legtöbb embernek, aki rendszeresen fogyaszt erjesztett ételeket, nem kell aggódnia amiatt, hogy az emésztési folyamat elpusztítja a jó baktériumokat. „Aki minden nap fogyaszt ilyesmit, vagy csak gondoskodik ezeknek az étrendjébe való beépítéséről, akkor ettől függetlenül segíteni fogja a bélrendszerét” – fogalmazott. Tehát a lényeg szerinte inkább a rendszerességen van, így a joghurt előnyei akár a méz hozzáadása nélkül is élvezhetők.
Jóból is megárt a sok
A probiotikumok mellett a joghurtnak még számos előnye van: szuper kalcium-, fehérje-, foszfor- és B-vitaminforrás is. Egyes tanulmányok szerint a joghurt és más erjesztett tejtermékek fogyasztása védelmet nyújthat a szívbetegségek, a csontritkulás és a cukorbetegség ellen. Ha szeretnéd élvezni a joghurt egészségügyi előnyeit, a szakemberek a natúr verziót ajánlják, amit otthon gyümölcsökkel, magvakkal, és igen, a méz édesítő hatásának köszönhetően is felturbózhatsz.
De Holscher szerint nem szabad elfelejteni, hogy a méz is hozzáadott cukor. Az amerikaiaknak szóló étrendi irányelvek szerint a hozzáadott cukrokat a teljes napi kalóriabevitel kevesebb mint 10 százalékára javasolt korlátozni. „Egy evőkanál méz, amit mi vizsgáltunk, körülbelül 64 kalória, és ennek túlnyomó többsége cukor” – mondta. Woods szerint, ha mézzel édesítenéd a joghurtodat, akkor a legjobb, ha te adod hozzá, mintha mézzel édesített joghurtot vásárolnál, mivel ezek a termékek mesterséges édesítőszereket is tartalmazhatnak. „Én elkerülném ezeket, és maradnék valami sima joghurtnál, legyen az egy hagyományos natúr joghurt vagy egy natúr görög joghurt, amit utána én ízesítenék. Szerintem ez jobb megoldás” – mondta Woods.
Forrás: Verywellhealth.com
Nyitókép: Ridofranz/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Villámgyors receptek, ha azonnal ennél valami édeset
- Ne csak edd, kend is magadra a mézet: a mézes masszázs valóságos csodaszer
- 3 szuperkönnyű sorbet, amit bűntudat nélkül fogyaszthatsz